Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Спадкові права іноземців в Україні регулюються законодавством України, зокрема Цивільним кодексом України та Законом України “Про міжнародне приватне право”. Основні положення щодо спадкових прав іноземців в Україні такі:
Національний режим: Законодавство України забезпечує рівні права та обов'язки щодо спадкування для всіх осіб, незалежно від їхнього громадянства. Таким чином, іноземці мають ті ж самі права на спадщину в Україні, як і громадяни України.
Спадкоємність майна в Україні: Законодавство України визначає правила спадкоємності, які стосуються як майна, що знаходиться на території України, так і майна, яке може мати зв'язок з Україною через громадянство спадкоємця, місце його проживання або інші фактори.
Міжнародні угоди: Україна може мати міжнародні угоди з іншими країнами, що регулюють питання спадкових прав іноземців. Ці угоди можуть визначати порядок застосування права спадщини для іноземців, які мають спадкові права в Україні.
Колізійні питання спадкування:
Дійсно, в Україна встановлений національний режим щодо обсягу спадкових прав іноземців, тобто такі особи наділені тими ж правами і обов’язками щодо спадкування, що і громадяни України, а саме: призначати спадкоємців за допомогою складення заповіту, розподіляти майно що входить до спадкової маси на власний розсуд, позбавляти права на спадкування, включати до заповіту певні розпорядження та ін.
Разом з цим, встановлені певні обмеження, які стосуються майна, яке може бути включене до спадкової маси, тобто спадкування допускається лише тих видів майна, які за законом України можуть бути об’єктами спадкування. Відповідно до чинного законодавства України, спадщина не може складатися із майна, що є вилученим із цивільного обороту (зброя. боєприпаси, наркотичні засоби та ін.). Також іноземці обмежені у прав власності на землі сільськогосподарського призначення в Україні. Відповідно в тому разі, якщо земельна ділянка сільськогосподарського призначення приймається у спадщину іноземним громадянином, або ж особою без громадянства, то вона підлягає відчуженню протягом року іншій фізичній чи юридичній особі що мають право на набуття у власність такої земельної ділянки.
Також варто враховувати й те, що ст. 1219 ЦКУ передбачено права та обов’язки, які не входять до складу спадщини. Загалом спадкові відносини з іноземним елементом відповідно до українського законодавства будуть врегульовуватись правом тієї держави, у якій спадкодавець мав останнє місце проживання. Разом з цим, спадкодавцем може бути обрано в заповіті право держави громадянин якої він був. Відповідно до ст. 29 ЦКУ місце проживання особи слід вважати те місце де така особа проживає постійно, переважно чи тимчасово. Як вже зазначалося окрім національного законодавства, спадкові відносини врегульовані й міжнародними договорами, відповідно до яких можуть бути встановлені різні прив’язки щодо визначення прав тієї держави яким необхідно керуватися. Щодо нерухомого майна встановлюється прив’язка особистого закону спадкодавця, а щодо нерухомості – закон місцезнаходження майна.
Процедура спадкування майна іноземцями в Україні:
1.Першим кроком є видача довіреності представнику іноземцями, які бажають успадковувати майно, але знаходяться за кордоном. В такій довіреності варто прописати всі повноваження та конкретні дії, які може вчиняти представник в інтересах довірителя (спадкоємця). Якщо довіреність була посвідчена іноземним нотаріуса в Україні вона повинна пройти процедуру легалізації.
2.Наступим кроком є обрання нотаріуса в Україні. Варто зазначити, що строк прийняття спадщини становить 6 місяців. Відповідно в межах цього строку представник повинен звернутись із заявою до обраного нотаріуса. Варто зазначити, що заяву необхідно підписати довірителю особисто.
3. Орім заяви також бажано мати певний перелік документів, а саме: свідоцтво про смерть спадкодавця, документи що посвідчують особу спадкоємця, заповіт (за наявності), а також документи які можуть підтверджувати факт родинних стосунків та ін.
Консультація юриста щодо набуття спадщини:
Адвокат по спадковим справам проведе правовий аналіз ситуації, визначить особливості процедури спадкування. врахує всі колізійні норми та проконсультує клієнтів. Адвокат питання спадщини також може виступати в якості представника спадкоємця нерезидента, адже в такому разі вкрай важливо правильно визначити нотаріуса до якого необхідно звернутися, а також перелік документів який потрібно подати.