Як взяти опікунство над інвалідом і для чого взагалі встановлюється опіка?
Згідно статті 55 Цивільного кодексу України, опіка встановлюється над: малолітніми, неповнолітніми або повнолітніми особами (якщо такі не здатні керувати своїми діями через певні обставини в силу свого стану здоров'я).
В яких випадках потрібно встановлювати опікунство над людиною з інвалідністю ?
Якщо малолітні особи позбавлені батьківських прав або є сиротами це підстава для встановлення опіки. Якщо неповнолітню або повнолітню особи визнали в судовому порядку недієздатною, це теж підстава для встановлення над нею опіки. Простими словами опікунство це унормування відносин в юридичному полі між інвалідом та особою, яка опікується.
Часто громадяни плутають поняття оформлення догляду та встановлення опіки над інвалідом. Різниця заключається перш за все в процесі оформлення. Як зробити опікунство над інвалідом ? Факт встановлення опіки є складним процесом і передбачає судовий розгляд щодо встановлення недієздатності інваліда та процес встановлення опіки в місцевому органі опіки та піклування або суді. В той же час, факт догляду доводиться висновком лікаря про необхідність стороннього догляду та рішенням органу соціального захисту, що по часу і зусиллям є помітно легшим процесом. Проте, якщо особа є недієздатною в силу психічних порушень, тут все ж потрібно проходити процедуру опікунство над інвалідом.
Опікунство в україні над інвалідом оформлення опікунства над інвалідом. Де оформити опікунство над інвалідом ?
Першочергово потрібне рішення суду про недієздатність інваліда. Якщо у вас його немає, то такий процес як оформити опікунство на інваліда потрібно починати саме з цього. Далі щоб знати як отримати опікунство над інвалідом, зверніться до місцевого органу опіки та піклування.
Які документи потрібні для опікунства над інвалідом ?
- Потрібно подати заяву про опікунство, написану власноруч людиною з інвалідністю.
- Одночасно з поданням заяви додайте два медичні висновки: один про стан здоров'я особи, яка потребує піклування, та інший про стан здоров'я потенційного опікуна.
- Також потрібно прикріпити документи, що підтверджують місце проживання як самої особи, так і потенційного опікуна.
- Додатково варто мати заяву про готовність взяти на себе відповідальність самим опікуном.
- Також необхідно подати документи, що засвідчують особу опікуна та особу, яка потребує піклування, а також довідку про матеріальне становище та склад сім'ї опікуна.
Хто може оформити опікунство?
Особа, яка має повну дієздатність, може стати опікуном над недієздатною особою з інвалідністю, якщо вона має здатність забезпечити підопічного житлом, харчуванням, одягом та необхідними предметами.
Перевага при встановленні опікунства надається родичам підопічного та особам, які проживають з ним. Тому процес як оформити опікунство над батьком інвалідом є аналогічним як і над рештою родичів.
Що таке тимчасове опікунство над інвалідом ?
На період повномасштабного вторгнення в Україні введено спрощену процедуру для дітей, які залишилися без батьківського піклування через те, що місцезнаходження їх батьків або законних представників наразі невідоме. Ця форма опіки відома як "тимчасове влаштування" і відповідно містить менший перелік необхідних документів для її оформлення.
Скільки платять за опікунство над дитиною інвалідом ?
Згідно з Законом України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, для дітей з інвалідністю, які також знаходяться під опікою чи піклуванням, допомога становить 3,5 прожиткових мінімумів для дітей відповідного віку.