Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Наприкінці лютого 2023 року законодавчим органом України був прийнятий Закон України «Про колективні угоди та договори».
- Слід сказати, що даний нормативно-правовий акт на сьогодні ще не набрав чинності, але в розділі про перехідні положення зазначено, що даний Закон має набрати чинність через 6 місяців, за умови, коли буде відмінено дію воєнного стану.
- Аналізуючи даний документ можна зробити висновок про те, що його ухвалення передусім гарантує впровадження в українське суспільство європейських норм трудового законодавства, які направлені на сучасне та правозахисне бачення трудових угод колективного рівня між працівниками та роботодавцями.
- Особливістю нових норм є те, що як між роботодавцями, так і між працівниками мають відбудовуватися новітні елементи та аспекти для утворення сучасних соціальних взаємовідносин.
Також слід і згадати про майбутні інструменти задля захисту власних інтересів.
Якщо говорити більш детальніше, то відповідно до нового Закону мають відбутися зміни в сторону утворення більш широкого складу суб’єктів сторін таких угод. Таким чином до колективної угоди можна буде залучати і утворені профспілкові організації.
Слід сказати і про самі види таких угод. Так, відповідно до законодавства передбачається утворення декількох рівнів діалогів соціального спілкування:
- генеральний договір, який функціонує на національному рівні;
- міжгалузевий чи галузевий договір, який функціонує на рівні галузі;
- територіальний договір – функціонує на територіальному рівні.
Також варто зауважити, що на територіальному рівні такі договори також можуть бути укладені в певній галузі, якщо місцевими органами влади врегульовується, наприклад, оплата трудових відносин.
- Такі колективні угоди також можуть бути укладеними і на місцевих рівнях – на установах, підприємствах чи організаціях. Варто зауважити, що такі договори можуть бути укладеними і між фізичною особою з одної сторони та найманими працівниками з іншої.
- Здійснивши аналіз документів сфери колективних угод можна сказати, що Законом також встановлюється, що угоду можна буде укласти і на відокремлених підрозділах підприємств чи організацій.
- Також слід згадати і про інструменти, які дозволять залучати громадські об’єднання на консультаціях, що передують самому підписанню таких угод. Мета – посилення захисту прав сторін угод.
- Новим Законом передбачається і нове застосування умов таких угод шляхом визначення нового порядку, за умови, що роботодавець буде враховувати норми та правила колективних договорів, які були прийняти на різних рівнях. Таким чином має бути відбудований зв'язок між правилами угод на різних рівнях, які не мають суперечити один одному.
- Правовий аналіз ситуації свідчить, що законодавчий орган також передбачив і особливості зупинення чи призупинення окремих норм таких угод. Основна умова – погодження сторін при наявних форс-мажорних обставинах. Чіткий перелік має зазначатися в самих угодах.
- Варто відзначити, що буде також можливість приєднати і нових суб’єктів до таких договорів.
Таким чином можна зробити такий юридичний висновок, що даний Закон має всі ознаки норм європейського рівні в трудовій сфері та директив Європейського Союзу.