Старший викладач кафедри кримінального та адміністративного права Одеського національного морського університету
Булінг - явище, яке існує, як серед дорослих, так і підростаючих поколінь. Але, через вже сформований дорослий чи, навіть, зрілий стан психіки дорослі люди з проявами булінгу можуть впоратись відразу і легше, ніж підростаючі покоління. Тому, в цій статті піде мова саме про булінг (цькування) серед дітей та підлітків.
Питанню булінгу (цькуванню) на сьогодні потрібно приділяти значну увагу. Оскільки, це стосується, певним чином, безпеки, розвитку та досягнень підростаючих поколінь нашого суспільства, впливає на потенційний результат наскільки воно буде морально здоровим, вихованим, свідомим та продуктивним. Тож, очевидно, що актуальність вирішення та контролю стану цього явища в нашому суспільстві є дуже актуальним. Виявлення, фіксація та притягнення до відповідальності винних осіб у справах булінгу (цькуванню) буде безпосереднім і прямим заходом щодо скорочення реальних фактів, вчинення цього правопорушення, а також запобігання йому, загалом. Тому, питання відповідальності за вчинення розглядуваного правопорушення має бути чітко визначеною на рівні закону.
Чітко закріпленою є адміністративна відповідальність, де мова йде безпосередньо про булінг як такий, щодо кримінальної, то зараз на стадії розроблення та розгляду знаходиться відповідний законопроект. Але, поки що, до кримінальної відповідальності за вчиненні дії, які витікають із фактів булінгу серед неповнолітніх, притягують до відповідності за безпосередньо вчиненим видом кримінального правопорушення (фізичні ушкодження, погроза вбивством тощо).
Законодавство:
- “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)”;
- Кодекс про адміністративні правопорушення України;
- Кримінальний кодекс України;
- Цивільний кодекс України.
Законодавче визначення боулінгу (цькування):
Булінг (цькування) – діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.
Таким, чином, якщо зазначені дії були вчиненні по відношенню до Вашої дитини, реагувати на це потрібно відразу! Чекати, що питання вирішиться само і такі дії «переростуться», "повзрослішають поумнішають" тощо - це дасть негативні наслідки для Вашої дитини, при чому може бути, що не лише психологічного, матеріальаного й фізичного характеру. Переживши булінг у дитинстві, людині потрібно потім значний час у житті для реабілітації, що затягує, певним чином, її майбутню успішну реалізацію. Більшість випадків булінгу (цькування) у реальному житті має свої стадії прогресу, все починається, частіше всього, від звичайних образливих слів, потім кривдник чи кривдники переходять до більш радикальних дії – навіть до нанесення фізичних ушкоджень жертві. Тому, залишати поза увагою факти булінгу щодо Вашої дитини є небезпечним.
Опираючичь, перш за все на те, що булінг є небезпечним явищем для Вашої дитини, та з метою захисту її прав, Вам треба звертатись за консультацією до адвоката, за консультацією до юриста, до уповноважених осіб, поліції тощо, які правильно зроблять правовий аналіз ситуації, що склалася, але не мовчати, ігноруючи ці обставини у житті Вашої дитини.
Булінг має значне різноманіття дії кривдника по відношенню до своєї жертви, тому виділяють його класифікацію.
Види булінгу :
- Психологічний булінг – це сукупність певних тактик, які суттєво знецінюють особистість дитини-жертви: образливі слова, жарти та чутки, принизливі погляди, жести, рухи тіла, міміки обличчя, ізоляція, ігнорування, маніпуляції, шантаж тощо.
- Сексуальний булінг – це приниження дитини-жертви на статевому підґрунті: принизливі, недостойні жести, прізвиська та образи статевого характеру, зйомки у переодягальнях, сексуальні погрози тощо.
- Фізичний боулінг (фізичне насильство) – це вид булінгу вже має фізичний прояв, який виражається у спричинені дитині-жертві фізичних ушкоджень. На практиці не менше третини випадків булінгу мають саме фізичний прояв: штовхання, підніжки, зачіпання, бійки, ляпаси тощо.
- Економічний булінг – це шкода, яка причинена у матеріальному вимірі дитині-жертві: крадіжки, пошкодження чи знищення одягу та інших особистих речей жертви, вимагання грошей тощо.
- Кібербулінг – різновид боулінгу, який набув свого розвитку з роз поширенням соціальних мереж, ігор тощо і який реалізується через приниження за допомогою мобільних телефонів, інтернету, інших електронних пристроїв: пересилка образливих фото та відео, знімання на відео бійок чи інших принижень і викладання відео в соціальні мережі, тощо.
- В залежності від виду дій кривдника і буде його притягнуто до адміністративної, до цивільної, до кримінальної відповідальності. Саме у питанні притягнення до конкретного виду відповідальності Вам доможе кваліфікований адвокат, юрист. Такий фахівець детально розбере Вашу ситуації і надасть кваліфіковану правову допомогу.
Які органи повинні реагувати на факти прояву булінгу (цькування) серед дітей та малолітніх :
- служба освітнього омбудсмена;
- служби у справах дітей;
- центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді;
- керівники та інші працівники закладів освіти;
- засновник закладу освіти, якщо це приватний заклад освіти;
- органи Національної поліції України.
Що робити, коли до Вашої дитини систематично застосовується булінг (цькування)?
Реагувати на факти проявів булінгу по відношенню Вашої дитини повинні, перш за все, пелагічні співробітники закладу освіти. Вони повинні негайно прийняти відповідні міри щодо того, щоб зупинити прояви булінгу. Допомогти дитині організувати психологічну підтримку, медичну за необхідності, звернуся до органів поліції, якщо у цьому є потреба.
