Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Питання призначення пенсій на сьогодні є досить актуальним для працівників різних сфер. Як правило, на консультації до юристів та адвокатів звертаються багато людей з метою отримати висновки щодо правового аналізу ситуації відносно пенсійних питань. Так, більшість з яких вже похилого віку та цікавляться видами пенсій та особливостями процедури її призначення. Давайте більш детальніше розберемося в видах пенсій та особливостях оформлення пенсії за вислугою років.
Щодо законодавства, тут існує значна кількість нормативно-правових актів, які регулюють пенсійні питання. Це передусім є і Закон України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а також ряд Постанов Кабінету Міністрів України.
Аналіз документів дає підстави визначити, що в Україні існують такі види пенсій:
- із досягненням певного віку;
- яка призначається при втраті годувальника;
- через інвалідність;
- за вислугою років.
Слід зауважити, що згідно вітчизняного законодавства пенсія за віком призначається за певних умов: так особа, яка має право на отримання пенсії, повинна досягнути відповідного пенсійного віку – її вік має бути від 60-65 років. Тут важливим моментом є наявність певного страхового стажу, адже такий пенсійний вік залежить від нього.
Однак варто пам’ятати, що у разі не досягнення такого пенсійного віку, особа може претендувати на пенсію за вислугу років.
Не всі мають право на отримання такого виду пенсії, адже згідно чинного законодавства претендувати на таку пенсію можуть:
- працівники в медичній сфері;
- працівники в освітній сфері;
- працівники соціальної сфери, але при умові, що вони працюють над обслуговуванням інвалідів та пенсіонерів в спеціальних закладах (будинках для престарілих та інвалідів).
Крім того такий перелік посад та осіб, які мають право на пенсію за вислугу років встановлено в Постанові КМУ № 909 від 04.11.1993 року, яка визначає повний перелік таких установ та закладів.
Далі слід зауважити про наявність страхового стажу.
Пенсія за вислугу років може бути призначена особам, які досягли 55 років, за умови що стаж роботи становить не менше 25 років (станом на 2016 рік). А станом на 2023 рік – не менше 29 років. Вже з квітня 2024 року такий стаж роботи має бути не менше 30 років.
Щодо розміру пенсії, то на сьогодні максимальний її розмір не може бути більше, ніж 10 прожиткових мінімумів. Крім того, така пенсія може бути призначена лише після звільнення особи з роботи.
Щоб отримати пенсію за вислугу років слід звертатися до пенсійних органів і подати:
- заяву про призначення такої пенсії;
- витяг з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків;
- документи, які визначають стаж роботи.
Законодавством встановлені наступні терміни подання звернення для призначення такого виду пенсії: строк розгляду такої заяви становить не більше десяти днів з дня її надходження. У разі відмови в пенсії, то відповідь має бути надана не пізніше п’яти днів після встановлення даного рішення про відмову.
Щодо призначення, то пенсія за вислугу років має бути призначена з дня звернення за такою пенсією.
Таким чином можемо зробити наступний юридичний висновок: пенсія за вислугу років призначається працівникам сфер освіти, охорони здоров’я та соціальної сфери, за умови наявності певного страхового стажу, згідно з датами, зазначені в чинному законодавстві, та за умови досягнення віку, що дає право на отримання такої пенсії.