Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Загальний порядок звернення стягнення на кошти та інше майно боржника.
ТекстНа сьогодні Законодавством посилено відповідальеність за ухиленення від мобілізації, шляхом збільшення адміністративних штрафів, які у разі несплати їх, самостійно будуть направлені на примусове виконання до органі державної виконавчої служби.
При невиконанні вказаних виконавчих документів, виконавцем будуть застосовуватись заходи примусвого виконання.
У звязку з чим доцільно буде звернути увагу та один із заходів примусового виконання рішень, а саме: звернення стягнення на кошти та інше майно боржника.
Звернення стягнення на майно боржника полягає в його арешті, вилученні (списанні коштів з рахунків) та примусовій реалізації. Також існує черговість звернення стягнення на майно та кошти боржника, а саме:
У першу чергу: виконавць звертає стягнення на кошти боржника розміщені на рахунках.
Важливо! Законом України «Про виконавче провадження» встановлено перелік коштів боржника, списання з яких заборонено, а у разі примусвого списання таких коштів, будуть зобовязані повернути їх боржнику.
Порядок звернення на кошти боржника:
Готівкові кошти, виявлені у боржника, вилучаються та зараховуються на відповідні рахунки виконавчої служби або приватного виконавця не пізніше наступного робочого дня після вилучення, про що складається акт.
Безготівкові кошти та інші цінності боржника, що перебувають на рахунках та на зберіганні у банках чи інших фінансових установах, на рахунках у цінних паперах у депозитарних установах, накладається арешт не пізніше наступного робочого дня після їх виявлення. Арешт поширюється також на кошти на рахунках, відкритих після винесення постанови про накладення арешту.
Законом передбачено, що у разі якщо після накладення виконавцем арешту на кошти боржника – юридичної особи у банках чи інших фінансових установах боржник умисно не виконує судового рішення та відкриває нові рахунки в банках, виконавець має право направити до органів досудового слідства повідомлення про притягнення до кримінальної відповідальності ст. 382 Кримінального кодексу України ("Невиконання судового рішення").
Відповідальність за вказаної статтею може бути заснована як штраф від п'ятисот (8500грн.) до однієї тисячі (17000грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян так і позбавленням волі на строк до трьох років.
У другу чергу та за умови відсутності у боржника коштів та інших цінностей, достатніх для погашення заборгованості, стягнення звертається також на належне боржнику інше майно, крім майна, переліку майна, встановленого Законом. Боржник має право запропонувати види майна чи предмети, які необхідно реалізувати в першу чергу. Черговість стягнення на кошти та інше майно боржника остаточно визначається виконавцем.
Звертаю увагу, що заходи, які застосовує виконавець до боржника повинні бути співрозмірні до розміру заборгованості. Саме тому, закон встановлює важливе правило щодо звернення стягнення на єдине житло боржника. Полягає воно у тому, що коли заборгованість менша, ніж сукупний розмір 20 мінімальних зарплат (станом на 01.04.2024 – 160000грн.), то позбавляти боржника єдиного житла заборонено.
Стягнення на майно боржника звертається в розмірі та обсязі, необхідних для погашення заборгованості. У разі якщо боржник володіє майном разом з іншими особами, стягнення може звернути на його частку.
Виконавець проводить перевірку майнового стану боржника у 10-денний строк з дня відкриття виконавчого провадження. У подальшому така перевірка проводиться виконавцем не менше одного разу на два тижні - щодо виявлення рахунків боржника, не менше одного разу на три місяці - щодо виявлення нерухомого та рухомого майна, об’єктів незавершеного будівництва, майбутніх об’єктів нерухомості боржника та його майнових прав, отримання інформації про доходи боржника
Юрист по стягненню заборгованості допоможе на кожному із етапів виконання судового рішення. Аналіз вимог законодавства, підготовка документів, та їх подача – все це є основними завданнями які реалізовуватиме юрист. Юридичні послуги по стягненню боргів допоможуть зберегти кошти та час якомога швидше досягти бажаного результату.