Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Збройний конфлікт в Україні нажаль породив надвелику кількість питань юридичного характеру, які потребують негайного вирішення та врегулювання з метою захисту прав та законних інтересів людей на території України та за її межами. Тут може стати в пригоді кваліфікована консультація юриста чи експертна консультація адвоката.
На сьогодні нажаль існує практика юридичного врегулювання трудових питань і щодо осіб, які раніше перебувати на тимчасово окупованій території (далі – ТОТ), виїхали з такої території та знаходяться в пошуках роботи.
Юридичний аналіз документів та правове поняття безробітної особи встановлено трудовим законодавством, а якщо бути точніше – законодавством, що регулює питання занятості населення.
- Так, Законом України «Про зайнятість населення» встановлено, що безробітною особою слід вважати людину, яка не перебуває в трудових відносинах, вважається такою, що є працездатного віку.
- Це особа, яка не має роботи та відповідно, не заробляє грошові кошти чи інших доходів та має бажання вступити в трудові відносини.
- Для того, аби розпочати офіційну процедуру пошуку роботи, така особа повинна подати заяву щодо надання їй статуту безробітної особи. Така заява подається до місцевого центру занятості.
Давайте звернемо увагу, що у разі, якщо особа покинула ТОТ та переїхала в іншу область, її слід вважати внутрішньо переміщеною особою (за виключенням, коли особа повернулася з ТОТ до себе додому).
- Таким чином слід зробити юридичний висновок про те, що такою внутрішньо переміщеною особою слід вважати громадянина України чи іноземця або особу без громадянства. Такі особи через певні воєнні обставини або дії непереборної сили залишили своє місце проживання та виїхали на підконтрольну територію України.
- На сьогодні найбільша кількість людей, які набули статусу ВПО є особи, які втекли від воєнного конфлікту, окупації українських територій РФ чи інших причин, які пов’язані із порушенням прав людини.
- Для того, аби отримати офіційний статус ВПО треба звернутися до місцевих органів соціального захисту населення, місцевих ЦНАПів чи здійснити онлайн-реєстрацію через портал «Дія».
Зазначені вище органи надають підтверджуючі документи щодо набуття статусу ВПО, здійснюють реєстрацію через відповідну інформаційну систему та передають всю інформацію в Єдину інформаційну базу даних для ВПО. До речі, таким особам передбачено щомісячну соціальну виплату.
Слід сказати, що особа зі статусом ВПО, у якої немає із собою документів, що можуть підтвердити статус безробітної особи, може отримати такий статус і без обов’язкового надання таких документів та офіційно стає внутрішньо переміщеною особою із статусом безробітної особи.
На період, коли особа ще не надала документи про свою трудову діяльність, довідки про доходи тощо, такій особі, за умови звернення до центрів занятості, може бути призначена соціальна виплата у разі безробіття. Розмір – мінімальний.
У разі, якщо у Вас виникли проблемні питання або на Вашу думку Ви зазнали порушення законодавства в сфері соціального чи трудового права, обов’язкового звертайтеся до кваліфікованих правничих спеціалістів для отримання допомоги правового рівня.