Детальніше
Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами триває 126 днів. Декретні виплати нараховуються жінкам, які отримали листок непрацездатності в медзакладі. Зазвичай такий листок видають на 30-му тижні вагітності.
З листопада 2023 року вагітні жінки отримали можливість самостійно обирати, коли йти у декретну відпустку (відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами): з 30 тижня вагітності або пізніше.
Вагітна тепер самостійно вирішує, коли йти у декретну відпустку
Жінка самостійно вирішує, коли вона хоче йти у відпустку: або з настанням 30-го тижня вагітності, або пізніше. Про своє рішення вона має повідомити лікаря, який веде її вагітність.
Якщо жінка хоче початок відпустки відтермінувати, вона пише заяву, в якій зазначає бажану дату початку своєї відпустки.
Якщо ж вагітна хоче почати відпустку з 30 тижня, жодних додаткових дій їй робити не потрібно — лікар сформує медичний висновок про тимчасову непрацездатність (МВТН) категорії Вагітність та пологи під час огляду.
У разі написання заяви лікар сформує МВТН в день, що зазначений в заяві жінки, без її фізичної присутності.
Якщо пологи відбулися раніше дати, зазначеної в заяві про перенесення початку відпустки, лікар, який приймав пологи, формує МВТН в категорії Вагітність та пологи від дати пологів.
Що потрібно знати про електронний лікарняний
В будь-якому випадку після формування МВТН вагітна отримає смс-повідомлення від ЕСОЗ. Після формування та підписання лікарем медичний висновок автоматично потрапляє в електронний реєстр листків непрацездатності, де на підставі даних з реєстру застрахованих осіб буде сформовано електронний лікарняний.
У разі реєстрації в особистому кабінеті застрахованої особи на порталі Пенсійного фонду України, жінка отримає смс-повідомлення ще й від ПФУ з номером електронного лікарняного.
Інформація про електронний лікарняний відразу стає доступною в кабінеті роботодавця на порталі ПФУ. Додатково жінка може повідомити роботодавця про лікарняний.
Тривалість відпустки і розмір допомоги
Перенесення початку декретної відпустки ніяким чином не впливає на розмір допомоги у звʼязку з вагітністю та пологами.
Тривалість відпустки при цьому залишається незмінною. Стандартна її тривалість становить 126 календарних днів, але для жінок, в яких народилося кілька дітей або були ускладнені чи передчасні пологи, цей строк продовжується ще на 14 днів.
Декретні - це обов’язкова виплата, яку отримує кожна жінка під час надання спеціального лікарняного Вагітність та пологи.
Отримати виплати можуть і працевлаштовані, і безробітні жінки. Працевлаштована жінка отримає допомогу в розмірі 100% середньої зарплати з Пенсійного фонду за весь період декретної відпустки. Для цього роботодавець повинен подати до Пенсійного фонду відповідну заяву-розрахунок.
Мінімальна сума декретних виплат на місяць не може бути нижчою, ніж мінімальна заробітна плата (із січня 2024 року — 7100 грн), максимальна — не більше розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. Ця сума дорівнює 15 розмірам мінімальної зарплати (наразі 106 500 грн).
Для жінок, які не працюють, виплати становлять 25% від місячного прожиткового мінімуму для працездатної особи (із січня 2024 року — 2920 грн).
Тривалість декретної відпустки
Відповідно до статті 179 Кодексу законів про працю, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами триває 126 днів (70 днів — до народження немовляти та 56 — після). Однак у разі народження двох і більше дітей та в разі ускладнення пологів декретну відпустку можуть продовжити з 56-ти до 70 днів.
Відео дня
Жінки-чорнобильці мають право на 180 днів декретної відпустки (90 днів — до пологів та 90 — після). З 2023 року за бажанням жінки частину відпустки, яка передбачена до пологів, можуть перенести на період після пологів.
