Оформлення опікунства над рідними людьми, зокрема над матір'ю, є офіційною процедурою призначення опікуна над недієздатною людиною. Опікунство над матір'ю дозволяє особі здійснювати права і обов'язки від її імені та в її інтересах адже матір не може самостійно здійснювати свої права через стійкі порушення когнітивних (так званих ментальних) функцій.
Як оформити опікунство над мамою в Україні ? Найперше, варто зауважити, що в даному випадку опікунство може бути призначене тільки в разі встановлення судом недієздатності матері. Давайте покроково розглянемо алгоритм дій, адже тут слід дотримуватися таких кроків:
- Звернення до суду. Перший крок - звернення до місцевого суду з клопотанням про призначення опікуна над матір'ю. Для цього потрібно подати письмову заяву, в якій зазначити особисті дані, родинний зв'язок, підстави для призначення опікуна та в чому полягає недієздатність матері: хвороба, стійкий розлад, інвалідність і т.д .
- Медичне обстеження. Чи можна оформити опікунство над мамою ? В ході розгляду справи суд може призначити медичне обстеження матері для встановлення її недієздатності. До такого обстеження можуть бути залучені лікарі, психологи, інші спеціалісти.
- Призначення опікуна в суді або звернення до органу опіки та піклування. Далі є два варіанти розвитку справи:
- а) з цим рішенням ви звертаєтесь до місцевого відділу органу опіки і піклування, подаєте пакет документів і вони самостійно приймають рішення про встановлення вас як опікуна;
- б) після розгляду судом поданого клопотання та дослідження всіх обставин справи, суд приймає рішення про призначення опікуна над матір'ю. Опікун може бути призначений на певний строк або безстроково, в залежності від обставин.
- В яких випадках вам можуть відмовити в такому процесі як оформити опікунство над матір'ю ? Не має 18 років, раніше було оформлено опікунство і з власної вини його ж припинено, інтереси майбутнього опікуна суперечать інтересам матері.
- Догляд за підопічною матір'ю: Опікун зобов'язаний здійснювати дії в інтересах підопічної матері, зокрема, зберігати її майно, забезпечувати догляд за нею та забезпечувати її потреби. Також опікун представляє інтереси недієздатної матері перед третіми особами.
- Звітність. Опікуни регулярно, раз на рік, не пізніше 1 лютого, повинні подати звіт до органів опіки та піклування про свою діяльність за минулий рік. У цьому звіті розкрити, як захищали права та інтереси підопічної матері, зокрема в плані збереження її майна та житла. Проте органи опіки та піклування можуть вимагати в опікунів надати звіт в інший термін, який самостійно встановлюють. Після закінчення опіки за матір'ю також потрібно подати загальний звіт про свою діяльність.
Отже, виконуючи поетапну інструкцію в справі як оформити опікунство над матір'ю в Україні, потрібно дотримуватись встановлених законодавчих норм та відповідального ставлення потенційним опікуном. Здійснити цю процедуру ви можете самостійно, або ж скористатися послугами юриста. наша команда може надати консультації з даного питання, а також комплексно вирішити вашу проблему.