Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Досить часто на виробництві, установі чи організації, виникають незвичні випадки, пов’язані із травмуванням працівників під час виконання трудових обов’язків.
Нажаль керівництво в таких випадках не знають що робити, як себе вести і чим це для них може обернутися.
В таких випадках може знадобитися консультація юриста чи консультація адвоката.
Давайте розбиратися детальніше.
Передусім варто зазначити, що травмування на виробництві є непоодиноким випадком, особливо коли робота пов’язана із небезпечними особливостями на виробництві.
- Слід сказати, що тут законодавство стає на сторону травмованого працівника та захищає його права. Але для того аби довести факт отримання каліцтва поранення або іншого травмування на робочому місці, слід розуміти всі особливості трудового законодавства в даній сфері.
- Отже, варто згадати про конституційні гарантії здорових та безпечних умов роботи, які мають всі працівники. Така норма імперативного характеру встановлена статтею 43 Конституції України. Крім того, схоже нормативне регулювання зазначено і в Кодексі законів про працю України (далі – КЗОТ), норми якої дублюють Конституцію та гарантують, що всі працівники мають право на безпекові умови праці.
- У разі, якщо виникла ситуація із травмуванням працівника на робочому місці, слід дотримуватися певного порядку дій, аби з точки закону та правового аналізу ситуації довести, що травма дійсно сталася під час виконання трудових обов’язків.
Отже, здійснюючи правовий аналіз ситуації, слід зазначити, що:
- по-перше керівництво виробництва, установи чи організації мають в обов’язковому порядку надати першу домедичну допомогу працівникові, довести до відома вище керівництво та уповноважених осіб з охорони праці. Звісно також слід викликати швидку медичну допомогу у разі потреби.
- По-друге на робоче місце, де стався нещасний випадок має прибути спеціальна комісія, яка здійснюватиме розслідування такого випадку. Задля фіксування всіх особливостей, адміністрація та керівництво організації, де стався такий випадок, мають залишити на місцях всі предмети, механізми та машини як є, аби розслідування мало неупереджений та об’єктивний характер (за умови, що така обстановка вже не здійснює загрози іншим працівникам).
- По-третє слід пам’ятати, що медична установа чи заклад повинні обов’язково зафіксувати факт шкоди здоров’ю такому працівникові. Крім того, протягом доби медична установа повинна здійснити повідомлення для державних органів з питань праці та Пенсійний Фонд України про те, що стався травматичний випадок на виробництві.
- По-четверте керівництво місця роботи мають про випадок попереджувати роботодавця, уповноважених осіб профспілки, наглядову раду (якщо така існую), а також пожежні органи, у разі якщо травма була нанесена в результаті пожежі.
Крім того, якщо працівникові була нанесена тяжка травма, або навіть травма, яка спричинила смерть, слід про такий випадок повідомити місцеві органи влади або органи місцевого самоврядування.
Варто сказати і декілька слів про комісію з розслідування. Аналіз документів свідчить, що вона має бути створена за наказом роботодавця в найкоротші строки та не пізніше ніж наступний день, після отримання інформації про такий нещасний випадок. Також може бути утворена комісія, яка здійснюватиме спеціальне розслідування (тяжкі випадки). Зазначена вище комісія має бути утворена Державною службою з питань праці в Україні.