Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Обовязнки громадян:
- - у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов’язаний з’явитися у зазначені у ній місце та строк.
- - надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, Оперативно-рятувальній службі цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом.
- - громадяни, які перебувають у запасі і не призвані на військову службу або не залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, під час мобілізації, можуть бути відповідно до закону залучені до виконання робіт, які мають оборонний характер.
- - громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність, виконують мобілізаційні завдання (замовлення) згідно з укладеними договорами (контрактами).
- - під час мобілізації громадяни зобов’язані з’явитися до військових частин або на збірні пункти ТЦК та СП у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин.
- - громадяни, які перебувають у запасі, завчасно приписуються до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов’язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу.
Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов’язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють ТЦК та СП за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин.
Військовозобов’язані та резервісти, які перебувають на зборах, у разі оголошення мобілізації продовжують перебувати на зборах. За необхідності зазначені особи призиваються на військову службу командирами відповідних військових частин за розпорядженням Генерального штабу Збройних Сил України.
Обов’язок представника ТЦК та СП під час вручення повістки:
Під час вручення повістки представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки на вимогу громадянина, якому вручається повістка, зобов’язані назвати свої прізвища, ім’я та по батькові, посади, а також пред’явити службові посвідчення.
Під час перевірки документів уповноважений представник ТЦК та СП або поліцейський здійснює фото- і відеофіксацію процесу пред’явлення та перевірки документів із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації ( ця норма починає діяти з 17.07.2024)
Вимоги до заповнення повісток:
1) ПІБ і дата народження громадянина, якому адресована повістка;
2) найменування ТЦК та СП, що видав повістку;
3) мета виклику до територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
4) місце, день і час явки за викликом;
5) підпис (електронний цифровий підпис) посадової особи, яка видала (сформувала) повістку;
6) реєстраційний номер повістки;
7) роз’яснення про наслідки неявки і про обов’язок повідомити про причини неявки.
ПОВАЖНІ ПРИЧИНИ НЕПРИБУТТЯ
- - перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;
- - смерть близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).
У разі неприбуття громадянин зобов’язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до ТЦК та СП, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці ТЦК та СП або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
Відповідальність за неявку передбачена статтею 210-1 КУпАП
- - За неявку по повістці для уточнення даних передбачено штраф що може становити від 1500 до 3400 гривень. А от повторне вчинення порушення протягом року може стати причиною для більшого штрафу розміром до 5100 гривень.
- - За неявку по повістці для проходження військово-лікарської комісії (повідомлення з підписом військового комісара, що зобов’язує отримувача пройти медичне обстеження (військово-лікарської комісії – ВЛК) передбачено покарання у вигляді адміністративного штрафу від 1500 до 3400 гривень. Штраф може бути більшим, якщо правопорушення повторюється протягом року.
- - За неявку за мобілізаційним розпорядженням (після уточнення даних, проходження ВЛК і отримання висновку про придатність для військової служби ви можете отримати мобілізаційне розпорядження. Таке повідомлення зобов’язує громадянина України з’явитися у вказаний призовний пункт протягом 24 годин. Саме це повідомлення означає безпосереднє зарахування і відправку до війська) передбачена кримінальна відповідальність за статтею 336 Кримінального кодексу України. Таким чином, ухилення від призову карається обмеженням волі на строк від 3 до 5 років. Ухиляння може включати не лише неявку військовозобов’язаного, але й підробку документів, незаконний виїзд в іншу країну тощо. Суд також може призначити іспитовий термін для виправлення порушення.
Окрім, штрафу та кримінальної відповідальності, законодавець передбачив новий захід впливу, це тимчасове обжемення у праві керування транпортними засобами.
Звертаю увагу, що постанови про притягнення до адміністративної відповідальності виконуються органами державної виконавчої служби та при виконання такої постанови, особі що притягнута до відповідальності, можуть бути арештовані кошти та майно, або інші заходи примусового виконання, у разі несплати штрафу.
Отже, при отримання першої повістки або звернення до ТЦК та СП з метою уточнення даних беде доцільно забезпечити себе фахівцем з даного питання то отримати супровід в територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки. Фаховий адвокат, при здійсненні адвокатський супровід у військкоматі допоможе уникнути як штраф за неявку в військомат так і у разі порушення прав написати скарга на військкомат.