Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Одна з категорій рішень судів, що підлягає виконанню це вселення або виселення боржників з житлових або нежитлових приміщень. Порядок виконання таких рішень передбачено статтями 66 та 67 Закону України «Про виконавче провадження».
Після набрання законної сили судового рішення про вселення, або виселення боржника з будь-якого приміщення, стягувану необхідно звернутись до суду та отримати виконавчий лист, пред’являється на виконання до органів державної виконавчої служби за місцем виконання такого рішення.
Звертаю увагу! Якщо відповідно до рішення суду з приміщення необхідно вселяти або виселяти декілька осіб, або за такими рішеннями є декілька стягувачів, або виселяти чи вселяти необхідно з декількох приміщень, то виконавчі листи необхідно отримувати на кожного боржника або стягувача, чи приміщення окрему. Наприклад, якщо з приміщення необхідно виселити родину, що складається з трьох осіб то має бути три виконавчі листи.
Важливо! Рішення про вселення чи виселення виконуються виключно органами державної виконавчої служби. Приватні виконавці такі рішення не мають права виконувати.
Початок примусового виконання:
Після пред’явлення виконавчого листа на виконання, державний виконавець повинен не пізніше наступного робочого дня відкрити виконавче провадження, а у випадку коли документи що подані до виконання, не відповідають вимога чинного законодавства, то на протязі трьох робочих днів повернути стягувачу документи без відкриття виконавчого провадження.
При відкритті виконавчого провадження, виконавець встановлює 10-денний строк боржнику, на виконання рішення суду, після сплину якого, на наступний робочий день має перевірити чи виконано боржником рішення суду.
Одночасно з відкриттям виконавчого провадження державний виконавець зобов’язаний винести постанови про стягнення мінімальних витрат виконавчого провадження та постанову про стягнення виконавчого збору, по кожному виконавчому листу окремо.
Виконавчий збір при такій категорії справ є фіксований, а саме: для фізичних осіб складає дві мінімальні заробітні плати (станом на 01.04.2024 – 16000грн.) для юридичних осіб – чотири мінімальні заробітні плати (станом на 01.04.2024 – 32000грн.). Виконавчий збір при такій категорії справ можливо оскаржити та не сплачувати у тому випадку, коли на момент відкриття виконавчого провадження, боржником рішення суду вже виконано.
При невиконанні виконавчого документу самостійно, державний виконавець розпочинає його виконання примусово, що полягає в наступному:
Виконавець, призначає день та час примусового виконання рішень, чим відповідно надає боржнику додатковий термін для виконання рішення. Як привило, такий додатковий термін для виконання, виконавець надає двічі, але за кожне невиконання рішення суду, виконавець притягує боржника до адміністративної відповідальності, у вигляді штрафу.
Перший штраф за не виконання рішення суду складає для фізичних осіб - 1700 грн, для юридичних осіб – 5100грн., другий штраф складає для фізичних осіб - 3400 грн, для юридичних осіб – 10200грн.
Важливо! Примусове вселення чи виселення, може бути проведено без участі боржнику, у разі коли боржнику повідомили про дату та час примусового виконання рішення належним чином. Примусове виселення чи вселення боржників відбувається виключно за участю працівників правоохоронних органів та понятих.
Відсутність боржника (повідомленого належним чином) не перешкоджає примусового виконанню рішень вказаної категорії, оскільки таки рішення можливо виконати і без участі боржника. У таких випадках, організацію такого виконання, виконавці як правило покладають на стягувача, та у разі коли стягував, відмовляється організувати виконання, або не з’являється на виконання, виконавець, може завершити виконавче провадження та повернути виконавчий документ, стягувачу без подальшого виконання, у зв’язку з перешкодою останнього у проведенні виконавчих дій. Таке звершення можливо,у зв’язку з тим, що під час вселення чи виселення, при наявності майна боржника, обов’язково має бути проведено опис такого майна, яке передано на відповідальне зберігання особі яка призначається державним виконавцем.
Особливості при виконанні рішень про виселення:
З приміщення може бути виселено, включно ту особу, яка зазначена у рішенні суду та відповідно виселення інших осіб пов’язаних з боржником, але не вказаних у рішенні суду, не допускається.
Особливості при виконанні рішень про вселення:
При вселення стягувачу до відповідного приміщення, у випадках, якщо боржник після виконання рішення і надалі перешкоджаю проживанню чи перебуванню стягувача у приміщенні, в яке його вселили, виконавче провадження може бути відновлено за відповідною заявою. Одночасно, якщо стягувачу чинять перешкоди у проживанню чи перебуванні у відповідному приміщенню інші особи то таке провадження, відновленню не підлягає.
Отже, при наявності рішень такої категорія як вселення чи виселення, як стягувачу так і боржнику допомога юриста є суттєвою, оскільки пройшовши, як правило, складний судовий процес, виконання таких рішень є не менш складними. Юрист чи адвокат при таких виконаннях надасть юридичні послугу, що допоможуть зберегти та захистити права як стягувача чи боржника так і інших осіб, що так чи інакше пов’язані зі сторонами виконавчого провадження. Консультація юриста або послуги юриста можливо отримати на Юридичному сервісі «Консультат», та відповідно менеджери підберуть фахівця, який допоможе на надасть супровід при виконання такої категорії справ.