Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) – сукупність дій визначених у Законі України «Про виконавче провадження», органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, Законом України «Про виконавче провадження», іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до Закону підлягають примусовому виконанню.
В сьогоденні багато хто стикається з проблема, коли відкрито виконавчі провадження та як наслідок блокуються рахунки, застосовуються заходи примусового характеру та борги постійно зростають.
За обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, сторони мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення. Звернутись за розстрочкою можливо і такій категорії як стягнення аліментів, що дасть змогу боржнику себе фінансово розгрузити та вийти із ситуації, коли борги ставлять у скрутне становище.
Відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається судом.
Розстрочка - це спосіб виконання зобов’язання, при якому виконання проводиться не одночасно і в повному обсязі, а частинами і в строки, встановленні наперед.
Звернутись до суду за розстрочкою виконання рішення можливо, ще на стадії коли рішення про стягнення коштів, ще не набрало законної сили, це дасть змогу у подальшому уникнути додаткових стягнень таких, як виконавчий збір, основна винагорода виконавця та витрати пов’язані з проведенням виконавчих дій. Рішення про розстрочку виконується в частині та у строки, встановлені цим рішенням.
На етапі виконання рішення та за заявою стягувача виконавець може відстрочити або розстрочити виконання рішення (крім судового рішення), за наявності таких обставин, як хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо.
Питання про відстрочку або розстрочку виконання може вирішуватися судом у порядку статті 267 ЦПК України або після відкриття виконавчого провадження.
Згідно зі ст. 435 Цивільного процесуального кодексу України заява про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Підставою для відстрочення або розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:
щодо фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім’ї, її матеріальний стан;
• стихійне лихо, інші надзвичайні події;
• ступінь вини відповідача у виникненні спору;
• інші обставини справи.
Розстрочка та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови. Про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення, встановлення чи зміну способу та порядку його виконання або відмову у вчиненні відповідних процесуальних дій постановляється ухвала, яка може бути оскаржена.
Також, при зверненні до суду з заявою про відстрочку чи розтрочку виконання рішення необхідно пам’ятати, що питання про розтрочку виконання рішення вирішується з урахуванням балансу інтерсів сторін, та має слугувати досягнення мети виконанню судового рішення з максимальною дотримання співмірності негативних наслідків для боржника та інтересів кредитора. Також необхідно пам’ятати, що розстрочення судового рішення не повинно сприяти ухиленню від його виконання та негативно впливати на фінансовий стан позивача.
З метою отримання позитивного рішення про розстрочку чи відстрочку виконання рішення, доцільно скористатись послугами юриста чи адвоката. Завчасний правовий аналіз ситуації дасть змогу отримати позитивне рішення з цього питання. Консультація юриста або допомога юриста у вирішенні цього питання може бути отримана он-лайн. Також одним із види юридичних послуг є складання заяви до суду про розстрочку або відстрочку виконання рішення. Отже відстрочення або розстрочення є доволі ефективний спосіб стабілізації свого фінансового стану.