Детальніше
Юрист
Оформлення ВНЖ в країнах ЄС. Процедура отримання виду на проживання в Польщі для громадян України має свої особливості та юридичні нюанси, про які важливо знати заздалегідь. Польща як член Європейського Союзу пропонує кілька варіантів легалізації перебування іноземців на своїй території.
Найпоширенішими причинами для отримання виду на проживання в Польщі для українців є:
1. Працевлаштування. Для того, щоб працювати легально, необхідно оформити дозвіл на тимчасове проживання. Роботодавець має подати заявку на дозвіл на працевлаштування від імені працівника.
2. Навчання. Студенти можуть отримати вид на проживання для здобуття освіти у вищих навчальних закладах, підтвердивши зарахування та наявність коштів на проживання.
3. Підприємницька діяльність. Відкриття бізнесу в Польщі дає право на отримання дозволу на тимчасове проживання.
4. Возз'єднання сім'ї. Близькі родичі (чоловік/дружина, неповнолітні діти, батьки) громадян Польщі або іноземців з дійсним дозволом на проживання можуть претендувати на вид на проживання.
Перший крок - це подати комплект документів до відділу у справах іноземців воєводського управління (відповідника ОВІРу) за майбутнім місцем проживання. Необхідні документи:
- Заповнена анкета-заява встановленого зразка;
- Дійсний закордонний паспорт;
- Документи, що підтверджують мету перебування (напр., трудовий договір, запрошення на роботу, посвідчення про зарахування до навчального закладу);
- Довідка про несудимість;
- Підтвердження місця проживання в Польщі;
- Документи про фінансове забезпечення на період перебування;
- Медична страховка;
- Квитанція про сплату консульського збору.
Вартість та терміни оформлення залежать від підстави для отримання дозволу. Наприклад, вид на проживання для працевлаштування коштує близько 500 злотих і розглядається від 1 до 7 місяців.
Після розгляду заяви та підтвердження всіх умов заявнику видається карта тимчасового або постійного резидента. Тимчасовий вид видається на термін до 3 років із можливістю продовження. Постійний дозвіл на проживання можна отримати лише після 5 років легального перебування на території Польщі.
Важливо дотримуватись термінів дії дозволу та своєчасно подавати документи на продовження. Причинами для анулювання виду на проживання може стати порушення польського законодавства, відсутність легального джерела доходів, надання недостовірної інформації тощо.
Окремо варто згадати про спрощену процедуру для громадян України, які прибули до Польщі після 24 лютого 2022 року через військову агресію Росії. Для них діє спеціальна програма Допоміжного захисту Річі Посполитої (OTP). Вона дає право на легальне перебування в Польщі терміном до 3 років із можливістю працевлаштування та отримання медичної допомоги й освіти для дітей.
Загалом, процес оформлення виду на проживання в Польщі є досить формалізованим та вимагає ретельної підготовки усіх документів відповідно до законодавства. Це зумовлено жорсткою міграційною політикою Євросоюзу та необхідністю ретельного відбору кандидатів. Звернення до професійних юридичних фірм може допомогти уникнути помилок та максимально спростити процедуру легалізації для українських громадян.