Детальніше
ПРАВОВИЙ ВИСНОВОК (консультація адвоката, консультація юриста, аналіз документів, правовий аналіз ситуації, письмова консультація, перевірка документів юристом)
з питання втрати навчального плану, залікової книжки,
залікових та іспитових відомостей та академічної довідки і т.п.
Правовий аналіз ситуації юристом питання «втрата залікової книжки».
Залікова книжка (далі - ЗК) засвідчує особу в межах навчального закладу.
Загублена ЗК може бути використана в корисливих цілях третіми особами, і це може привести до небажаних наслідків, аж до потрапляння в установу осіб, що представляють собою терористичну загрозу.
Тобто, загублення ЗК може завдати шкоду, як студенту, так і університету.
У разі скарги студента, МОН може ініціювати перевірку, наслідками якої може стати настання відповідальності, як у вигляді позбавлення прав/благ, а також фінансова.
За статтями 364, 367 КК України, якщо завдана шкода перевісить 1700 грн., то матиме місце злочин – службова недбалість.
Декан, за диспозицією ст. 367 КК України, та з врахуванням внутрішніх документів університету (положень), контракту, є посадовою особою.
Особова справа студента зберігається в відділі кадрів. З цього слідує необхідність включити в робочу групу ще і начальника відділу кадрів.
Тому до робочої групи мать входити:
- Проректор з науково-педагогічної та методичної роботи – очолює комісію;
- Декан фак-ту діючий - член;
- Начальник відділу кадрів-член;
- Спеціаліст навчально-методичного (? Чи вірно, який саме?) -член.
Видача академічної довідки та відповідальна за це особа вказані у відповідному положенні, наприклад, «Про порядок заповнення, друку, видачі та обліку документів про ВО та додатків до них».
Положенням найчастіше встановлено, що відповідальність за видачу академічної довідки несе декан.
Зі змісту Положення №70 та інших локальних нормативно-правових документів вбачається, що діючий декан мав отримати від попереднього всі необхідні документи.
За ч. 2 п. 222 Інструкції з діловодства…2022 р. Керівники структурних підрозділів університету і працівники, відповідальні за організацію діловодства в підрозділах, зобов'язані забезпечити зберігання документів і справ.
Якщо при вступі на посаду новий декан не виявив відсутність документів та не заявив про це, вважається, що прийняв справи у належному стані. Та несе відповідальність за організацію діловодства на факультеті також чинний декан. Це означає, що можна притягти до відповідальності за порушення трудової дисципліни.
За ч. 2 ст. 148 КЗпП України дисциплінарне стягнення не може бути накладене пізніше шести місяців з дня вчинення проступку.
Втрата документів, про які йдеться, має бути зафіксована актом комісії та служити підставою для застосування відповідальності у вигляді дисциплінарного стягнення, як до нового декана, так і до попереднього.
Однак, з процитованої ч. 2 ст. 148 КЗпП України вбачається, що проступок, який полягає у неприйнятті документів новим деканом та не передачі (втраті документів) попереднім деканом, а це трапилось рік тому - шість місяців пройшло.
Тому застосовувати відповідальність до обох за цими фактами буде незаконно та може бути оскаржено в суді.
Резюмуючи викладене, рекомендоване, за результатом проведення перевірки докладної та роботи комісії:
1. скласти акт, що фіксує:
- відсутність або наявність документів,
- виявити винних у цьому осіб та надати рекомендації щодо притягнення до відповідальності винних осіб;
- прописати результат роботи комісії - відновлення чи отримання дублікатів, тощо.
2. вжити заходи з роз'яснення посадовим особам, чиї посади пов’язані зі зберіганням документів про необхідність дбало їх зберігати, здавати та приймати у разі звільнення – прийняття посади (зробити пам’ятку та вручити під підпис)
В рамках дії комісії (робочої групи) потрібно витребувати у попереднього декана пояснювальну зі спірного питання. Можна написати електронний лист та відправити його секретарю, яка повинна, під розпис, вручити Іщенко лист проректора, яка зобов’язана її дати пояснення.
Витяг з законодавства:
Стаття 367. Службова недбалість
1. Службова недбалість, тобто невиконання або неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам або інтересам окремих юридичних осіб, -
карається штрафом від двох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
2. Те саме діяння, якщо воно спричинило тяжкі наслідки, -
карається позбавленням волі на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п'ятдесяти до семисот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого.
За частинами 3,4 статті 364 КК України:
3. Істотною шкодою у статтях 364, 364-1, 365, 365-2, 367 вважається така шкода, яка в сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
4. Тяжкими наслідками у статтях 364-367 вважаються такі наслідки, які у двісті п’ятдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян.