Детальніше
ВИЇЗД ЗА КОРДОН САМОСТІЙНО – БЕЗ СУПРОВОДЖУВАНИХ ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ
Україна, як держава, що піклується про своїх громадян, забезпечує право на перетин державного кордону для осіб з особливими потребами та їх супроводжуючих. Це право регулюється відповідними законодавчими актами, які визначають умови та необхідні документи для здійснення таких подорожей.
Український уряд встановив, що на час воєнного стану, громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років мають право виїжджати за межі України супроводжуючи певну категорію осіб з інвалідністю.
У певних випадках виїзд за межі України громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років може здійснюватися самостійно без осіб з інвалідністю, якщо такі особи перебувають на консульському обліку, що підтверджено довідкою консульської установи.
Такими чоловіками можуть бути чоловіки, які:
1. Мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю. Необхідно мати довідку консульської установи, документи (їх нотаріально засвідчених копій), що підтверджують родинні зв’язки та інвалідність.
2. Мають одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи. Необхідно мати документи (їх нотаріально засвідчених копій), що підтверджують родинні зв’язки, інвалідність, а також документів, що підтверджують спільне проживання (їх задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) збігається із задекларованим або зареєстрованим місцем проживання (перебування) їх батьків чи батьків дружини (чоловіка), або здійснення догляду за своїми батьками чи батьками дружини (чоловіка), що підтверджується актом встановлення факту здійснення догляду за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), або документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд.
3. Чоловіки, які здійснюють постійний догляд за особами з інвалідністю I чи II групи. Необхідно мати документи, що підтверджують інвалідність, документи (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акта встановлення факту здійснення догляду.
4. Чоловіки, які є батьками, опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років, за наявності свідоцтва про народження дитини або документів, що підтверджують відповідні повноваження особи, що супроводжує дитину з інвалідністю (у разі здійснення супроводу опікуном, піклувальником, одним або обома прийомними батьками, батьками-вихователями), посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно, в якому зазначено статус “дитина з інвалідністю”, або довідки про отримання державної соціальної допомоги дітям з інвалідністю, або індивідуальної програми реабілітації дитини з інвалідністю, або медичного висновку про дитину з інвалідністю до 18 років (їх нотаріально засвідчених копій).
5. Чоловіки, які є батьками, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи, за наявності свідоцтва про її народження та документів, що підтверджують інвалідність (їх нотаріально засвідчених копій).
6. Чоловіки, які супроводжували осіб, що потребують постійного догляду і є членами сім’ї першого ступеня споріднення. Необхідно мати документи, що підтверджують родинні зв’язки, та висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу у постійному сторонньому догляді або у супроводі особи, яка здійснює постійний догляд за зазначеними особами, за наявності документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу у постійному сторонньому догляді та акта встановлення факту здійснення догляду.
7. Чоловіки, які є опікунами осіб з інвалідністю, визнаних судом недієздатними. Необхідно мати рішення про призначення опікуна над такою особою, а у разі, коли опікуна такій особі не призначено, - один з повнолітніх членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення за наявності документів, що підтверджують родинні зв’язки, інвалідність (їх нотаріально засвідчених копій);
8. Чоловіки, які є батьками дітей, хворих на тяжкі хвороби визначеного урядом переліку.
Варто зауважити, що чоловіки у перерахованих випадках можуть вільно повертатись в Україну та виїжджати знову за межі України у випадку, перебування супроводжуваної особи за кордоном. Однак, зазначені категорії супроводжуючих осіб повинні зобов’язані повернутись в Україну не пізніше повернення на територію України осіб, яких вони супроводжували.
Таким чином, відповідно до постанови Кабміну від 10.09.2022 № 1044, супроводжуючі громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років можуть необмежено перетинати кордон на виїзд з України.
Супроводжувати можна осіб із інвалідністю, осіб, які потребують постійного догляду, дітей з інвалідністю або осіб з певним переліком захворювань.
Акт встановлення факту здійснення догляду за іншою особою, яка потребує постійного догляду, складається на підставі звернення особи, яка здійснює догляд, до відповідного органу державної влади або місцевого самоврядування.
Законодавство України забезпечує всебічну підтримку особам з інвалідністю та їх супроводжуючим, гарантуючи їм право на безперешкодний перетин державного кордону. Це демонструє відданість держави принципам гуманізму та рівності, а також її бажання забезпечити комфорт та безпеку своїх громадян під час подорожей за кордон.
Ця інформація може змінюватися, тому рекомендуємо перевіряти актуальність даних перед плануванням подорожі. Консультацію Вам можуть надати юристи сервісу "Консультант". Ви можете отримати детальну інформацію про те, як виїхати за кордон, про правила перетину кордону, правила виїзду за кордон чоловіків під час війни, порядок перетину кордону, які документи потрібно для перетину кордону у вашому випадку та іншу інформацію відповідно до вашої ситуації.