Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Сьогодні поговоримо про тему, яка може стати досить актуальним нюансом для осіб, які є власниками земельних ділянок та певних споруд (будинків) на її території, але збудували їх самочинно та без оформлення належної документації.
На підставі правового аналізу ситуації та консультацій юристі та адвокатів можна зробити правовий висновок, що такі дії чітко врегульовані цивільним законодавством та мають назву – самочинне будівництво. Давайте про ці моменти поговоримо в більш детальному форматі.
Отже, які споруди слід вважати самочинними? Тут можна виокремити декілька варіантів:
- якщо споруда збудована на земельній території, яка за цільовим призначенням не може містити такі споруди. Тобто існує чітка заборона на будівництво на даному земельній ділянці;
- якщо при початку будівництва будівлі, наприклад гаражу чи будинку або сараю, не було розроблено технічну документацію, а саме немає проекту будівництва, будівельної декларації чи відсутній дозвіл для виконання такого роду будівельних робіт;
- якщо таке будівництво здійснене з порушенням державних будівельних норм і правил (далі – ДБН).
Зазначені вище аспекти встановлені Цивільним Кодексом України (далі – ЦКУ). Крім того, статтею 376 передбачається, що у разі, якщо було здійснено самобудову, тобто самочинне будівництво, така особа не зможе набути право власності на таку будівлю.
Крім того, відзначимо, що аби зрозуміти наслідки такого самостійного будівництва, варто зрозуміти про існування певного роду наслідків.
Адже якщо особа здійснила таку будівлю сама, без підготовки всієї документації, це слід вважати прямим порушенням законодавства, а останнє в свою чергу повинно за таке порушення вводити відповідні санкції за такі порушенні.
Отже, у такому разі можуть бути впроваджені наступні види санкцій:
- штрафні санкції. На сьогодні неможливо сказати варіації сум таких санкцій, адже все залежить від особливостей таких порушень, чи то з боку ненадання документації, чи то порушення норми ДБН. Але за аналітичними висновками можна зробити висновок, що штрафи за самочинне будівництво можуть сягати до 30-40 тисяч гривень;
- попередження. Такий вид відповідальності може бути наслідком роботи Державної інспекції архітектури і містобудування (далі – ДІАМ);
- припис про знесення самочинної будівлі – приймається також ДІАМ.
Варто сказати, що така відповідальність не змінює обов’язку усунути порушення. Таким чином, наприклад, окрім виплати штрафу, особі слід буде також і відновити всю технічну документацію.
А без усунення всіх порушень, нажаль не може виникнути право на власність даної будівлі. Неможливість набути право власності передусім має ряд негативних наслідків, такі, як неможливість відчуження даної забудови (продаж, оренда, дарування тощо).
Ще одним негативним наслідком може стати те, що таку самобудову буде досить непросто оформити та підключити задля отримання комунальних потреб, таких як газ, електроенергія та вода через відсутність документів.
Зробимо юридичний висновок щодо узаконення, так, відповідно до цивільного законодавства, узаконення таких будівель може відбуватися як за рішенням суду так і в результаті роботи виконавчих органів місцевого самоврядування.
У вирішенні даного питання також Вам зможе допомоги адвокат (юрист) онлайн.