Консультант

Юридичні консультації 24/7

Відкрити
image

Мародерство: аналіз правопорушення та відповідальність за його вчинення

Вітаю 👋

Мене звати Олександр, я Ваш персональний менеджер. Давайте я Вам допоможу?

image
image
BASE (Базова) 0
Реклама
Паламарчук Галина
Паламарчук Галина
Юрист
Україна / Одеська область

i

Час прочитання: 14 хвилин Кількість переглядів: 196
Рейтинг:
0
Дата публікації: 27.04.2023

Старший викладач кафедри кримінального та адміністративного права Одеського національного морського університету

Викрадення на полі бою речей, що знаходяться при вбитих чи поранених (мародерство), - карається позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років - саме таке визначення поняттю «мародерство» надає Кримінальний кодекс України.

Розібратися у справі з фактом вчинення мародерства Вам допоможе звернення за консультацією  юриста чи консультацією адвоката, які зроблять аналіз правової ситуації та аналіз наявних документів, доказів у справі і допоможуть відстояти свої права.

Багато років зазначена стаття була просто статтею, нормою закону, яка не мала своєї безпосередньої, фактичної реалізації.

Але все змінилося ще з початком воєнних дій на Сході нашої країни у 2014 році.

Саме тоді почали фіксувати перші випадки мародерства. З початком воєнних дій мародерство як явище набуло масового характеру.

Та й залишається актуальним і на даний час. Через визначення мародерства, яке мало місце до початку воєнних дій, набуло дещо іншої форми.

  • Слід акцентувати на тому, що мародерство, як таке, передбачає викрадення на полі бою речей, що знаходяться при вбитих чи поранених.
  • Але у зв’язку із активними воєнними діями на території України законодавець переглянув цю позицію і розширив перелік правопорушень, які включив, певним чином, до цього визначення.
  • Так, Законом України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за мародерство" було внесено до ряду статей ККУ.
  • З прийняттям цього закону до мародерства почали відносити: крадіжки, грабежі, розбої, шахрайство, тощо, тобто заволодіння у будь-який незаконний спосіб чужим майном на територіях, де введено військовий стан, тим паче, де ведуться активні бойові дії.
  • Ці всі дії мають значну відмінність – мародерство має більш військове направлення у своїй реалізації, інші види злочинних дій – цивільне.
  • Тож, є окремими правопорушеннями, але ж законодавець вирішив їх, певним чином, об’єднати в один великий комплекс, сгрупувати через схожість вчинених злочинних дій та можливі предмети посягання.

Більш того, з початком активних воєнних дій люди взяли на себе права та обов’язки народного судді – почали вчиняти самосуд над мародерами.

Але, Вам слід зрозуміти, що це є не правильна позиція!

  • Більш того - це є правопорушення, інколи близьке до вбивства чи, навіть, безпосередньо вбивство, яке було зафіксовано у декількох випадках під час вчинення самосуду.
  • В процесі останнього люди не просто причиняли мародерам фізичну шкоду, а й позбавили їх життя.
  • Такий категоричний підхід у вирішенні українців щодо покарання мародерів зрозумілий, адже в країні йде війна, а мародерів це не зупиняє.
  • І мова йде саме про наших українських мародерів, які не дивлячись на такі жорсткі реалії буття нашого українського народу сьогодні, нехтують високими моральними якостями та цінностями, просто грабують свій же народ, свою націю.
  • Адже, наприклад, проникаючи до оселі, яку залишили через військові дії, мародери не цураються нічого, беруть все, що можна, не те, щось дуже цінне, як  коштовності, гроші, тощо, а навіть, дитячі іграшки, посуд, продукти харчування тощо. Соромно, що серед наших громадян є такі особи.

Так, скрутні часи зараз в усіх громадян нашої країни, але це не привід у когось щось привласнювати незаконним шляхом. Більш того, мародери, які є громадянами нашої країни, приникають навіть тоді до житла, коли люди біжать до бомбосховища під час обстрілів. Через ці факти громадян, які живуть здоровим глуздом, зрозуміти можна чому вони йдуть на вчинення самосуду. Але ж, вчиняючи самосуд, Ви самі стаєте кримінальним правопорушником, а мародер стає потерпілим! І тоді вже Вам знадобиться консультація юриста чи консультація адвоката, розбір, аналіз правової ситуації та аналіз наявних документів, доказів для захисту себе, доведення, що ви не є таким правопорушником.

Але, чи Ви стали свідком факту вчинення мародерства чи постраждали від нього самі, не залишайте цей факт без уваги, оскільки Ви цим залишаєте його не покараним і надаєте змогу вчиняти нові потенційні факти мародерства.

Якщо не самосуд, що ж тоді робити, якщо Ви стали жертвою мародерства?

Виклик поліції – саме це й потрібно, перш за все!  

Запам’ятайте! Якщо Ви стали свідком мародерства чи безпосередньо спіймали самі мародера на гарячому, Вам потрібно викликати поліцію, яка, як уповноважений орган, притягне відповідних осіб до відповідальності за вчинення мародерства. Зрозуміти позицію самосуду українців з моральної точки зору, але не з точки зору закону. Тому ніякого самосуду!

