Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Порядок виконання рішень немайнового характеру
Виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, здійснюється в порядку, визначеному статтею 63 Закону України «Про виконавче провадження (далі ЗУ «ПВП»)
- Рішення за якими боржник зобов’язаний особисто вчинити певні дії
За рішеннями, за якими боржник зобов’язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною 6 статті 26 цього ЗУ «ПВП», перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.
У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.
- Рішення про заборону вчиняти певні дії.
Виконавець під час виконання рішення про заборону вчиняти певні дії або про утримання від вчинення певних дій доводить до відома боржника резолютивну частину такого рішення, про що складає відповідний акт. Після складення акта виконавець виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.
При невиконання боржником рішення у встановлений виконавцем строк на боржника накладається штраф відповідно до статті 75 Закону Ураїни «Про виконавче провадження».
При виконанні рішення немайнового характеру у разі, якщо боржник самостійно не сплачує виконавчий збір, витрати виконавчого провадження та накладені на нього штрафи, у передбачених Законом випадках виконавець примусово стягує виконавчий збір, витрати виконавчого провадження та накладені на боржника штрафи одночасно із виконанням такого рішення. У разі завершення виконавчого провадження, якщо штрафи, накладені на боржника, не стягнуто, постанова про накладення штрафу не пізніше наступного робочого дня з дня повернення виконавчого документа (закінчення виконавчого провадження) реєструється в автоматизованій системі виконавчого провадження як виконавчий документ та підлягає виконанню в порядку, передбаченому Законом.
Приватний виконавець зобов’язаний передати постанову про накладення штрафу, для подальшого виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.
Якщо після завершення виконавчого провадження за рішенням немайнового характеру виконавчий збір, витрати виконавчого провадження не стягнуто, виконавець вживає заходів щодо їх подальшого виконання у загальному порядку.
Незважаючи на доволі простий загальний порядок виконання рішень немайнового характеру, виконання таких документів є доволі складним процесом, а інколи такі рішення неможливо виконати.
Звертаю увагу, що до таких рішень як відібрання дитини, встановлення побачення з дитино, вселення чи виселення, поновлення на роботі, окрім загального порядку є і свій окремий порядок виконання.
Отже, маючи на руках рішення про зобов’язання боржника вчинити дії, вилучення майна або інше, є доцільним отримати послуги юриста. Так юрист чи адвокат складе правовий аналіз ситуації та допоможе домогтися виконання такого рішення, а насамперед пояснить які проблеми можуть виникати під час таких виконань, та по можливості уникнути додаткового витрачання коштів.