Якщо ж ваказаної реакції на цей прояв не має, а дитина приходить і скаржиться на прояви булінгу серед однокласників, наприклад, тоді Вам прийдеться самостійно цим питанням зайнятися. Перш, за все, Вам потрібно звернутися, зокрема, до класного керівника, до директора закладу. Написати про це цим особам заяву, в якій заявити про факти булінгу, який вчиняється щодо Вашої дитини, вимагати припинити такий влив щодо неї. Проговорити це питання на відповідних батьківських зборах, у загальних групах у соціальних мережах, де батьки та вчителі контактують.
Якщо питання не вирішуєтьсячи чи реакція заперечна, категорична з боку педагогічного складу, тоді Вам потрібно написати заяву до служби освітнього омбудсмена, служби у справах дітей, центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. В цих службах буде організовано виклик працівників закладу, де мало місце булінгу по відношенню до Вашої дитини та будуть з’ясовуватись усі його обставини. Якщо факти булінгу будуть доведені до таких педагогчних співробітників будуть прийняті радикальні заходи.
Якщо мало місце під час прояву булінгу пошкодження майна Вашої дитини, то вказати в заяві і ці обставни, якщо є докази цьому, обов’язково до заяви їх додати.
У разі, якщо боулінг відбувався на просторах інтернету, то потрібно обов’язково зробити скріншоти відповідних образливих доказів булінгу і прикласти їх до заяви. Вже судова практика знає 11 справ, які були вирішені позитивно щодо дитини-жертви і допомогло цьому саме наявність скріншотів, які чітко підтверджували принизливе, образливе відношення кривдника, чим було доведено факти проявів кібербулінгу.
Якщо під час прояву мало місце фізичний влив або його погроза, тоді заяву також потрібно подати й до органів національної поліції. Також Вам обов’язково потрібно зафіксувати у лікаря наявні у Вашої дитини сліди фізичних пошкоджень, зняти побої тощо. Додати результати лікарського висновку до заяви, що подаєте до поліції.
Якщо ж під час самого факту вчинення фізичного, жорсткого булінгу є змога, то слід відразу викликати поліцію безпосередньо на місце його вчинення. На кривдника заведуть справу, Управління ювенальної превенції Національної поліції поставить кривдника на облік як особу, яка вчинила насильство.
Після того, як дитину визнають потерпілою, Ви можете найняти адвоката чи звернутся за призначенням адвоката, який надається державою, до найближчого центру/бюро правової допомоги.
Також Ви маєте право звернутися за захистом прав своєї дитини безпосередньо до суду. На цій стадії рекомендується обов'язково звертатися за консультацією адвоката, юриста, які допоможуть Вам у правильному аналізі наявних документів у справі щодо булінгу та підготувати усі інші необхідні документа для звернення з заявою до суду.
Відповідальність за прояви булінгу (цькування):
Вже говорилося, що це може бути
- цивільна;
- адміністративна;
- кримінальна відповідальність.
- Цивільна відповідальність передбачає пропорційне матеріальне відшкодування знищених чи пошкоджених речей вашої дитини в результаті дій кривдника, також і передбачається заявлення виплати моральної компенсації Вашій дитині і тут на має меж.
- Притягнення до цивільної відповідальності може бути реалізовано, як у добровільному, так і у примусовому порядку. В першому випадку кривдник самостійно компенсує причинену шкоду, а у другому передбачається звернення до суду і через суд витребувати відповідну моральну та матеріальну компенсацію.
- Адміністративна відповідальність за прояви булінгу тягне передбачає накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин (ст. 173-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення). Якщо кривднику на момент вчинення ним булінгу не має 16 років, то до цих заходів адміністративної відповідальності притягуються батьки чи особи, які їх замінюють.
- Якщо кривдника притягують то кримінальної відповідальності через наявне застосування фізичної шкоди Вашій дитині чи погроз фізичної розправи, то таке притягнення можливе лише з 16 років. Адже норми кримінального закону передбачають застосовуватися санкцій Кримінального кодексу України з 16 років, але, якщо мало місце особливо жорстоке поводження кривдника з дитино-жертвою кримінальна відповідальність настає з 14 років.
- Зокрема, за нанесення дитині-жертві побоїв і мордування передбачається штраф, громадські роботи на строк до 200 годин, виправні роботи — до 1 року, групове — обмеження/позбавлення волі до 5 років (ст. 126 Криімнального кодексу України).
- Погроза вбивством, якщо були реальні обставини вважати цю погрозу наближеною до реалізації, передбачається арешт на строк до 6 місяців або обмеженням волі на строк до 2 років (ст. 129 ККУ).
- Якщо співробітники чи керівник закладу намагатимуться приховати факти проявів булінгу в освітньомі закладу, то закон також передбачає притягнення їх до відповідальності - громадські роботи на строк від 20 до 40 годин або виправні роботи до 1 місяця з відрахуванням 20% заробітку.
На останок слід підкреслити, що кожна дитина має право на представника – юриста, адвоката, які зроблять детальний аналіз правової ситуації щодо вчиненого факту булінгу тіа аналіз наявних документів у справі, і будуть зацікавлені відстояти її права та інтереси, відновити справедливість. Більш того, при наявності адвоката, дитина може уникнути принизливого, для її сприйняття, зайвого обговорення обставин булінгу у її присутності, адже за наявності адвоката суд може звільнити її безпосереднє перебування у процесі.