Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Вже другий рік підряд через військову агресію РФ випускники та майбутні абітурієнти вимушені пристосовуватися до нових умов вступної кампанії, адже в 2022 році було прийнято рішення звільнити таких випускників від здачі державної підсумкової атестації і ЗНО та розбиратися в новому форматі вступних випробувань.
Аналіз документів свідчить, що наприкінці лютого цього року законодавчим органом було також прийнято рішення щодо продовження такої практики, та було затверджено нюанси і особливості вступних іспитів 2023, а саме – складання національного мультипредметного тесту.
Складання зазначеного вище тесту слід складати, якщо абітурієнт планує вступати до такого роду закладу, як:
- заклад фахової перед вищої освіти (для здобуття ступеню молодшого бакалавра)
- заклад вищої освіти (для здобуття ступеню бакалавра чи магістра).
За висновками консультацій юристів варто зауважити, що в процесі складання такого тесту, вступник повинен виконати завдання з трьох предметів. Два з яких є визначеними та обов’язковими з боку Міністерства освіти і науки України, а один – добровільний, тобто на власний вибір і бажання вступника.
- Крім того слід розуміти, що у разі вступу до закладу освіти, профіль якого є навчання на спортивні або творчі спеціальності, абітурієнтам треба буде додатково виконати ще і певне завдання мистецького чи фізичного характеру.
- Такими обов’язковими предметами в 2023 році визначено математику та українську мову. На власний вибір, випускник зможе обрати також один з наступних предметів, а саме: іноземна мова (за виборним списком), фізика, хімія чи біологія.
Дослідивши правовий аналіз ситуації та освітнє законодавство варто зазначити про формат такого іспиту. Такий іспит буде проведено в один день у вигляді комп’ютерного тестування. Його тривалість має сягати 180 хвилин.
Тут не складно зрозуміти, що основною метою такого дистанційного формату є передусім безпечна ситуація самих учнів.
Складати зазначений тест зможуть і особи, які перебувають на тимчасово окупованій території за умови, що у них буде доступ до комп’ютерного обладнання та інтернет. Слід сказати, що процедура реєстрації для тестування вже з третього квітня відкрита і всі охочі можуть взяти у ній участь. Крім того, складання тесту зможуть провести і майбутні вступники, які перебувають за межами України.
Аналізуючи особливості такого незвичного іспиту, варто сказати і про його новели. Якщо у 2022 році не було можливості відповідей у форматі послідовності в хронологічному порядку, наприклад, або відповідь з декількох варіантів завдання, то у цьому році такі нововведення будуть присутніми.
На відміну від зовнішнього незалежного тестування, підсумкові бали будуть оприлюднені вже після складання такого мультитесту.
Актуальною інформацією для осіб, які складали незалежне оцінювання за минулі роки буде те, що в 2023 році у них буде можливість здійснити процедуру вступу з підсумковими балами, які були отримані випускниками ще в 2020-2021 роках, або за результатами мультитесту минулого 2022 року.
Крім того, можемо зробити юридичний висновок, що аби зрозуміти формат тестування та спробувати скласти національний мультипредметний тест, українським центром оцінювання якості було розроблено та впроваджено модель демонстраційного варіанту такого тесту.