Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Тривалість військової агресії РФ проти України продовжується, а разом із нею розширюється коло юридичних питань з військового права. Тому консультація адвоката або консультація юриста тут є надважливою. Так, є питання правомірності повторної мобілізації військовослужбовців, які за певними причинами були звільнені з лав ЗСУ.
Для початку слід сказати, що відповідно до українського законодавства, існують підстави для відстрочки або для звільнення з лав ЗСУ.
- відстрочка від військової служби розповсюджується на військовозобов’язаних осіб – тобто тих, хто ще не служив;
- звільнення з військової служби – для військовослужбовців, тобто осіб, які вже проходили військову службу.
Підстави для звільнення зазначені в Законі України «Військовий обов’язок і військову службу », зокрема статтею 26 визначено повний перелік таких підстав для звільнення. Серед них і хвороби військовослужбовця, хвороби та інвалідність родичів, сімейні обставити тощо.
Розібравшись з підставами звільнення слід зрозуміти, чи існують підстави для повторного призову на військову службу?
Зрозумівши правовий аналіз ситуації, тут слід зауважити, що в статті 23 зазначеного вище Закону, в якому встановлюються особливості врегулювання питань мобілізації, встановлено, що військовозобов’язані особи, які були призвані та проходили військову службу (за призовом) у час мобілізації, а потім були звільнені – не можуть підлягати повторному призову під час оголошення часткової мобілізації і протягом шести місяців з дня звільнення. Зазначені особи зможуть повернутися на військову службу лише за їх погодженням.
Таким чином норма імперативного характеру дає чітке розуміння щодо повторного призову. Давайте розберемо на детальні частини цю правову норму.
Отже, не можна призвати військовозобов’язаного повторно:
- у разі оголошення часткової мобілізації в Україні;
- протягом шести місяців з моменту звільнення;
- якщо особа вже служила за призовом під час мобілізації;
- особа була звільнена;
- в даний період (шестимісячний) особа може повернутися до військової служби за її згодою.
Розібравшись із цим питанням, виникає наступне: чи можуть повернути особу до лав ЗСУ після звільнення, якщо пройшло сім і більше місяців?
Дослідивши нормативне регулювання, можна сказати, що норма в статті 23 чи не єдина, яка регулює питання повернення військового до служби після звільнення. А якщо звернути увагу на деталі норми, то можна зрозуміти, що повторно можуть призвати особу у час, коли оголошена часткова мобілізація.
Як ми знаємо, на сьогодні діє Указ Президента України щодо оголошення загальної мобілізації. Таким чином дана норма тут не діє. Крім того, не встановлено часових рамок повернення на військову службу, якщо пройшло більше шести місяців. А протягом зазначеного вище періоду, повернення можливе, лише, у разі якщо військовозобов’язаний виразив своє волевиявлення, надав згоду – офіційну та письмову!
Тому тут можна зробити правовий висновок, що на сьогодні така норма не є актуальною через введення загальної, а не часткової мобілізації, тому місцеві ТЦК та СП не мають права заплутувати та вводити в оману осіб, які не розуміються на особливостях чинного законодавства.