Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
У разі, якщо особа на робочому місці отримала травму, яку визначили як таку, що була отримана на виробництві, така особа має право на фінансову компенсацію за шкоду, яка була завдана здоров’ю такої особи. При виникненні таких ситуацій Вам може знадобитися допомога адвоката онлайн чи правова, письмова консультація адвоката або консультація юриста.
Слід сказати, що зазначене вище питання, зокрема, регулюється законодавством України в сфері державного соціального страхування. Крім того тут також слід керуватися і Порядком, який визначає процедуру розслідування нещасних випадків на виробництві. Зазначений Порядок був затверджений Постановою КМУ № 337 від 17.04.2019 року.
Давайте зробимо правовий аналіз ситуації, а також дізнаємося яку саме компенсацію може отримати постраждала особа у разі такого випадку.
- Передусім слід сказати, що право на отримання такого року компенсаційних виплат мають працівники, які були застраховані відповідно до законодавства в сфері загальнообов’язкового державного соціального страхування, а саме – від нещасного випадку на виробництві. Сюди також слід включити і певні захворювання професійного характеру.
- Як і травмування, так і відповідне професійне захворювання об’єдную одна ознака: тимчасова втрата працездатності працівником. Таким чином тут має бути документ: листок непрацездатності від медичної установи та підтвердження отримання травми на робочому місці, а саме – акт про проведення розслідування чи спеціального розслідування на виробництві. Такий документ повинен мати певну форму та бути складеним і підписаний утвореною комісією (за наказом роботодавця).
- Слід сказати, що правлінням Фонду соціального страхування України була прийнята Постанова № 11, яка і врегульовує саму процедуру отримання компенсації. Тут варто сказати, що даний документ не втратив чинності, але на сьогодні і з 1 січня 2023 року питаннями в сфері загальнообов’язкового державного соціального страхування займається Пенсійний Фонд України. Через ліквідаційні процедури, ФССУ вже не має компетенції вирішувати такі питання.
Але все ж таки, відповідно до зазначеної вище Постанови, постраждалим особам здійснюються такі виплати:
- виплата лікарняних коштів (допомога з тимчасової непрацездатності). Тут слід звернути увагу, що у разі, якщо строк лікарняного сягає не більше 5 днів, виплати ПФУ не здійснює, а компенсація за ці 5 днів здійснюється за рахунок роботодавця;
- однократна виплата при смерті потерпілої особи або втраті стійкої працездатності на професійному рівні;
- у разі стійкої втрати працездатності – призначається страхові виплати втраченого заробітку (за кожен місяць непрацездатності);
- у разі переведення особи на іншу роботу (легку та зі зниженням заробітної плати), тоді призначається страхова виплата у розмірі середньомісячного заробітку;
- у разі смерті особи (потерпілого) – призначаються щомісячні виплати для родичів та осіб, які мають на це право;
- відшкодування коштів на поховальні процедури та ритуальні послуги для потерпілого.
Проаналізувавши нормативну базу та зробивши юридичний висновок, слід сказати, що у разі, якщо особа на виробництві зазнала травми, які не сумісні із життям, право на компенсаційні виплати мають особи, які є непрацездатними та перебували на утриманні постраждалого (померлого), а також діти, які були народженні не пізніше 10 місяців після смерті такого постраждалого працівника.