Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Виконання рішень за якими боржник зобов’язаний виконати певні дії, це рішення немайнового характеру та мають загальний порядок виконання, але при цьому кожна категорія виконання має свої особливості.
Отже, суд може постановити рішення про зобов’язання боржника виконати певні дії, це рішення, як правило зобов’язального характеру, наприклад: зобов’язати усунути перешкоди або не чинити перешкоди у проживанні; зобов’язати знести будівлі, споруди, надбудови чи прибудови; зобов’язати звільнити земельну ділянку; тощо.
Судові рішення, які стосуються побачень з дітьми, мають свій особливий порядок виконання.
Важливо! у разі, якщо судовим рішення передбачено виконати якусь дію, а при цьому відсутні заходи примусового характеру, то такі рішення не підлягають виконанню виконавцями.
Початок виконання рішень зобов’язального характеру розпочинається після пред’явлення до виконання відповідного пакету документів та за умови відповідності виконавчого листа, вимогами Закону України «Про виконавче провадження».
Одночасно з відкриттям виконавчого провадження державний виконавець винесить постанови про стягнення мінімальних витрат виконавчого провадження та постанову про стягнення виконавчого збору, по кожному виконавчому листу окремо.
Виконавчий збір при такій категорії справ є фіксований, а саме: для фізичних осіб складає дві мінімальні заробітні плати (станом на 01.04.2024 – 16000грн.) для юридичних осіб – чотири мінімальні заробітні плати (станом на 01.04.2024 – 32000грн.). Виконавчий збір при такій категорії справ можливо оскаржити та не сплачувати у тому випадку, коли на момент відкриття виконавчого провадження, боржником рішення суду вже виконано.
При відкритті виконавчого провадження, виконавець встановлює 10-денний строк боржнику, на виконання рішення суду, після сплину якого, на наступний робочий день має перевірити чи виконано боржником рішення суду.
При невиконанні виконавчого документу самостійно, розпочинається примусове виконання, що полягає в наступному:
Виконавець, призначає день та час примусового виконання рішень, чим відповідно надає боржнику додатковий термін для виконання рішення. Як привило, такий додатковий термін для виконання, виконавець надає двічі, але за кожне невиконання рішення суду, виконавець притягує боржника до адміністративної відповідальності, у вигляді штрафу.
Перший штраф за не виконання рішення суду складає для фізичних осіб - 1700 грн, для юридичних осіб – 5100грн., другий штраф складає для фізичних осіб - 3400 грн, для юридичних осіб – 10200грн.
Після накладення адміністративного штрафу та при невиконання рішення суду на третій раз, виконавець готує повідомлення про вчинення кримінального правопорушення та направляє до органів досудового слідства. Якщо виконати рішення без участі боржника не можливо, то після направлення повідомлення до органів поліції виконавче провадження звершується.
Якщо виконати рішення суду можливо без участі боржника, виконавець організовує таке виконання, та при необхідності залучає до проведенні таких виконавчий дій установи, організації , експертів, спеціалістів та інших осіб, допомога яких буде необхідна при виконанні. Залучення інших осіб установ чи організацій, можливо за умови авансування стягувачем проведення виконавчих дій. При відмові стягувача авансувати проведення виконавчих дій, виконавче може звершити виконавчий документ та повернути стягувачу у зв’язку з перешкодою проведення виконавчих дій.
Додаткові витрати понесені стягувачем та відділом під час такого виконання, у подальшому покладаються на боржника та відповідно можуть бути стягнуті за рахунок майна та коштів боржника.
Отже, при наявності рішень зобов’язального характеру, як стягувачу так і боржнику допомога юриста є суттєвою, оскільки пройшовши, як правило, складний судовий процес, виконання таких рішень є не менш складними. Юрист чи адвокат при таких виконаннях надасть юридичні послугу, що допоможуть зберегти та захистити права як стягувача чи боржника так і інших осіб, що так чи інакше пов’язані зі сторонами виконавчого провадження. Консультація юриста або послуги юриста можливо отримати на Юридичному сервісі «Консультат», та відповідно менеджери підберуть фахівця, який допоможе на надасть супровід при виконання такої категорії справ.