Фанат Феміди, шанувальник Юстиції та прихильник Форсети.
Вітаю, сьогодні поговоримо про відносини з ріелторами та чому важливо читати те, що ви підписуєте. Стаття написана за власним досвідом.
Ріелтор – людина, яка займається дослідженням ринку нерухомості, знаходить потенційних клієнтів як для продажу так і для оренди нерухомості.
За останні 20 років, таких компаній було створено безліч, але це не означає що всі вони покликані покращувати ваше життя.
Перше про що треба знати, це процес за яким працює більшість таких фірм.
- Дзвінки - як тільки ви створите оголошення про оренду або продаж житлового приміщення вам почнуть дзвонити. 70% дзвінків будуть надходити від ріелторів, у яких навряд є клієнт під вашу квартиру, але він спитає «чи актуально». Уберегти себе від таких дзвінків, нажаль, не вийде. Навіть якщо ви прибрали всі оголошення з усіх майданчиків ваш номер телефону та об’єкт, який ви виставляли вже є в базі не одної ректорської фірми.
- Найбажаніша ціль ріелтора це почути так на його пропозицію «давайте складемо угоду відчуження майна», за якою агент бере на себе рекламу, покази, а ви виплачуєте після продажу певну суму, в середньому 1000-3000 доларів. Що з такими договорами не так?
- Найголовніше правило – читайте те, що підписуєте. Багато договорыв встановлюють неймовірні санкції запорушення умов.
- Зміст договорів про співпрацю в відчуженні майна може бути різним в залежності від агентства. В таких договорах треба читати все, щоб чітко розуміти які дії буде проводити виконавець, які строки, умови і найголовніше – відповідальність за порушення умов договору.
Уявімо, що ви маєте намір продати свою квартиру в Києві та підписали з агентом договір про співпрацю. Вони можуть мати різний зміст, назву але одне залишається незмінним – ваша квартира знаходиться в «заручниках». За таким договором, агент буде шукати клієнтів для вашої квартири, а в разі успішної угоди купівлі-продажу, візьме з вас плату за послуги. Вашу квартиру будуть пропонувати тим, хто звертається до агентства. В разу вашого продажу квартири без участі агентства готуйтеся до суду. Часто агентство чекає саме на такі дії для того щоб мати право на суму за договором + штраф.
У більшості випадків, суд задовольняє позови про стягнення заборгованості з клієнта, який порушив умови договору, а позови про визнання договору нікчемним або зменшення боргу - навпаки. Як зменшити борг? Для того щоб захиститись та платити кошти, вашому адвокату потрібно довести недійсність такого договору або порушення обов’язків виконавцем, бо погодьтеся, якщо ви одноосібно змогли швидше продати свою квартиру, ніж агентство, це смішно.
Практика показує, що у випадку доведення бездіяльності виконавця щодо обов’язків, які він взяв на себе за договором, суд може визнати договір недійсним та навіть встановити штраф на вашу користь або зменшити борг.
Висновок. Я рекомендую звертатися в ріелторські фірми тільки після їх детального дослідження, прочитання умов договору та за можливості, продати житло самостійно. Ціни, які ви витратите на рекламу будуть куди нижче ніж гроші, які ви заплатите за «послуги».
Не довіряйте всім, як близьким, читайте те, що підписуєте та не давайте шахраям наживатися на вас, бережіть себе!