Стягнення аліментів
В країні регулярно відбуваються весілля закоханих пар. Та не менш часто реєструють й розлучення. Дорослі люди вільні самостійно вирішувати власну долю. Але на законодавчому рівні встановлено, що діти мають бути захищені в будь-якій ситуації. Хоча б з фінансового боку. Тому справ про стягнення аліментів розглядається чимало. Розберемо головні тези, котрі варто знати батькам неповнолітніх дітей при розлученні.
Законодавство про стягнення аліментів на дитину
Згідно з законодавством партнер, з котрим залишаються діти, має право від іншого отримувати грошову компенсацію на їх утримання. Аліменти призначаються до досягнення дитиною повноліття. А у випадках, коли вона продовжує навчання в ВНЗ на денній формі та не має власного доходу, до отримання диплома. Також аліменти можуть бути призначені на повнолітню дитину-інваліда.
Позов про стягнення аліментів може бути поданий в будь-яку мить:
1. Одночасно з позовом про розірвання шлюбу.
2. Після розлучення.
3. Під час шлюбу, якщо один з батьків мешкає окремо або нехтує власними обов'язками.
Аліменти призначаються з моменту отримання рішення суду. У виняткових випадках існує можливість стягнути виплати за минулі періоди. Але для цього потрібно довести, що за цей час позивач вживав всіх можливих заходів для отримання виплат, а відповідач усіма силами ухилявся від того.
Чи можна звільнитися від сплати аліментів
Обов'язок утримувати власних дітей стосується обох батьків. Якщо вони не живуть разом, партнер, що мешкає окремо, повинен забезпечити регулярну матеріальну підтримку дитині. Єдиною можливістю звільнитися від щомісячних виплат є передача у власність дитини нерухомого майна. Це може бути квартира, будинок, земельна ділянка.
Для звільнення від аліментів потрібно:
● досягти згоди між батьками;
● отримати згоду від органів опіки;
● скласти договір про припинення прав на аліменти за передачу нерухомості;
● завірити угоду нотаріально.
Способи та умови стягнення аліментів на дітей
В Україні передбачено, що батьки можуть домовитись про сплату аліментів самостійно. Тобто погодити між собою суми та терміни сплати. Відповідні домовленості фіксуються в угоді та засвідчуються нотаріально. Додаткових дій при цьому не потрібно. Якщо досягти домовленостей не виходить, тобто один з батьків не погоджується на виплати чи на їх розмір, партнерам доводиться звертатися до суду з позовною заявою про стягнення аліментів.
Процедура стягнення аліментів
Порядок стягнення аліментів при наявності сперечань між батьками передбачає звернення до суду. На першому етапі варто звернутися до адвоката. Спеціаліст допоможе грамотно скласти заяву про стягнення аліментів та захистити інтереси дитини. Після розгляду справи суд призначить розмір виплат. Рішення буде передано до виконавчої служби, котра має забезпечити своєчасні перекази. Під час розгляду позовної заяви про стягнення аліментів суд може призначити виплати у вигляді частки від доходу, що отримує відповідач, або встановити тверду суму. За наявності поважних причин припустимо просити про зміну способу стягнення аліментів.
Переваги звернення до адвоката з розлучень:
● швидкий розгляд справи;
● юридична захищеність;
● гарантія дотримання ваших прав;
● відсутність ризиків припуститися помилки при зборі доказів та складанні позову.
Мінімальний та максимальний розмір стягнення аліментів
Зазвичай суму аліментів визначають, як частку від усіх доходів відповідача. Тобто суд уважно розглядає справу. після чого встановлює відсотки для сплати. При розгляді звертають особливу увагу на:
● стан здоров'я дитини;
● матеріальне становище в родині, де вона мешкає;
● стан здоров'я платника та його матеріальне забезпечення;
● наявність у відповідача інших дітей;
● наявність на піклуванні у відповідача непрацездатних родичів (дружини, батьків, дітей);
● витрати відповідача на придбання вартісного рухомого чи нерухомого майна;
● наявність у власності рухомого чи нерухомого майна.
Стандартний розмір аліментів у відсотках від доходу становить:
● 25% на одну дитину;
● 33% на двох дітей;
● 50% на трьох та більше.
Але за рішенням суду ці частки можуть бути змінені. Законодавством дозволяється стягувати до 70% від доходу на утримання неповнолітніх дітей. Якщо мова йде про встановлення аліментів у твердій сумі, вона розраховується відповідно до прожиткового мінімуму. Наразі він складає 2272 грн на дітей до 6 років та 2833 грн — від 6 до 18. Таким чином мінімальний розмір аліментів становить 1136 грн та 1416 грн відповідно (50% від прожиткового мінімуму). Максимальний розмір виплат не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів.
Чи можливе стягнення аліментів з безробітного
Втрата роботи не є підставою для припинення виплат по аліментах. Якщо добровільно не вносяться встановлені суми, вони будуть нараховуватись, як борг. В тих випадках, коли відповідач зареєстрований в Центрі зайнятості, стягнення будуть з призначеної допомоги по безробіттю. Наші адвокати допоможуть вам захистити свої права на будь-якому етапі розгляду справи. Допомога фахівця з багаторічним досвідом — це гарантія вашого спокою та заощадження коштів.