Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Виконавчим документи про стягнення заборгованості за споживчими кредитами можуть бути як виконавчі листи, видані на підставі судових рішень, судові накази в окремих випадках а також виконавчі написи нотаріусів.
Станом на сьогоднішній день, у своїй більшості такі документи виконуються приватними виконавцями, але невелика частина таких документів також перебуває на виконання в органах державної виконавчої служби.
Доволі часто зустрічаються випадки, коли боржник, дізнається про примусове стягнення з нього заборгованості , тоді коли йому арештовують рахунки, або починає отримувати заробітну плату меншу ніж зазвичай.
До початку війни, доволі розповсюдженим виконавчим документ на підставі якого стягувалась заборгованість за споживчими кредитами, або кредитами виданим МФО це виконавчий напис нотаріуса. У більшості випадків такі стягувачами за такими документами виступали колекторські компанії. Як правило такі ситуації позбавляли боржника право на досудове врегулювання спорів.
На сьогоднішній день, на період військового стану, заборонено відкривати провадження за виконавчими написами нотаріусів, що вчинені на кредитних договорах, які не посвідчені нотаріально, але на виконанні залишилась чимала кількість таких виконавчих документів, що були пред’явлені до початку повномасштабного вторгнення.
Звертаю увагу! Такі виконавчі написи доволі часто вчинялись з порушенням норм діючого законодавства, а отже доцільним буде звертатись за оскарженням таких документів.
Окрім, виконавчих написів, по такій категорій справ, можуть також бути судові накази або виконавчі листи видані на підставі рішень суду ( у більшості своїй це винесені судом заочні рішення). У таких випадках, суд як правило не розбирається у процесі нарахування відсотків, пені або штрафних санкцій та відповідно виносить рішення на підставі документів поданих кредитором. Отже, оскаржити таке рішення буде нескладно, при цьому судове врегулювання спорів дасть можливість зменшити суму заборгованості, іноді доволі суттєво.
При пред’явлені до виконання такого виконавчого документу, за умови що такий документ відповідає вимогам Закону України «Про виконавче провадження», виконавець відкриває виконавче провадження та одразу накладає арешт на кошти та майно боржника, а також перевіряє наявність рахунків, місця роботи, транспортних засобі та іншого зареєстрованого майна за боржником та при виявленні такого майна звертає на нього стягнення.
При відкритті виконавчого провадження боржник автоматично вносить до Єдиного реєстру боржників.
Звертаю увагу! звернення стягнення на єдине житло боржника, можливе лише у випадках коли заборгованість більша, ніж сукупний розмір 20 мінімальних зарплат (станом на 01.04.2024 – 160000грн.), якщо сума менше ніж 160000грн. звернення стягнення на таке майно заборонено.
Арешт на кошти та майно боржника накладається у межах суми що підлягає стягнення з урахуванням виконавчого збору та витрат виконавчого провадженні. У разі, якщо арешт накладено на все майно чи кошти боржника, його можливо оскаржити, оскільки таких арешт є незаконним.
За виконавчими документами такої категорії справи, державний виконавець зобов’язаний перевіряти майно за місцем проживання, або місцем знаходження боржника.
Важливо! Потрапити до житла боржника з метою звернення стягнення на майно боржника , Виконавче має право у випадку коли боржник сам допустив виконавця до приміщення, або при наявності вмотивованого рішення суду.
Опис майна боржника має проводитись з залученням понятих в обов’язковому порядку, у разі виконання ухвали суду про примусове входження, то з залученням працівників поліції.
Арешт на кошти боржника, виконавець накладає в автоматичному режимі за допомогою автоматизованою системи виконавчого провадження, у зв’язку з чим постанови про такий арешт надходять до банківських установ доволі швидко. Одночасно з арештом коштів боржника, виконавець перевіряє залишки на відкритих рахунках, що відбувається теж в автоматичному режимі та інформація про наявність коштів на рахунках надходить до виконавця теж доволі швидко. При наявності на рахунках достатньої суми для погашення штрафу (з урахуванням виконавчого збору та витрат виконавчого провадження) за виконавчим провадження, накладення арешту на майно по такому провадженню буде неправомірне.
Звертаю увагу! Що до автоматизованого обміну даними виконавця з банківськими установами , станом на сьогоднішній день, підключені, ще не всі банківські установи, у зв’язку з чим є деякі банки від яких таки інформація до виконавців не надходить. Варто зауважити, що з деякими банківськими установами існує проблема несвоєчасного опрацювання ними постанов про арешт коштів боржника та відповідно і зняття такого арешту. Деякі банківські установи можуть опрацьовувати постанови про арешт коштів через кілька місяців після закінчення виконавчих провадження.
При виконанні вказаної категорій справи, обмежити боржника у праві виїзду за кордон можливо, виключно за вмотивованим рішенням суду. Винесення постанови виконавця про обмеження виїзду за кордон є протиправним.
При виконанні такої категорії виконавчих проваджень, виконавець, може самостійно звернути стягнення за заробітну плату боржника у тому випадку, коли сума заборгованості складає не більше 50 мінімальних заробітних плат (станом на 01.04.2024 – 40000грн.), або при відсутності майна та коштів боржника на яке можливо звернути стягнення. Такі відрахування не можуть перевищувати 20% після відрахування податків.
У разі отримання виконавцем інформації про наявність зареєстрованого за боржником транспортного засобу боржника, виконавець може оголосити у розшук таке майно.
Звертаю увагу! У випадках коли транспортний засіб перебуває у інших осіб, або відчужений за дорученням, припинити розшуку або зняти арешту з такого майна відсутні правові підстави.
Важливо! На будь-які стадії виконання виконавчого документу, можливо заключити мирову угоду з кредитором. Фаховий юрист чи адвокат надасть необхідну допомогу при підготовка мирової угоди з кредитором.
Також варто зазначити, що зменшити заборгованість на будь-які стадій виконання теж можливо та при цьому уникнути від сплати виконавчого збору, але варто пам’ятати, що при домовленості стосовно зменшення боргу, необхідно буде вносити, у більшості випадків, весь платіж одноразово.
Варто пам’ятати! Рішення такої категорії справ перебувають на виконанні та арешти по ним залишаються діяти, до тих пір поки кошти за ними не будуть сплачені або такі рішення не будуть скасовані у судовому порядку.
Отже, при наявності таких виконавчий проваджень, допомога юриста є суттєвою, оскільки іноді виникають ситуації що порушують права боржника при цьому, в деяких випадках створюють складні життєві ситуації. Юрист чи адвокат при таких виконаннях надасть юридичні послугу, що допоможуть зберегти та захистити права боржника. Консультація юриста або послуги юриста можливо отримати на Юридичному сервісі «Консультат», та відповідно менеджери підберуть фахівця, який допоможе на надасть супровід при виконання такої категорії справ, а також при незаконному списанні коштів з ваших рахунків, допоможуть їх повернути.