Викликавши поліцію на місце вчинення мародерства, напишіть про його факт заяву, в якій опишіть, що зникло, що пошкоджено тощо. Поліція документально зафіксує усі збитки, пошкодження тощо. Уважно прослідкуйте, щоб поліція все детально оглянула та усі наявні обставини вчинення мародерства зафіксувала.

До моменту прибуття поліції намагайтеся самостійно нічного не чіпати, не пускати інших осіб до місця вчинення мародерства.

Потім зверніться за консультацією  юриста чи консультацією адвоката, які зроблять аналіз правової ситуації та аналіз наявних документів, доказів, допоможуть написати відповідні заяви, клопотання у справі, та загалом, допоможуть відстояти свої права.

Також слід розуміти, що мародери дуже спостережливі у своїй злочинній діяльності, оскільки можуть довго вести спостереження за об’єктом чи людиною, яку обрали жертвою для реалізації свого злочинного наміру. Тому, якщо Ви помічаєте, що, наприклад, не тільки у Вас, а навіть, у сусіда під дверима якість залишені підозрілі речі, листи, записки тощо .. з’ясуйте про них, що можливо, а краще, відразу зателефонуйте в поліцію. Оскільки саме так мародери помічають потенційний об’єкт для реалізації своїх злочинних планів.

Докази мародерства: 

-фото;

- відео;

- покази свідків;

- інші можливі докази. 

  • Фото та відео, якщо у Вас є змога, треба зробити обов’язково, оскільки це безпосередні докази вчинення мародерства.
  • При нагоді намагайтеся, якомога чіткіше зафіксувати на фото і відео безпосередньо самого мародера.
  • Зніміть також і шкоду, яка була заподіяна Вам мародерством.
  • Все це допоможе у вирішенні справи та відновлення Ваших збитків.
  • Якщо є наявні свідки мародерства обов’язково про це повідомте правоохоронців, які потім його допитають та залучать його покази до справи.

Припинення мародерства та затримання мародера

Звісно, згідно положень ст. 207 КПК припинити вчинення мародерства, затримати мародера Ви можете, але вчиняти над ним самосуд – заборонено законом! Більш того, при припиненні вчинення мародерства та наганні затримання мародера Вам дуже важливо пам’ятати про міри необхідної оборони, адже у разі її перевищення є вірогідність того, що Ви можете бути притягненні до кримінальної відповідальності за перевищення меж необхідної оборони. Тому контролюйте та розраховуйте при затриманні мародера свої емоції та фізичні сили.

Види відповідальності за вчинення мародерства:

  • адміністративна (штраф, виправні та громадські роботи);
  • цивільна (повернення викраденого, відшкодування пошкодженого майна тощо);
  • кримінальна (обмеження, позбавлення волі на певний час).

Відповідальність за Кримінальним кодексом України за кожну злочинну дію, які зараз складають мародерство:

Стаття 185. Крадіжка

Таємне викрадення чужого майна (крадіжка) - карається штрафом від 1000 до 3000 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (НМДГ) або громадськими роботами на строк від 80 до 240 годин, або виправними роботами на строк до 2 років, або арештом на строк до 6 місяців, або обмеженням волі на строк до 5 років.

Стаття 186. Грабіж

Відкрите викрадення чужого майна (грабіж) - карається штрафом від 2000 до 4000 НМДГ або громадськими роботами на строк від ста 120 до 240 годин, або виправними роботами на строк до 2 років, або арештом на строк до 6 місяців, або позбавленням волі на строк до 4 років.

Стаття 187. Розбій

Напад з метою заволодіння чужим майном, поєднаний із насильством, небезпечним для життя чи здоров'я особи, яка зазнала нападу, або з погрозою застосування такого насильства (розбій), - карається позбавленням волі на строк від 3 до 7 років.

Стаття 189. Вимагання

Вимога передачі чужого майна чи права на майно або вчинення будь-яких дій майнового характеру з погрозою насильства над потерпілим чи його близькими родичами, обмеження прав, свобод або законних інтересів цих осіб, пошкодження чи знищення їхнього майна або майна тощо (вимагання), - караються обмеженням волі на строк до 5 років або позбавленням волі на той самий строк.

Стаття 190. Шахрайство

Заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою (шахрайство) - карається штрафом від 2000 тисяч до 3000 тисяч НМДГ або громадськими роботами на строк від 200 до 240 годин, або виправними роботами на строк до 2 років, або обмеженням волі на строк до 3 років.

Стаття 191. Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем

Привласнення чи розтрата чужого майна, яке було ввірене особі чи перебувало в її віданні, - карається штрафом від 2000 тисяч до 5000 тисяч НМДГ або виправними роботами на строк до 2 років, або обмеженням волі на строк до 4 років, або позбавленням волі на строк до 4 років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років або без такого.

