Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Не останнє місце в юридичному консультуванні зараз займають питання щодо відпусток, адже виникають різні ситуації, особливо якщо працівник знаходиться за межами України.
Військова агресія РФ позначила жахливий слід на повсякденному житті українців. Значна кількість людей покинули нашу державу та вимушені були виїхати за її межі з метою збереження свого життя та життя родини. Але разом із тим стало виникати і багато трудових питань, одне з яких – відпустки та чи можна продовжувати трудові відносини якщо працівник знаходиться за межами України? Дуже часто особам потрібна допомога адвоката онлайн чи допомоги юриста. Зробимо правовий аналіз ситуації.
Після початку військової агресії приймалося ряд нормативно-правових актів, які регулювали б суспільні відносини в таких умовах. Нажаль можна зазначити і про внесення певних змін до трудового законодавства.
Слід наголосити, що Законом України, який регулює трудові відносини під час воєнного стану, було змінено деякі правила щодо надання відпусток працівникам. Тут зробивши аналіз документів варто зауважити, що такий закон буде чинним лише протягом дії воєнного стану.
Отже, можна виокремити такі особливості:
- фіксована кількість днів для використання щорічної відпустки на час воєнного стану, а саме – двадцять чотири робочі дні;
- у разі, якщо працівник має право на такий вид відпустки у сумі більше, ніж двадцять чотири дні, залишкові дні відпустки можна буде використати після скасування режиму воєнного стану;
- за роботодавцем існує право відмови працівникові у наданні днів відпустки, які не були використані останнім;
- за умови звільнення працівника, йому має бути виплачуватися сума грошової компенсації за дні відпустки, які не були використані.
Крім того, що законодавець встановлює право роботодавця у відмові різного виду відпусток для працівника на період дії воєнного стану, окрім певних видів відпусток. Так працівнику не можна відмовити у таких відпустках, як відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами і відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Основною причиною такої відмови може бути причина роботи працівника на об’єктах критичної інфраструктури.
Що ж робити, якщо працівник перебуваючи за кордоном, використав всі дні щорічної відпустки? Тоді за законодавством він має продовжувати трудові відносини. Але через воєнний стан не може повернутися до України.
Зазначеним вище Законом такі обставини також передбачаються. Тут можна зробити юридичний висновок та звернути увагу на наступні моменти:
- працівник може отримати неоплачувану відпустку (безстроково) але не довше, ніж діє воєнний стан. Тобто після скасування останнього, такий вид відпустки буде закінчено;
- відпустка терміном до дев’яноста днів для працівника, за умови, що він є внутрішньо переміщеною особою або знаходиться за межами України. Тут слід звернути увагу, що така відпустка не перекриває право на щорічну основну відпустку.
Варто зазначити і про призупинення трудових відносин. Це норма, яка набула поширення і застосовується виключно в умовах воєнного стану.
Призупинити трудові відносини можливо, якщо ні роботодавець ні працівник не можуть виконувати умови трудового договору через воєнний стан в Україні (наприклад виїзд за кордон працівника). Так само як і відпустка, призупинити трудові відносини можливо на період дії воєнного стану. Тут слід зазначити, що такі трудові відносини не припиняються, а перериваються на зазначений вище період. Після його зняття, всі мають продовжити свої трудові відносини та виконувати трудові обов’язки.