Старший викладач кафедри кримінального та адміністративного права Одеського національного морського університету
Ми живемо в зовсім не спокійні часи, коли і хто може зазіхнути на нашу безпеку жоден з нас навіть не здогадується. При чому, на подібне "зазіхання" ми можемо жодним чином своєю поведінкою і не вплинути. Тобто, хоч і буде наша поведінка провокуючою, віктимного характеру, чи ні - це практично не має значення. Адже, якщо правопорушнику потрібні гроші і він вирішив їх отримати злочинним шляхом (наприклад, вчинити розбійний напад на пересічного громадянина), то його ніщо не зупинить. Тільки питання часу і обставин коли і як такий правопорушник обере собі жертву для реалізації злочинного нападу. Тут і постає питання, якщо Ви отримали в результаті розбійного нападу побиття, як же правильно зняти побої? Особливо гострим це питання є у випадку з безпосередньою участю у бійці, адже будь-яка бійка не проходить без фізичних пошкоджень для її учасників, особливо щодо жертви.
Питання про зняття побоїв передбачає невідкладність свого вирішення. Але про все по порядку.
Законодавчо процес зняття побоїв регулюється Кримінальним кодексом України -
Стаття 126. Побої і мордування
1. Умисне завдання удару, побоїв або вчинення інших насильницьких дій, які завдали фізичного болю і не спричинили тілесних ушкоджень, -
карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк до двохсот годин, або виправними роботами на строк до одного року.
2. Ті самі діяння, що мають характер мордування, вчинені групою осіб, або з метою залякування потерпілого чи його близьких, або з мотивів расової, національної чи релігійної нетерпимості, -
караються обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк.
Якщо Ви за різними обставинами отримали побої, то, перш за все, треба контролювати свій емоційний стан, оскільки стан ефекту буде Вам заважати у правильності прийняття відповідних рішень в той момент. Концентрація та контролювання свого стану може надати Вам змогу тримати себе максимально в задовільному стані та вчинити необхідні дії щодо фіксації побоїв вже на місці їх вчинення.
Положеннями Кримінального процесуального кодексу України, а також Правилами судово-медичного визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень.
- При можливості відразу на місці отримання побоїв зателефонуйте до відповідних служб для фіксації усіх обставин вчиненного правопорушення щодо Вас та отриманих Вами фізичних ушкоджень. Пеш за все викличте швидку. Лікарі, які прибудуть до місця вчинення правопорушення і зафіксують факт побиття людини. Якщо людина перебуватиме у тяжкому стані, то необхідно буде викликати невідкладну медичну допомогу. Лікарі швидкої її викличуть самі, при чому за їх викликом невідкладна допомога прибуде максимально швидко до зазначеного місця подій. Дуже важливо, щоб лікарі швидкої зафіксували усі фізичні пошкодження, адже вони їх передадуть потім судовому експерту, коли буде відкрито провадження щодо нанесення відповідних тілесних пошкоджень. Важливо запам’ятати бригаду швидкої, знати їх прізвища ім’я ітд. Обов'язково потрібно зберігати чеки, за якими відбувалось лікування, якщо постраждала людина проходила курс лікування в результаті отриманих трав від побиття.
- Також на місце вчинення кримінального правопорушення обов'язково треба викликати поліцію. Поліція повинна на місці зафіксувати усі обставини вчиненого правопорушення, усю інформацію свідків, якщо такі будуть і тд.
- На місце вчинення кримінального правопорушення також буде доречним залучення юриста чи адвоката безпосередньо з кримінальних справ. Юрист чи адвокат надасть належну юридичну консультацію, консультацію адвоката, правову допомогу відразу на місці і питань не буде з тим як правильно зафіксувати усю інформацію про вчинене кримінальне правопорушення, у тому числі й буде забезпечене належне правове вирішення питання про зняття побоїв. Юрист чи адвокат зробить належним чином аналіз правової ситуації відповідно до вчиненого правопорушення та зробить аналіз документів, які будуть складені на місці вчиненя кримінального правопорушення та в подальшому в процесі просування справи.
- Треба відразу й написати до поліції заяву про вчинене кримінальне правопорушення. Відмова поліції від прийняття заяви від потерпілої особи забороняється законом. Поліція повинна у будь-якому разі прийняти заяву про відповідне кримінальне правопорушення та зареєструвати його у базі Єдиного реєстру досудових розслідувань. Цей факт треба обов’язково прослідкувати. Потрібно і наполягти, звернувшись до поліції із клопотанням про обстеження у судово-медичного експерта. Судово-медичний експерт і робить остаточний висновок щодо того чи легкого, середнього або тяжкого ступеню були завдані побої та й взагалі фізичні пошкодження постраждалій людині.
Щодо строку про зняття побоїв, то їх не існує. Але тіло має властивість достатньо швидко відновлюватись і тому побої треба достатньо швидко знімати. У відмінному випадку цей час складає до двох діб. Потім слід від побоїв фізично починають "розмиватися".