Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
В сфері трудового законодавства значна кількість питань, яка розглядається професіоналами, пов’язані з питанням щодо скорочення працівників, адже в умовах воєнного стану на багатьох підприємствах та установах виникають проблеми, які нажаль через брак фінансування не можливо вирішити.
Правовий аналіз ситуації доводить, що нормативним підґрунтям для визначення сфери трудових відносин в питаннях скорочення є основний нормативно-правовий акт, який регулює трудові відносини – Кодекс закону про працю України.
Перевірка документів юристом, а в тому числі під час консультацій показує, що значна кількість запитів на юридичне консультування говорить, що працівники, які підлягають скороченню, впевнені, що їх роботодавці не мають право їх звільняти.
Натомість тут звернемо увагу, що зазначеним вище Кодексом, для роботодавців передбачається таке право на дострокове звільнення працівників, але за певних умов. Давайте розглянемо їх детальніше:
- якщо відбулися певні зміни в організаційних процесах установи, підприємства чи організації;
- якщо відбулися певні зміни з перепрофілюванні організації або установи чи підприємства;
- відбулася процедура банкрутства;
- за рішенням власників було прийнято рішення про реорганізації або ліквідацію установи, підприємства чи організації;
- заходи щодо скорочення штату працівників чи їх чисельності.
Крім того, також до причин скорочення працівників може виокремити і заходи щодо покращення умов для місця їх роботи ( заходи з вдосконалення), якщо з’явилися причини для зменшення кількості виробничого товару тощо.
Звернемо увагу, що за роз’ясненнями Міністерства юстиції України, не слід плутати поняття скорочення штату та скорочення чисельності:
- скорочення чисельності – це звільнення самих працівників;
- скорочення штату – зменшення чи ліквідація посад. Але тут можлива ситуація при збільшення інших посад та професій.
Далі давайте розберемо, яких працівників не можна звільняти, а у яких існує переважне місце для залишення на робочому місці.
Так трудовим законодавством встановлено, що для наступних робітників існують нюанси щодо переваги в залишенні на роботі, а саме:
- у разі, якщо в працівника є два або більше утриманців – не мають звільнити за сімейними обставинами;
- у разі, якщо у сім’ї працівника немає іншого фінансового доходу, і він єдиний, хто може працювати;
- у разі, якщо у працівника існує довгий стаж роботи, який не перервався на даному місці роботи (підприємстві, установі).
- У разі, якщо працівник навчається та працює не відриваючись від підприємства. Мова йде про середні спеціальні та вищі заклади освіти.
- У разі, якщо працівник є автором винаходів або корисних моделей чи є автором інших пропозицій раціоналізаторського характеру.
- Якщо працівнику на робочому місці було завдано каліцтво, або певне захворювання професійного наслідку.
- У разі, якщо працівнику лишилося менше трьох років до виходу на пенсію (настання пенсійного віку);
Тут слід сказати, що даний перелік не є вичерпним і законодавством встановлюються і інші категорії осіб.
Вищезазначений перелік осіб не гарантує право не скорочувати особу, а лише надає перевагу.
Натомість законодавством встановлено також перелік осіб, скорочувати яких заборонено законодавством.
До таких працівників, зокрема, відносять:
- вагітних жінок,
- жінок, у яких є діти до трьох років
- працівників, які є одинокими матерями або одинокими батьками при умові, якщо дитина молодше чотирнадцяти років, або дитина-інвалід.
Таким чином можна зробити такий юридичний висновок, що скорочення таких працівників заборонено трудовим законодавством.
Досить важливим нюансом слід вважати, що у разі звільнення працівників за скороченням, їх слід попереджувати про це за два місяця. Таким чином таке звільнення має відбуватися по досягненню двомісячного терміну з дня попередження. У будь-якому випадку, якщо Вам потрібна кваліфікаційна допомога та консультація юриста, звертайтесь обов’язково за допомогою до професіоналів.