Провести стягнення аліментів в Україні можна, шляхом подачі до суду:
- 1) позов про стягнення аліментів, який може бути поданий до суду або за місцем проживання отримувача аліментів/платника аліментів (за вибором позивача)
- 2) заява про видачу судового наказу.
Наступним етпом є звернення до виконавчої служби/приватного виконавця із віповідними виконавчими документами
Обрання того чи іншого способу стягнення аліментів залежить в першу чергу від розміру стягнення аліментів.
Якщо той із батьків, з ким проживає дитина, вважає за необхідне отримувати розмір аліментів у частині від заробітку (доходу) такого платника, то йому потрібно звернутись до суду із відповідною заявою про видачу судового наказу. Така заява про стягнення аліментів має містити відомості про стягувача та платника аліментів (прізвище, імя, по батькові, податковий номер, адреси місця проживання, тощо).
Розмір стягнення аліментів в наказному порядку чітко встановлено нормами чинного законодавства. Він має не перевищувати 1/4 розміру заробітку (доходу) платника аліментів на одну дитину, 1/3 розміру заробітку (доходу) платника аліментів на двох дітей, 1/2 розміру заробітку (доходу) платника аліментів на трьох і більше дітей. Мінімальний розмір аліментів також встановлено нормами чинного законодавства. Він має не бути меншим половини прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, який встановлено у законі про державний бюджет на відповідний рік.
Так, зокрема, у 2024 році мінімальний розмір аліментів гарантований державою становить для дитини віком від 0 до 6 років - 1281,5 грн., а для дитини віком від 6 до 18 років – 1598 грн.
Позовна заява про стягнення аліментів може містити вимогу про таке стягнення у фіксованій сумі. Варто відмітити, що зміна способу стягнення аліментів згодом є також можливою (наприклад, у зв'язку із істотними змінами обставин життя одного із батьків, дитини тощо).
Не потрібно не звертатись до суду про стягнення аліментів, навіть якщо той із батьків, хто проживає окремо від дитини є безробітним або офіційно не працевлаштований. Процедура стягнення аліментів з безробітного також існує.
Якщо такий безробітний зареєстрований у службі заянятості, то з його соціальної допомоги по безробіттю буде вираховуватись певна сума, яка направлятиметься на погашення аліментних платежів. У разі, якщо така особа працює неофіційно, або зовсім не працює, жодного доходу не отримує, то борг по аліментам буде накопичуватись. Розмір щомісячного платежу визначатиметься, виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості (ч.2 ст. 195 Сімейного кодексу України). Отже, заборгованість зі слати аліментів може накопичуватись. І як тільки у такого платника з'явиться майно (наприклад, він прийме спадщину, придбає якесь майно тощо) або дохід, то така заборгованість буде стягнута з нього за рахунок вищеозначеного мана/доходу.
Висновок
Текст висновку
Таким чином, не ігноруйте стягнення аліментів на дитину, навіть, якщо наразі вам здається, що фактично стягнути із іншого з батьків (хто проживає окремо від дитини) нічого не вдасться. Ситуація може змінитись у будь-який момент.
Зверніть увагу, що проводити процедуру стягнення аліментів ви можете у будь-який момент, до досягнення дитиною 18-річного віку. Виконавчий документ щодо стягнення аліментів не має строку пред'явлення до виконання та обмежується виключно періодом на який присуджено такі періодичні (аліментні) платежі (до досягннню дитиною 18-річного віку).