Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Виконання рішень суду є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Законом України «Про виконавче провадження» сторонам виконавчого провадження тьа іншим учасникам надано перелік прав та обов’язків, які вони неухильно мають дотримуватись під час виконання виконавчих документів. Оскільки виконавець є учасником виконавчого провадження то відповідно також має свої права та обов’язки.
Статтею 5 Закону України передбачено підстави при наявності, яких виконавець (приватний або державний) не може виконувати рішення, а саме:
1) боржником або стягувачем є сам виконавець, близькі йому особи (особи, які разом проживають, пов’язані спільним побутом і мають взаємні права та обов’язки з виконавцем (у тому числі особи, які разом проживають, але не перебувають у шлюбі), а також незалежно від зазначених умов - чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням виконавця), пов’язані з ним особи.
Пов’язаними особами визначаються юридичні та/або фізичні особи, відносини між якими можуть впливати на умови або результати їхньої діяльності чи діяльності осіб, яких вони представляють, з урахуванням таких критеріїв:
-виконавець безпосередньо та/або опосередковано або через пов’язаних осіб, володіє корпоративними правами юридичної особи, яка є стороною виконавчого провадження, чи спільно з юридичною та/або фізичною особою, яка є стороною виконавчого провадження, володіє корпоративними правами будь-якої юридичної особи;
-виконавець має право та/або повноваження призначати чи обирати одноособовий виконавчий орган або колегіальний склад виконавчого органу/склад наглядової ради зазначених юридичних осіб.
2) боржником або стягувачем є особа, яка перебуває у трудових відносинах з таким виконавцем;
3) виконавець, близька йому особа або особа, яка перебуває з виконавцем у трудових відносинах, має реальний або потенційний конфлікт інтересів;
При наявності зазначених підстав виконавець зобов’язаний заявити самовідвід, або може бути, сторонами заявлено відвід виконавцю.
Важливо! Відвід має бути вмотивованим, викладеним у письмовій формі і може бути заявлений у будь-який час до закінчення виконавчого провадження
Порядок відводу державного виконавця:
Для вирішення питання щодо відводу державного виконавця, сторони виконавчого провадження маю звернутись до керівника відділу, або до керівника органу державної виконавчої служби вищого рівня.
Питання про відвід державного виконавця, що не заявив самовідвід, вирішується начальником відділу, якому підпорядкований державний виконавець.
Питання про відвід, самовідвід начальника відділу або всіх державних виконавців зазначеного відділу вирішується керівником органу державної виконавчої служби вищого рівня.
Заява про відвід або самовідвід державного виконавця має бути розглянути у строк до п’яти робочих днів.
Результатом розгляду звернення стосовно відводу державного виконавця є постанова про задоволення чи відмову в задоволенні відводу, самовідводу начальника відділу або всіх державних виконавців відділу. Така постанова, можливо оскаржити в 10-денний строк, до вищестоящого керівника, або до суду,
Порядок відводу приватного виконавця:
Питання про відвід приватному виконавцю, який не заявив самовідвід, вирішується самим приватним виконавцем у строк до п’яти робочих днів після надходження відповідної заяви.
При заявлені самовідводу приватний виконавець зобов’язаний повернути виконавчий документ стягувачу або передати його за згодою стягувача іншому приватному виконавцю чи відповідному відділу державної виконавчої служби.
Постанова приватного виконавця про самовідвід або про відмову у відводі оскаржується сторонами виконавчого провадження у 10-денний термін до суду.
Порядок відводу залучених осіб до виконання рішень:
експерт, спеціаліст, суб’єкт оціночної діяльності - суб’єкт господарювання, перекладач не можуть брати участі у виконавчому провадженні та підлягають відводу у разі:
- якщо вони є близькими родичами сторін, їхніми представниками або іншими особами, які беруть участь у виконавчому провадженні;
- заінтересовані в результаті виконання рішення,
- у разі наявності інших обставини, що викликають сумнів у їх неупередженості.
За наявності підстав для відводу експерт, спеціаліст, суб’єкт оціночної діяльності - суб’єкт господарювання, перекладач зобов’язані заявити самовідвід, або відвід може бути заявлений стягувачем, боржником або їхніми представниками.
Заява про відвід або самовідвід має бути розглянути у строк до п’яти робочих днів за результатом розгляду якої виноситься вмотивована постанова про задоволення чи відмову в задоволенні відводу експерт, спеціаліст, суб’єкт оціночної діяльності - суб’єкт господарювання, перекладач.
Юрист чи адвокат надаючи юридичні послуги допоможе прослідкувати за дотриманням норм законодавства та при виникнення сумнівів щодо неупередженості учасників виконавчого провадження, проведуть правовий аналіз ситуації та у разі необхідності забезпечать судовий процес та оскаржать неправомірні дії, що потягнули за собою порушення прав. Юридичний Сервіс «Консультант», надасть відповідного спеціаліста для фахової консультації та супроводу у виконавчому провадженні, у разі потреби нададуть консультація юриста або юридичні послуги онлайн.