Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Початком розслідування вважається момент внесення відомостей про правопорушення до ЄРДР. Після внесення відомостей розпочинається реєстрація і подальше проведення розслідування кримінальної події. Цей процес включає в себе збір доказів, виклик свідків, здійснення слідчих дій та інші кримінально-процесуальні дії, необхідні для встановлення обставин справи. Таким чином, згідно з положенням частини 2 статті 214 КПК, відомості, внесені до ЄРДР, визначають момент початку досудового розслідування в Україні. Відповідно проведення слідчих дій не допускається до внесення відомостей про вчинення правопорушення до Реєстру та початку досудового розслідування, окрім деяких випадків.
Відомості до реєстру можуть бути внесені:
Органами досудового розслідування: До них відносяться слідчі: ДБР, Національної поліції, органів безпеки та ін. Вони зобов'язані вносити інформацію про кримінальні правопорушення до ЄРДР з метою реєстрації для подальшого розслідування.
Прокурором: Одним із суб’єктів, що уповноважений на внесення відомостей до ЄРДР є безпосередньо прокурор як процесуальний керівник. Разом із внесенням відомостей прокурор також зобов’язаний не пізніше 5 робочих днів звернутися до органу досудового розслідування, враховуючи підслідність із матеріалами, які в нього наявні та доручити проведення досудового розслідування.
Джерело отримання відомостей:
Вкрай важливо, щоб джерело отримання відомостей про вчинене кримінальне правопорушення надавало можливість отримати короткий виклад обставин вчиненого, який наводиться потерпілим, заявником. Зокрема такий виклад обов'язково вноситься до ЄРДР. Відповідно посадова особа (слідчий, прокурор) можуть самостійно виявити вчинене правопорушення, або ж отримати інформацію про нього, наприклад, у вигляді письмової чи усної заяви. Усні заяви або повідомлення можуть бути зафіксовані працівниками правоохоронних органів і потім оформлені належним чином. Письмові заяви зазвичай потребують формального подання і можуть містити детальнішу інформацію про правопорушення або подію. Важливо, щоб будь-яке повідомлення містило достатньо інформації для того, щоб правоохоронні органи могли розпочати розслідування. Це може включати опис події, вказівку на час та місце події, а також будь-яку доступну інформацію про потенційних свідків чи підозрюваних. Також варто враховувати, що усні заяви повинні бути занесені до протоколу прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення. Протокол прийняття заяви містить її деталі, такі як ім'я та контактні дані особи, яка заявляє, опис події або правопорушення, час і місце події, а також будь-яку іншу важливу інформацію, яка була надана.
Оскарження невнесення відомостей до ЄРДР:
Відомості вносяться уповноваженими особами протягом 24 годин та ще протягом такого ж строку з моменту внесення надається заявнику витяг, який підтверджуватиме факт внесення та відкриття провадження. Якщо ж за заявою відомості не були внесенні до Реєстру як того вимагає ст. 214 КПК, то у заявника є можливість оскарження бездіяльності слідчого, прокурора в порядку ст. 303 КПК. Зокрема, особі необхідно подати скаргу до слідчого судді протягом 10 днів з моменту невнесення відомостей. Важливо не порушувати зазначеного строку адже в іншому разі скарга не буде розглянута. Після надходження скарги, слідчий суддя повинен розглянути її протягом 72 години. При розгляді обов’язково має бути присутній скаржник.
Кримінальний адвокат на етапі досудового розслідування:
Адвокат з кримінальних справ збиратиме докази, супроводжуватиме під час проведення слідчих дій, оскаржуватиме незаконні дії, бездіяльність, формуватиме стратегію захисту. При обранні запобіжного заходу адвокат по кримінальних справах врахує всі обставини, вкаже на них слідчому судді, суду, а якщо наявні підстави подасть клопотання, скарги та ін. Отже, адвокат у кримінальних справах відіграє виключну роль забезпечуючи повний супровід свого клієнта на кожній із стадій.