Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Правовий статус та обов’язки, експерта, спеціаліста та суб’єкта оціночної діяльності - суб’єкта господарювання та перекладача залучених до участі у виконавчому провадженні.
При виконанні виконавчих документів про стягнення заборгованості, одним із заходів примусового виконання є примусова реалізація майна боржника. Реалізація майна можлива після опису такого майна та його оцінки.
Оцінку майна боржника може провести сам виконавець, в окремих випадках, або боржник та стягувач можуть самостійно дійти згоди щодо вартості такого майна. У інших випадках Законом України «Про виконавче провадження» визначені особи, що не мають особистої заінтересованості стосовно результатів виконавчого провадження. Такими є особи: експерти, спеціалісти, суб'єкти оціночної діяльності - суб'єкти господарювання.
Експерти, спеціалісти, суб'єкти оціночної діяльності - суб'єкти господарювання залучаються до здійснення виконавчого провадження для з’ясування та роз’яснення питань, що виникають під час здійснення виконавчого провадження і потребують спеціальних знань, у випадках проведення оцінки майна залучаються суб’єктів оціночної діяльності - суб’єктів господарювання.
Для залучення відповідного фахівці виконавець, повинен винести відповідно постанову, призначення експерта або спеціаліста, суб’єкта оціночної діяльності - суб’єкта господарювання, перекладача у якій зазначаються питання, на які ці особи повинні надати письмовий висновок (звіт), або з якої мови слід здійснити переклад, або вид та характеристика майна, яке необхідно ідентифікувати, оцінити тощо, строки здійснення відповідних дій.
У разі необхідності, виконавець або сторони можуть запросити перекладача. Перекладачем може бути будь-яка дієздатна особа, яка володіє мовами, знання яких є необхідним для перекладу. Особі, яка потребує послуг перекладача, виконавець надає строк для його запрошення, але не більш як 10 робочих днів. У разі якщо зазначена особа не забезпечить участі перекладача у визначений строк, його може призначити постановою виконавець.
Строки виготовлення звітів та висновків:
Експерт зобов’язаний надати письмовий висновок, а суб’єкт оціночної діяльності - суб’єкт господарювання - письмовий звіт з питань, що містяться в постанові, протягом 15 робочих днів з дня ознайомлення з постановою виконавця. Цей строк може бути продовжений до 30 робочих днів за погодженням з виконавцем.
Відповідальність експертів та перекладачів:
Експерт або спеціаліст, суб’єкт оціночної діяльності - суб’єкт господарювання, перекладач несуть відповідальність у порядку, встановленому законом, про що обов’язково зазначається у відповідній постанові та зазначають попередження у яких випадках настає така відповідальність, а саме:
- експерту - за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків під час здійснення виконавчого провадження, надання завідомо неправдивого висновку під час здійснення виконавчого провадження;
- суб'єкту оціночної діяльності - суб'єкту господарювання (оцінювачу) - за недостовірну чи необ'єктивну оцінку майна;
- перекладачу - за здійснення завідомо неправильного перекладу під час виконавчого провадження, а також за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків під час виконавчого провадження.
Експерт несе кримінальну відповідальність за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов’язків під час здійснення виконавчого провадження та надання завідомо неправдивого висновку під час здійснення виконавчого провадження. Збитки, завдані сторонам внаслідок видачі завідомо неправдивого висновку, підлягають відшкодуванню в порядку, встановленому законом. За недостовірну чи необ’єктивну оцінку майна суб’єкт оціночної діяльності - суб’єкт господарювання несе відповідальність у порядку, встановленому законом, а оцінювач - кримінальну відповідальність. Про настання відповідальності такі особи мають бути попереджені виконавцем.
Перекладач несе кримінальну відповідальність за здійснення завідомо неправильного перекладу під час виконавчого провадження, а також за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов’язків під час виконавчого провадження, про що він має бути попереджений виконавцем.
Оплата послуг залучених фахівців:
Експерт, спеціаліст і суб’єкт оціночної діяльності - суб’єкт господарювання та перекладач мають право на винагороду за надані ними послуги. Винагорода та інші витрати, пов’язані з проведенням експертизи, наданням висновку спеціаліста або звіту а також послуги перекладача, належать до витрат виконавчого провадження та сплачуються або шляхом авансування витрат виконавчого провадження, стягувачем, з подальшим відшкодуванням таких витрат, або за рахунок державного бюджету, або після за рахунок боржника після реалізації майна боржника.
Юрист чи адвокат надаючи юридичні послуги допоможе прослідкувати за дотриманням всіх прав, що надаються учасникам виконавчого провадження та у разі необхідності створити судовий процес для захисту прав та інтересів сторін виконавчого процесу. Юридичний Сервіс «Консультант», надасть відповідного спеціаліста для фахової консультації та супроводу у виконавчому провадженні, у разі потреби нададуть юридичні послуги онлайн.