юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
У період дії воєнного стану в Україні фізична особа - боржник, на кошти якої накладено арешт, може звернутись до державного або приватного виконавця, який наклав арешт на кошти цієї особи, із заявою про визначення поточного рахунку у банку для здійснення видаткових операцій на суму в розмірі, що протягом одного календарного місяця не перевищує 2 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом про Державний бюджет України на 1 січня поточного календарного року (станом на 01.01.2024 – 16000грн.), без урахування такого арешту.
Заява подається у письмовому вигляді або в електронній формі на офіційну адресу електронної пошти органу державної виконавчої служби або приватного виконавця, який наклав арешт на кошти боржника, та має містити:
номер поточного рахунку фізичної особи - боржника у банку (за стандартом IBAN), який необхідно визначити для здійснення видаткових операцій;
найменування банку, в якому відкрито поточний рахунок.
Виконавець протягом двох робочих днів з дня отримання такої заяви, має винести постанову про визначення поточного рахунку фізичної особи - боржника у банку для здійснення видаткових операцій (крім випадків, коли така постанова вже винесене іншим виконавцем).
При разі накладення арешту на кошти, розміщені на декількох поточних рахунках боржника, у тому числі у різних банках, а також наявності кількох виконавчих проваджень стосовно боржника визначається один поточний рахунок для здійснення видаткових операцій.
Під час розгляду заяви, виконавець за допомогою АСВП (автоматизована система виконавчого провадження) перевіряє наявність відкритих виконавчих проваджень стосовно боржника. У разі наявності відкритих виконавчих проваджень стосовно боржника перед винесенням постанови про визначення поточного рахунку боржника у банку для здійснення видаткових операцій виконавець повинен перевірити наявність або відсутність такої постанови в інших виконавчих провадженнях.
Відомості про поточний рахунок боржника у банку, визначений для здійснення видаткових операцій (у тому числі номер поточного рахунку боржника у банку (за стандартом IBAN), найменування банку, в якому відкрито рахунок), відображаються в узагальненій інформації про боржника, яка формується в автоматизованій системі. У разі відсутності в узагальненій інформації про боржника, таких відомостей перевірка здійснюється шляхом надсилання запиту на офіційну адресу електронної пошти органу державної виконавчої служби або приватного виконавця, у якого на виконанні перебуває відкрите виконавче провадження відносно боржника, яким надано відповідну заяву.
Запит підлягає невідкладному розгляду, а відповідь на нього надсилається на офіційну адресу електронної пошти органу державної виконавчої служби або приватного виконавця.
Постанова про визначення поточного рахунку фізичної особи - боржника у банку для здійснення видаткових операцій надсилається до банку, у якому відкрито визначений для здійснення видаткових операцій поточний рахунок боржника та органу державної виконавчої служби чи приватному виконавцю, на виконанні у якого перебуває виконавче провадження стосовно боржника, на офіційну електронну адресу не пізніше наступного робочого дня з дня її винесення.
Виконавець може відмовити боржнику у визначенні поточного рахунку у банку для здійснення видаткових операцій у разі, якщо:
- у заяві про визначення поточного рахунку відсутний номер поточного рахунку боржника у банку (за стандартом IBAN), що необхідно визначити для здійснення видаткових операцій, або найменування банку, в якому відкрито поточний рахунок, або не підписана фізичною особою - боржником;
- встановлено, що боржнику вже визначено поточний рахунок у банку для здійснення видаткових операцій крім випадків коли боржник звертається з заявою про зміну поточного рахунку для здійснення видаткових операції;
- арешт на кошти боржника накладено при виконанні ухвали суду про забезпечення позову;
- виконавче провадження, у якому накладено арешт на кошти боржника, закінчено на підставі статті 39 Закону України «Про виконавче провадження» або виконавчий документ у цьому виконавчому провадженні повернуто стягувачу відповідно до статті 37 цього ж Закону;
- зазначений у заяві номер поточного рахунку не збігається з номером поточного рахунку, який міститься в матеріалах виконавчого провадження.
Про відмову в задоволенні заяви боржника про визначення поточного рахунку у банку для здійснення видаткових операцій виконавець письмово повідомляє боржника в порядку, шляхом надсилання такої відповіді простою кореспонденцією на пощтову адресу боржника, або електрону адресу, якщо це зазначено у заяві.
Дія постанови про визначення поточного рахунку фізичної особи - боржника у банку для здійснення видаткових операцій припиняється у разі: скасування постанови про визначення поточного рахунку; визначення боржнику іншого поточного рахунку у банку для здійснення видаткових операцій; встановлення факту одночасної дії таких постанов; завершення виконавчого провадження у відповідності до п. 1, 3 ч. 1 ст. 37 ЗУ «Про виконавче провадження, постанови про зняття арешту з нерухомості, зняття арешту з рахунків або скасування постанови якою накладено арешт.
Для припинення дії постанови про визначення поточного рахунку виконавець виносить в автоматизованій системі повідомлення про припинення дії постанови. У разі винесення такого повідомлення боржник може повторно звернутись до органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, якими накладено арешт на його кошти, для визначення поточного рахунку в банку для здійснення видаткових операцій.
У разі зупинення діяльності приватного виконавця, яким накладено арешт на кошти боржника, дії вчиняються приватним виконавцем, який заміщує приватного виконавця, діяльність якого зупинена. У разі якщо приватний виконавець, який наклав арешт на кошти боржника та не має можливості зняти арешт з рахунгків, на період зупинення своєї діяльності не вирішив питання про своє заміщення іншим приватним виконавцем або не надав Міністерству юстиції України інформацію про таке заміщення, відділом примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень, компетенція якого поширюється на територію виконавчого округу такого приватного виконавця.
У разі припинення органу державної виконавчої служби, яким накладено арешт на кошти боржника, дії вчиняються державним виконавцем органу державної виконавчої служби, який є правонаступником органу державної виконавчої служби, що припинився.
На цей період доцільно буде звернутись до відповідноного фахівця для здійснення досудове врегулювання спорів.