Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Виконати рішення про встановлення побачення з дитиною є доволі складною процедурою, оскільки у більшості випадків, відповідач за такими рішення всіляко намагається уникнути його виконання. Так до 2018 такі рішення майже не виконав ували так як був відсутні порядок виконання вказаної категорії справ.
03.07.2018 було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання», що дало можливість батькам, які проживають окремо та яким перешкоджають бачитись із дитиною мають змогу відновити справедливість і захисти свої права.
Порядок виконання рішень про встановлення побачення з дитиною:
Стягувач з заявою та оригіналом виконавчого листа звертається до відповідного відділу державної виконавчої служби за місцем проживання дитини. Звертаю увагу, що приватним виконавцям заборонено виконувати рішення про встановлення побачення з дитиною. Допомога юриста при визначення відповідного відділу та складання відповідної заяви буде доволі актуальною та прискорить відкриття виконавчого провадження, оскільки державні виконавці всіляко намагаються уникати виконання таких категорії рішень так як вони є доволі складними.
З постановою про відкриття виконаконавчого провадження та я разі якщо рішенням про встановлення побачення з дитиною не визначено час та (або) місце побачення стягувача з дитиною, державний виконавець викликає сторони виконавчого провадження з метою визначення часу та (або) місця такого побачення.
Сторона виконавчого провадження у разі неможливості з’явитися на призначений час письмово повідомляє про це державного виконавця шляхом подання заяви (клопотання), в якій (якому) зазначає про зручні для неї час та (або) місце проведення побачення стягувача з дитиною. Для складання такої заяви є доцільним скористатися послуги юриста, так як неявка до державного виконавця може слугувати підставою для притягнення до відповідальності сторони виконавчого провадження.
Державний виконавець визначає час та (або) місце побачення стягувача з дитиною, враховуючи позицію сторін виконавчого провадження та інтереси дитини, шляхом винесення постанови про визначення часу та (або) місця побачення стягувача з дитиною.
Якщо сторона виконавчого провадження не з’явилася у визначений у виклиці час до державного виконавця та письмово не повідомила державного виконавця про зручні для неї час та (або) місце проведення побачення стягувача з дитиною, державний виконавець визначає час та (або) місце такого побачення без врахування позиції відповідної сторони виконавчого провадження.
При виконанні рішення про встановлення побачення з дитиною, рішення про усунення перешкод у побаченні з дитиною державний виконавець за потреби залучає органи опіки та піклування.
За наявності обставин, що перешкоджають проведенню побачення стягувача з дитиною, державний виконавець відкладає проведення виконавчих дій.
Державний виконавець здійснює перевірку виконання боржником рішення про встановлення побачення з дитиною у час та місці побачення стягувача з дитиною, визначені рішенням або державним виконавцем.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення про встановлення побачення з дитиною державний виконавець здійснює заходи примусового виконання рішення шляхом накладення штрафів, направлення до органів досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення, а також звертається з поданням про тимчасове обмеження боржника у праві виїзду за межі України до суду, виносить вмотивовану постанову про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами та вживає інші заходи передбачені Законом України «Про виконавче провадження»
При кожному наступному невиконанні боржником зазначеного рішення державний виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі визначеному Законом України «про виконавче провадження» (від 1700 грн.)
При виконання боржником рішення виконавець складає акт, що підписується сторонами виконавчого провадження, та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження у зв’язку з повним та фактичним виконання, а оригінал виконавчого документу повертає до суду, який виніс рішення.
Якщо після такого закінчення виконавчого, боржник перешкоджає побаченню та виконавче провадження підлягає відновленню. Для відновновлення виконавчого провадження необхідно звернутись до державного виконавця з відповідною заявою. Постанова про відновлення виконавчого провадження надсилається сторонам виконавчого провадженням та до суду, який видав виконавчий документ для повернення виконавчого документу до відділу. Після пред’явлення виконавчого документа до виконання державний виконавець повторно здійснює заходи, передбачені ЗУ «Про виконавче провадження». Отже, як ми бачимо, таке виконання є доволі складним, у звязку з чим, адвокат чи юрист надасть доволі значущу допомогу.