Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
У жовтня 2016 набрав чинності ЗУ «Про виконавче провадження» (далі – Закон), нормами цього Закону було запроваджено поняття «Єдиний реєстр боржників». На повну силу Єдиний реєстр боржників запрацював у 2017, а що стосується такої категорія як аліменти то навіть у 2018 році.
За нормами цього Закону встановлено, що Єдиний реєстр боржників (далі ЄРБ) - це систематизована база даних про боржників, що є складовою автоматизованої системи виконавчого провадження та ведеться з метою оприлюднення в режимі реального часу інформації про невиконані майнові зобов’язання боржників для запобіганню відчуженню боржниками майна.
Відомості про боржників, включені до ЄРБ, є відкритими та розміщуються на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України.
Нормами Закону передбачено, що у разі звернення особи до державних органів, органів місцевого самоврядування, нотаріусів, або інших суб’єктів при здійсненні ними владних повноважень, у тому числі на виконання делегованих повноваженьза вчиненням певної дії щодо майна, що належить боржнику, який внесений до Єдиного реєстру боржників, зобов’язані не пізніше наступного робочого дня повідомити про це відповідний відділ державної виконавчої служби або приватного виконавця із зазначенням відомостей про майно, щодо якого звернулася така особа.
Законом також передбачено, що банки, небанківські надавачі платіжних послуг, емітенти електронних грошей у разі відкриття або закриття рахунку/електронного гаманця фізичній або юридичній особі, внесеній до ЄРБ, у тому числі через відокремлені підрозділи банку, небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей, зобов’язані у день відкриття або закриття рахунку/електронного гаманця повідомити про це відділ державної виконавчої служби або приватного виконавця. На сьогодні, як правило, банківські установи повідомляють виконавців, шляхом надіслання інформації через Автоматизовану систему виконавчого провадження.
Важливо! укладення протягом строку, зазначеного у Законі, правочину щодо майна боржника, який призвів до неможливості задовольнити вимоги стягувача за рахунок такого майна, є підставою для визнання такого правочину недійсним, крім випадків продажу у процесі приватизації майна, яке входить до складу єдиного майнового комплексу
Відомості про боржника вносяться до Єдиного реєстру боржників одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження, але є випадки в яких дані до ЄРБ не вносяться, а саме:
- боржниками є державні органи, органи місцевого самоврядування;
- за періодичними платежами, у разі відсутності заборгованості за виконавчим документом про стягнення періодичних платежів більше трьох місяців;
- за рішеннями немайнового характеру.
Відомості про боржника за рішенням про встановлення побачення з дитиною та про усунення перешкод у побаченні з дитиною вносяться до ЄРБ одночасно з винесенням постанови про накладення штрафу на боржника.
Єдиний реєстр боржників містить такі відомості:
1) прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дата народження боржника - фізичної особи або найменування, ідентифікаційний код юридичної особи у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань боржника - юридичної особи;
2) найменування органу або прізвище, ім’я, по батькові та посада посадової особи, яка видала виконавчий документ;
3) найменування органу державної виконавчої служби або прізвище, ім’я, по батькові приватного виконавця, номер засобу зв’язку та адреса електронної пошти виконавця;
4) номер виконавчого провадження;
5) категорія стягнення (аліменти, штраф тощо).
Підстави виключення з єдиного реєстру боржників:
Відомості з ЄРБ виключаються автоматично при винесення постанови про закінчення виконавчого провадження, або про повернення виконавчого документа стягувану передбаченими пунктами 1, 3, 11 статті 37 Закону України «Про виконавче провадження», або у день встановлення факту відсутності заборгованості за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів.
Звертаю увагу, що існують і інші випадки при яких можливо виключити особу з Єдиного реєстру боржників, навіть коли виконавче провадження було завершено, а відділ, який завершував виконавче провадження було реорганізовано чи ліквідовано.
Юридичний сервіс «Консультант», має фахових юристів та адвокатів, які допоможуть виключити запис з Єдиного реєстру боржників. Юрист чи адвокат складе правовий аналіз ситуації та з’ясує питання чи потрібен судовий процес саме у вирішенні вашої ситуації, оскільки доволі часто такі питання можливо вирішити отримавши послуги юриста онлайн.