Працюю юристом з 2015 року.
Від початку війни росії проти України з кожним днем зазнає руйнувань власність громадян. Після закінчення воєнних дій та перемоги нашої держави, ворог відшкодує всі заподіяні збитки в повному обсязі. Але для цього кожен громадянин, який постраждав від безжалісного агресора, повинен зафіксувати руйнування. В сьогоднішній статті ми розглянемо, як правильно це зробити.
Найперша порада, яку ми наддамо це зберігайте документи, які підтверджують, що ви є власниками майна. До цього переліку відносять договори купівлі-продажу, дарування, свідоцтва про право на спадщину. Прослідкуйте, щоб були наявними витяги з реєстру речових прав на нерухоме майно. Якщо, таких нема зверніться до державного реєстратора в ЦНАП або ж скористуйтесь порталом Дія. Радимо також зробити копії всіх документів в тому числі та технічного паспорта.
Надалі, зателефонуйте в Службу з надзвичайних ситуацій та повідомите про пошкодження. Прибувши на місце, служба зафіксує, яке пошкоджене майно та складе відповідний акт. Отримайте його копію на руки.
Також, зверніться до вашої державної адміністрації, для виїзду представників з метою огляду житла та складання акту завданих збитків. Якщо ж викликати представників влади не вдалось, то зафіксуйте збитки самостійно зі свідками.
Об’єднайтеся з сусідами. Станьте свідками один для одного. Візьміть від них пояснення щодо випадку. Якщо ж в засобах масової інформації опубліковані статті про надзвичайну ситуацію за місцем вашого проживання чи перебування майна, то збережіть їх.
Також, обов’язково зробіть фотознімки місця де відбувалася надзвичайна ситуація. По можливості зніміть відео місцевості.
Якщо у вас наявні квитанції про сплату побутової техніки або іншого майна, яке є в будинку, то обов’язково збережіть їх. Сфотографуйте ваш будинок після інциденту та збережіть фотографії до.
Надалі зверніться до правоохоронних органів та надайте докази руйнації нашого житла. Також, отримайте витяг з реєстру досудових розслідувань.
Всі руйнації, які сталися з вашим майном в результаті агресії ворога вважаються страховим випадком. Тому ви маєте право на отримання страхових виплат при його страхуванні. Єдине, що перечитайте договір страхування та знайдіть умови за яких вам відшкодують збитки при наслідках війни.
Законопроєктом № 7198 передбачена, що завдана шкода під час війни підлягає компенсації.
Пошкодження майна внаслідок війни компенсується при таких умовах:
- Якщо майно руйноване з 24 лютого 2022 року.
- Не стосується об’єктів, які знаходились на окупованих територіях на день оголошення війни.
- Компенсація буде надаватись лише для знищеної чи пошкодженої житлової нерухомості.
- Компенсацію отримають власники житла.
- Компенсацію не отримають особи, які вчинили злочини проти нашої країни.
- Компенсація полягає у проведення будівельних чи відновлювальних робіт.
- Власнику видається сертифікат, який можна використати протягом п’яти років від дня коли його видали.
- До заяви про отримання сертифіката треба буде подати установчі документи на житло та підтвердження руйнувань у вигляді фото або відео.
- Рішення щодо компенсації прийматиме комісія з розгляду таких питань.