Детальніше
Старший викладач кафедри кримінального та адміністративного права Одеського національного морського університету
Національне законодавство передбачає чіткі підстави застосування арешту майна .
Але, як показує практика правоохоронних органів, незаконний арешт дуже часто зустрічається в їх діяльності.
Тому, розглянемо за якими ознаками можна виявити незаконність арешту та що потрібно роботи, коли має місце застосування незаконного арешту до Вашого майна, як саме можна захистити свої права і не залишись без Вашого майна, на яке намагаються накласти незаконний арешт.
- Перш за все, Вам слід розуміти, що, якщо існує питання про незаконність арешту, то слід це довести, після чого вимагати у судовому порядку зняття арешту з майна.
- Загалом питання незаконного накладання арешту та його зняття є дуже складними за своїм вирішенням, як це показує практика. Інколи виникає дуже багато ускладнюючих факторів.
- Більш того, людський фактор є присутнім в правоохоронних органах і цей фактор у справах незаконності накладання арешту на майно, проявляється саме у реалізації їх корисливого інтересу.
- Тому, відстояти свої права в таких справах та за потенційної наявності таких обставин, інколи дуже складно.
- Для відстоювання своїх прав і правильного вирішення питання та щоб довести незаконність арешту та вимагати про його скасування, Вам слід звернутися за консультацією юриста чи консультацією адвоката, що спеціалізуються на вирішенні таких справ. Адже адвокат зробить загальний правовий аналіз ситуації та правовий аналіз існуючих документів стосовно законності чи незаконності накладання арешту на Ваше майно, надасть відповідний правовий супровід для максимально оптимального та позитивного вирішення зазначеного питання для Вас.
Законодавча база з питань накладання арешту майна, до якої Вам слід звернутися при вирішені питань арешту майна - це Кримінальний кодекс України, Кримінально-процесуальний кодекс. Також слід звернути увагу на Узагальнення судової практики щодо розгляду слідчим суддею клопотань про застосування заходів забезпечення кримінального провадження Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07 лютого 2014 року.
Вивчення існуючих визначених законодавством підстав для накладання арешту на майно, надасть Вам змогу зробити висновок про те чи існують ознаки його незаконного накладання, тобто виявити його законні чи незаконні причини застосування.
Правові підстави для накладання арешту:
- рішення суду (слідчого судді);
- рішення державного виконавця.
Накладання арешту на Ваше майно з будь-яких інших підстав виключається.
- Загалом, арешт може бути накладено на майно: підозрюваного; обвинуваченого; осіб, які в силу закону несуть цивільну відповідальність за шкоду, завдану кримінально-протиправними діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння.
- При чому, фактично таке майно, на яке накладається арешт, може перебувати як у названих осіб, так і в інших фізичних, або юридичних осіб.
- На практиці з вирішення питані про доведення незаконності накладання арешту та повернення такого майна власникові, інколи виникають неймовірно складні обставини.
- А якщо ще, коли несподівано виникають й інтереси інших фізичних чи юридичних осіб - все це викликає значні ускладнення для вирішення питання щодо долі такого майна загалом.
- Адже згадані інші особи можуть також почати відстоювати свої певні права на майно під арештом, наприклад, справи про набувальну давність чи що інше, яка може бути заявлена іншими особами, у яких майно по факту могло знаходитись багато років, її факт треба довести, що дуже сильно затягує без того складний процес доказування незаконності арешту та вимог його зняття з майна.
- Більш того, якщо сторонні особи матимуть доступ до Вашого майна у такому разі, то це може призвести до його пошкодження, зникнення та інших подібних наслідків, що ще більше ускладнить вирішення питання про з Вашого майна.
Останні факти можуть потягнути за собою інші обстаниви справи та змусить міняти тактику відстоювання Ваших справ, що, знову ж, призведе до затягувагня вірішення справи по суті у часі. .
Практика знає дуже велику кількість ситуацій, коли Ви можете, зокрема, й не бути боржником, але на Ваше майно може бути накладено арешт через те, що особа, яка користувалась певним чином Вашим майном, але вчинила певні кримінально-правові, заборонені законом протиправні дії. Законність та чіткість офорлення будь-якого виду відносин щодо Вашого майна, забезпечить уникнення можливих гострих конфлікних ситуацій на цьому підгрунтті.
Передбачені законом причини застосування арешту майна:
- виконання вироку в рахунок цивільного позову до набрання судовим рішенням законної сили;
- можливої конфіскації майна в справах про кримінальні правопорушення за які може бути застосовано додаткове покарання у вигляді конфіскації майна.
На що згідно законодавства зовсім не накладається арешт майна?
Існують певні речі, на які зовсім не може бути накладено арешт майна. Це, перш за все, безпосередні предмети першої необхідності, що використовуються особою і членами її родини. Перелік цих предметів передбачено в Додатку до Кримінального кодексу України.
Незаконність накладання арешту на майно.