Декретні виплати нараховуються жінкам, які отримали листок непрацездатності в медзакладі, у якому вони перебувають на обліку. Зазвичай такий листок видають на 30-му тижні вагітності. Винятком є жінки, що належать до першої-третьої груп чорнобильців і можуть піти в декретну відпустку з 27 тижня вагітності.
Крім того, за бажанням матері або батька дитини одному з них надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
У зв’язку зі збільшенням прожиткового мінімуму у 2024 році зросли прив’язані до нього соціальні допомоги. Зокрема, зросли виплати на дітей та допомога матерям.
З 1 січня підвищився прожитковий мінімум на дітей
Згідно з Держбюджетом на 2024 рік, загальний показник прожиткового мінімуму у 2024 році збільшився до 2920 грн. Прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, зріс до 2361 грн.
Прожитковий мінімуму для дітей у 2024 році зріс:
• до 6 років — до 2563 грн (+291 грн);
• від 6 до 18 років — до 3196 грн (+363 грн).
У зв’язку зі збільшенням прожиткового мінімуму у січні 2024 року підвищились і розміри різноманітних соціальних допомог.
На скільки підвищились дитячі та декретні виплати у 2024 році
Допомога при народженні дитини в Україні становить 41 280 грн. Нагадаємо, що одразу виплачують 10 320 грн, далі по 860 грн протягом трьох років.
Грошовий еквівалент бебі-боксу з січня становить 7689 грн.
Допомога у зв’язку з вагітністю та пологами для непрацюючих жінок, зареєстрованих у центрі зайнятості, у 2024 році складе 757 грн на місяць (25% від розміру прожиткового мінімуму).
Максимальний розмір допомоги на дітей одиноким матерям:
• для дитини до 6 років — 2563 грн;
• для дитини від 6 до 18 років — 3196 грн;
• для дитини від 18 до 23 років за умови навчання у ВНЗ на стаціонарі - 3028 грн;
Допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування:
• до 6 років — 6407,5 грн (2,5 прожиткових мінімуми);
• дитина до 6 років з інвалідністю — 8970,5 грн (3,5 прожиткових мінімуми);
• від 6 до 18 років — 7990 грн;
• дитина з інвалідністю від 6 до 18 років — 11 186 грн.
Соціальна допомога особі, яка доглядає за хворою дитиною:
• до 6 років — 5126 грн;
• від 6 до 18 років — 6392 грн.
Тимчасова державна допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів.
Максимальний:
• на дітей віком до 6 років — 2563 грн;
• від 6 до 18 років — 3196 грн.
Гарантований:
• на дітей віком до 6 років — 1281,50 грн;
• від 6 до 18 років — 1598 грн.
Розміри декретних виплат
Декретні - це обов’язкова виплата, яку отримує кожна жінка під час надання спеціального лікарняного Вагітність і пологи.
Отримати виплати можуть і працевлаштовані, і безробітні жінки. Працевлаштована жінка отримає допомогу в розмірі 100% середньої зарплати з Пенсійного фонду за весь період декретної відпустки. Для цього роботодавець повинен подати до Пенсійного фонду відповідну заяву-розрахунок.
Мінімальна сума декретних виплат на місяць не може бути нижчою, ніж мінімальна заробітна плата (із квітня 2024 року — 8000 грн), максимальна — не більше «розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску». Ця сума дорівнює 15 розмірам мінімальної зарплати (120 00 грн).
Для жінок, які не працюють, виплати становлять 25% від місячного прожиткового мінімуму для працездатної особи (із січня 2024 року — 2920 грн).
Таким чином, ми бачимо про те,що прийняті зміни до чинного закону прийняті з урахуванням змін до вимог часу та введеного воєнного стану в Україні , а також того факту , що був проведений Правовий аналіз ситуації, аналіз ситуації юристом,юридичний аналіз ситуації та юридичний висновок, з метою удосконалення соціальних виплат.