Обрати мародеру із вказаних статей мають право правоохоронні органи, призначити відповідну межу покарання має суд, але саме звернення за консультацією  юриста чи консультацією адвоката, які зроблять аналіз правової ситуації та аналіз наявних документів, доказів у справі, забезпечить Вам те, що мародера притягнуть до відповідальності за одне із вчинених діянь, а Ви відновите збитки, які понесли в результаті його вчинення.

image
отримати послугу

В мобільному застосунку КОНСУЛЬТАНТ

Безпечна угода

Ви як Замовник позбавляєтесь від усіх фінансових ризиків при співпраці з Виконавцями, адже сума оплати резервується нашим сервісом та виплачується Виконавцю лише отримавши підтвердження від Вас про завершення етапу.

У разі ненадання послуги кошти повертаються Вам. Сервіс бере на себе усі фінансові ризики та виступає гарантом та хранителем коштів, а у разі виникнення розбіжностей між сторонами - незалежним Арбітром.

Ваші кошти в надійних руках!

image
Відгуки

Від реальних користувачів

АН
Андрій

Звертався щодо ситуації з СЗЧ. Дуже допомогли – грамотно оформили позицію, підготували пояснення для слідства.

ВІ
Віктор

Оформлював ОГД після поранення. Все зробили швидко – допомогли з документами, пояснили порядок дій, підтримка була з перших хвилин.

НА
Настя

Чіткий сервіс, грамотні юристи. Я зверталась по аліментному спору – все вирішили без суду, що дуже важливо.

ОЛ
Олександр

Оперативно отримала консультацію по штрафу з податкової. Підказали, як правильно оскаржити і виграти.

МА
Марія

Допомогли скласти договір оренди і врахували всі ризики.Зробили доволі швидко, співпрацею задоволена

ОЛ
Олексій

Отримав якісну консультацію щодо реєстрації ФОП. Все чітко, зрозуміло, професійно і без води. Рекомендую!

СЕ
Сергій

Звернувся за консультацією з господарського спору. Отримав чіткий план дій і готові документи. Дуже задоволена послугами

image
ТОП 10

PRO консультантів

Всі консультанти

PREMIUM 75.56 Топ 1
image

Студенцов Олександр Олександрович

Юрист Україна / Київ
і
PREMIUM 68.3 Топ 2
image

Грицай Микола Ігорович

Юрист Україна / Київ
і
PREMIUM 59.88 Топ 3
image

Боревич Марія

Юрист Україна / Київ
і
PREMIUM 55.82 Топ 4
image

Одинцова Валерія

Юрист Україна / Київ
і
PREMIUM 52.72 Топ 5
image

Баладига Сергій

Юрист Україна / Київ
і
PREMIUM 49.75 Топ 6
image

Макеєв Дмитро Вячеславович

Юрист Україна / Кременчук
і
PREMIUM 48.46 Топ 7
image

Хижавська Олеся Ярославівна

Юрист Україна / Хмельницька область
і
PREMIUM 39.17 Топ 8
image

Миколаєнко Олена

Юрист Україна / Київ
і
PREMIUM 39.07 Топ 9
image

Молчанов Олег Вікторович

Адвокат Україна / Київ
і
PREMIUM 37.64 Топ 10
image

Палагіна Юлія Володимирівна

Юрист Україна / Харківська область
і

Ми перевіряємо кожного фахівця, який реєструється на нашому сервісі та гарантуємо якість послуг.
КОНСУЛЬТАНТ - це прозорий та найбільший рейтинг юристів та адвокатів створений для того, щоб кожен міг обрати найкращого спеціаліста у потрібному місці та у потрібний час.

Рейтинг юристів формується на основі позитивно виконаних замовлень, ваших відгуків, оцінок
та коментарів. Рейтинг неможливо купити: він формується виключно користувачами. Тому, якщо Вам потрібні послуги, консультації або підготовка документів від кращих юристів та адвокатів - можете впевнено довіряти нашим фахівцям!

image
Бонус

Отримайте консультацію

Пройдіть опитування та отримайте ₴500.00 на консультацію

Надайте відповіді на вказані запитання і ми миттєво зарахуємо ₴500.00 на першу консультацію в мобільному застосунку КОНСУЛЬТАНТ. Це означає, що консультація для Вас буде абсолютно безкоштовна, а юрист отримає оплату від нашого сервісу. Це забезпечує швидку та якісну відповідь відразу від декількох фахівців. З прикладами таких консультацій можна ознайомитися нижче. Нарахування бонусу обмежені в часі, тому не зволікайте - дійте!

  • 0 дні
  • 0 години
  • 0 хвилини
  • 0 секунд
  • ukraine Україна +380
  • poland Польща +48
  • england Великобританія +44
  • usa Сполучені Штати +1
  • other Інше +
image

Дякуємо за реєстрацію!

Поставте Ваше запитання через мобільний додаток

  • Вам потрібен військовий юрист чи адвокат?
  • Ви вже зверталися за юридичною допомогою раніше?
  • Ваше питання пов'язане з документами або договорами?
  • Ви плануєте звернутися до суду найближчим часом?
  • Вам потрібен юридичний супровід угоди (купівлі, оренди тощо)?
  • Чи є у вас офіційні документи, пов’язані з вашим питанням?
image
Адміністрація порталу

Файли cookie та конфіденційність

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookie для персоналізації контенту та аналізу веб-трафіку.