- Тож, незаконний арешт має таку ознаку, як безпідставність, тобто не має жодних законних причин, підстав, згідно з якими може застосовуватися арешт відповідного Вашого майна. Незаконний арешт майна передбачає й те, що підстави для його накладання на майно перестали існувати, але, наприклад, обтяження з майна не знято і Ви не маєте нагоди ним повноцінно користуватися.
- Незаконність арешту майна проявляється ще й тому, що сам арешт може бути накладеним з порушеннями норм закону.
- У випадку коли загалом було закінчено та закрито виконавчий процес по суті вже вирішеної відповідної кримінальної справи, а арешт майна вже «намагаються» застосувати.
- У випадку, коли вже знято кошти на погашення відповідної заборгованості, відбулося виконання позову тощо.
- Накладання арешту на майно певної підприємства, організації, які, зокрема, займаються господарською діяльністю, не є підставою для заборони чи перешкоди цій організації таким підприємствам чи організаціям займатися відповідним видом господарської діяльністю. А, якщо є такі заборони чи перешкоди, це також можна розглядати як порушення порядку накладання арешту майна, а відповідно його ознакою незаконності.
Які потрібно вчинити дії для захисту своїх прав у питанні незаконного арешту майна?
Максимально результативними діями у такому випадку, які будуть мати потенційно позитивне вирішення питання є звернення до адвоката, який профілюється у таких справах. Більш того, у кримінальних справах, як правило, без адвоката-захисника можуть не допустити до справи загалом.
- Але ж, якщо у Вас той самий випадок безпідставного арешту майна Вам, коли Вам можуть бути навіть невідомі причини накладання арешту майна, і Ви вирішили діяти самостійно, то Вам, переш за все, слід виявити ті причини незаконного арешту, які мають місце у Вашому випадку.
- Причини накладання незаконного арешту можна дізнатися, зокрема, із рішення державного виконавця. Якщо у Вас з певних причин не має змоги відразу безпосередньо звернутися до державного виконавця, Ви можете зробити запит до Єдиного реєстру заборони відчуження нерухомого майна, де можете отримати онлайн-витяг про стан Вашого майна, тобто його статус - арештоване чи ні та на якій підставі.
- Після цього зверніться вже таки до державного виконавця за відповідною, необхідною інформацією та рішеннями у справі.
Відповідно до законодавчої процедури ч.3 ст.174 КПК України, прокурор одночасно з винесенням постанови про закриття кримінального провадження скасовує арешт майна, якщо воно не підлягає спеціальній конфіскації. Загалом, доля майна у справі вирішується відразу при прийнятті рішення судом по суті справи. Якщо після прийняття рішення судом, все ж підіймається питання щодо накладання арешту стосовно Вашого майна, ось тут і можна виявити ознаки незаконності застосування арешту майна.
Незаконний арешт у кримінальному провадженні може бути скасовано:
- на підставі оскарження відповідного рішення слідчого судді (суду) про арешт майна в апеляційному порядку;
- шляхом звернення до слідчого судді (суду) з клопотанням про скасування арешту.
Відповідно, після визначення факту незаконності арешту Вашого майна, Ви можете звернутися з апеляційною скаргою на ухвалу слідчого судді (суду), яку подаєте безпосередньо до суду апеляційної інстанції. В скарзі Ви повинні обов’язково чітко обґрунтувати усі наявні докази незаконності та необґрунтованості арешту Вашого майна.
Зокрема, у випадку арешту майна з метою збереження речових доказів, Вам слід визначити чи слідчі органи арештованому майну надали статусу процесуального доказу (оформлення постанови прокурора або іншого процесуального рішення), чи було надано докази ризиків знищення або пошкодження арештованого майна.
Визнання незаконності арешту майна подання окремого клопотання слідчому судді (суду) можливе, якщо у справі Ви не були присутніми під час розгляду справи. А, як показує практика, саме так і відбувається, що слідчі судді виносять такі рішення без виклику осіб, які є власниками майна, чи їх представників, то право на подання клопотання про зняття незаконного арешту є ефективними діями відносно захисту своїх прав стосовно Вашого арештованого майна. Зокрема, можна обґрунтовувати це, певним чином, що у Вас не було можливості довести те, що накладання арешту у Вашій справі є не потрібним заходом.
Таке клопотання має бути розглянутим на протязі трьох робочих днів, але, знову ж, як показує практика, ці строки дотримуються досить рідко. Тому, якщо пішли саме цим шляхом підготуйтесь на можливого вирішення питання у більш ширші терміни.
Обираючи тактику дій щодо скасування незаконного арешту має, все ж таки зверніть увагу саме на перший варіант - оскарження відповідного рішення слідчого судді (суду) про арешт майна в апеляційному порядку. Чому? Тому що, таким чином, Ви уникнете пропущення строків на апеляційне оскарження. Та й на практиці, все ж таки, звернення до вищих судових інстанцій підвищує рівень позитивного вирішення справи у Вашу сторону.
консультація адвоката, консультація юриста, аналіз документів, правовий аналіз ситуації