Визнання фізичної особи безвісно відсутньою
Україна продовжує боротьбу за свою незалежність. Українські солдати потрапляють у полон, деякі вважаються зниклими.
Згідно зі статтею 70 Женевської конвенції про поводження з військовополоненими, кожному військовополоненому має бути надана можливість відправити поштову картку своїй родині та до Центрального агентства у справах військовополонених найближчим часом після взяття в полон або після переведення до іншого табору. Ця картка має містити інформацію про взяття в полон, стан здоров'я та поштову адресу, і її відправлення не повинно бути затримано ні за якими обставинами.
Однак, не у всіх випадках виконуються норми міжнародного законодавства.
Яку людину можуть визнати безвісно відсутньою?
Якщо протягом тривалого періоду не можна встановити місцезнаходження людини, суд може прийняти рішення про її визнання безвісно відсутньою або померлою.
Фізична особа може бути визнана безвісно відсутньою судом, якщо протягом року немає жодних відомостей про її місцеперебування в місці постійного проживання.
У яких випадках може виникнути потреба визнання людини безвісно відсутньою?
Визнання людини безвісно відсутньою може знадобитись з метою вирішення питань, пов’язаних із майном особи або захисту прав осіб, які були на утриманні зниклої особи.
Який порядок визнання людини безвісно відсутньою?
З метою визнання фізичної особи безвісно відсутньою, заявник – заінтересована особа, має подати заяву про визнання особи безвісно відсутньою до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання зниклої особи, або за місцезнаходженням її майна.
У заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою необхідно вказати цілі, з яких заявник бажає визнати фізичну особу безвісно відсутньою, а також обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, які ставили під загрозу життя особи, яка зникла безвісти.
Юридичний сервіс «Консультант» надає послуги юридичного супроводу судового процесу визнання фізичної особи безвісно відсутньою. У разі потреби юристи сервісу зроблять правовий аналіз ситуації, аналіз документів, нададуть юридичний висновок щодо необхідних дій у конкретній ситуації. Клієнтам юридичного сервісу "Консультант" доступні юридичні послуги онлайн. Ви можете отримати правовий висновок адвоката онлайн або ж вирішенням вашої справи може зайнятись адвокат онлайн.
Правові наслідки оголошення особи безвісно відсутньою
За рішенням суду про визнання фізичної особи безвісно відсутньою, нотаріус, що діє за місцем її останнього проживання, описує її майно та призначає опіку над ним.
Нотаріус може встановити опіку над майном особи, зниклої безвісти за особливих обставин, за заявою заінтересованої сторони чи органу опіки, до ухвалення судом рішення про її безвісну відсутність.
Опікун майна особи, яка зникла безвісти виконує цивільні обов’язки, погашає за рахунок майна борги, управляє майном в інтересах зниклої особи, за заявою забезпечує, за рахунок майна, утримання осіб, яких зобов’язана була утримувати зникла особа.
За яких умов може бути скасоване рішення про визнання особи безвісно відсутньою?
У випадку повернення особи, яку було визнано зниклою безвісти або отримання інформації про місце її перебування, суд у місці перебування особи або суд, який ухвалив рішення про визнання особи безвісно відсутньою може розглянути заяву самої особи або заінтересованої особи про скасування рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою.
Перелік організацій та установ, які займаються пошуком зниклих безвісти:
Національне інформаційне бюро: гаряча лінія цілодобово 1648; +38 044 287 81 65 (дзвінки з-за кордону); електронна пошта: nib.uncp.info@gmail.com.
Кол-центр з розшуку зниклих безвісти осіб при Уповноваженому з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин: 0 800 339 247 - з понеділка по п’ятницю з 9:00-18:00; 095 896 0421 - у вихідні через Viber та Telegram; 099 792 0126 - телефон Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин; електронна пошта для звернень: war2022people@gmail.com.
Центральне агентство розшуку Міжнародного комітету Червоного Хреста: телефони: +41 22 730 3600 або +380 800 300 155; електронна пошта: ctabureau@icrc.org.
Об’єднаний центр з пошуку та звільнення полонених при Службі безпеки України: телефони: +38 067 650 83 32; +38 098 087 36 01 (цілодобово); електронна пошта: united.centre.ssu@gmail.com.
Гаряча лінія Міністерства внутрішніх справ України для родичів загиблих, полонених та зниклих безвісти військовослужбовців. Телефон: +38 089 420 18 66.
Юристи юридичного маркетплейсу «Консультант» проконсультують або допоможуть заявнику здійснити необхідні дії з метою розшуку особи до подання заяви до суду. Також нададуть послугу у написанні та поданні відповідної заяви до суду та представленні інтересів заявника у суді.