Детальніше
ПРАЦЯ ЖІНОК
Правове регулювання праці жінок в Україні включає ряд спеціальних заходів та гарантій, щоб забезпечити рівність прав жінок і чоловіків у сфері трудових відносин.
ГАРАНТІЇ ПРАЦІ ЖІНОК
Заборона дискримінації:
Згідно з законодавством, роботодавці не мають дискримінувати жінок на підставі статі, вагітності, материнства або наявності дітей. Це означає, що жінки мають рівні можливості при прийомі на роботу.
Застосовувати пацю жінок на таких роботах заборонено:
Заборонено застосовувати працю жінок на роботах, які вважаються важкими або мають шкідливі або небезпечні умови праці, а також на підземних роботах, за винятком певних видів робіт, таких як нефізичні або роботи з санітарним та побутовим обслуговуванням.
Заборонено також залучати жінок до підіймання і переміщення важких предметів, маса яких перевищує встановлені норми для них.
Праця жінок обмежена у нічний час:
Не допускається залучення жінок до робіт у нічний час, за винятком випадків, коли це необхідно через особливі обставини і дозволяється тимчасово.
Ці обмеження не стосуються жінок, які працюють на підприємствах, де зайняті виключно члени однієї сім'ї.
Аналіз документів та консультація адвоката необхідна для визначення обсягу порушених прав і обрання способів для їх захисту та відновлення.
Випадки, коли праця жінки заборонена без виключень:
Заборонена праця вагітних жінок, жінок, у яких є діти віком до трьох років у нічних та надурочних роботах, роботах у вихідні, а також заборонено направляти таких жінок у відрядження.
Право жінки не погодитись на певний вид робіт:
Жінка, яка має дитину віком від трьох до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю має право відмовитись від надурочних робіт та від направлення у відрядження.
Правовий висновок адвоката забезпечить правильність обраного способу захисту порушених прав.
Права вагітних жінок та жінок з дітьми до трьох років:
Вагітні жінки мають право на зменшення вимог до обсягу роботи, на переведення на легшу роботу, яка не має негативного впливу виробничих умов, зі збереженням середнього заробітку за попередньою роботою.
До моменту надання вагітній жінці легшої роботи, їй нараховується і виплачується середній заробіток за всі пропущені робочі дні.
У випадку не можливості виконання попередньої роботи жінкою, у якої є дитина до трьох років, вона має бути переведена на іншу роботу із збереженням середнього заробітку на час до досягнення дитиною трьох років.
У випадку більшої оплати за легшу роботу, виплачуються фактично зароблені кошти.
Перевірка документів юристом необхідна для з’ясування які права порушені.
Право жінки на відпустку у зв'язку з вагітністю, пологами і для догляду за дитиною:
1. Вагітним жінкам та жінкам у період після пологів надається відпустка, яка складається з 70 календарних днів до пологів та 56 календарних днів після пологів (70 днів у разі народження двох або більше дітей або ускладнення пологів).
Загальна тривалість відпустки становить 126 календарних днів (140 днів у разі народження двох або більше дітей або ускладнення пологів), незалежно від фактично використаних днів до пологів.
Частина відпустки до пологів може бути перенесена та використана після пологів, за умови, що загальна тривалість відпустки не перевищує 126 календарних днів (140 днів у разі народження двох або більше дітей або ускладнення пологів).
Одному з батьків дитини надається відпустка для догляду за нею до досягнення нею трирічного віку з виплатою допомоги відповідно до законодавства.
Підприємства можуть надавати батькам частково оплачувану відпустку для догляду за дитиною більшої тривалості за рахунок власних коштів.
Деякі особливості відпустки застосовуються, якщо дитина потребує догляду чи у випадку усиновлення чи опіки.
Особи, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною, можуть працювати на неповний робочий час або вдома, за бажанням.
Особи, що отримують таку відпустку, повинні попередити роботодавця про її дострокове припинення не пізніше, ніж за 10 днів до припинення.
2. Жінка має право приєднати до відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами наявну у неї щорічну основну і додаткову відпустки незалежно від тривалості її роботи на даному підприємстві.
Юридичний сервіс «Консультант» надає послугу «допомога адвоката онлайн».
Гарантії вагітним жінкам і жінкам, які мають дітей:
Забороняється відмовляти жінкам у прийнятті на роботу або знижувати їх заробітну плату через вагітність або наявність дітей віком до трьох років (до чотирнадцяти років для одиноких матерів або дітей з інвалідністю).
Якщо відмовлено у прийнятті на роботу, роботодавець повинен письмово повідомити причину, і цю відмову можна оскаржити у суді.
Звільнення вагітних жінок і жінок з дітьми віком до трьох років (до шести років для одиноких матерів або дітей з інвалідністю) можливе тільки у разі повної ліквідації підприємства та за умови обов'язкового працевлаштування в іншому місці.
До моменту працевлаштування за жінкою зберігається середня заробітна плата протягом трьох місяців після закінчення строкового трудового договору.
Загалом, правове регулювання праці жінок в Україні спрямоване на забезпечення їхніх прав та захисту від дискримінації на робочому місці. Це важливий аспект для створення рівних можливостей для всіх працівників, незалежно від статі.
Юридичний сервіс "Консультант" надає правову допомогу у будь-якій ситуації. Наші юристи, провівши правовий аналіз ситуації, забезпечать представлення інтересів в органах державної влади або суді, візьмуть участь у судовому засіданні у будь-якому місті України. Правовий захист в суді є гарантією якісного захисту ваших прав та інтересів.