Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Від початку введення воєнного стану в Україні та військової агресії РФ сфера охорони здоров’я зазнала також ряд змін, які стосуються медичної евакуації хворих, які потребують медичного втручання за межами України.
В цьому питанні Міністерство охорони здоров’я співпрацює зі ВООЗ та іншими Європейськими країнами, які допомагають у здійсненні заходів щодо перевезення хворих українців за кордон на лікування.
Здійснивши правовий аналіз ситуації слід сказати, що сама процедура полягає в запитуванні українським МОЗ до іноземних лікарень, які в свою чергу запускають процедуру координації такої евакуації.
- В такі дії включаються і особливості процедури трансферу, безпекові маршрути та інші необхідні дії, які координуються з різних боків.
- З Україною в цьому питанні співпрацюють такі країни, як Франція, Бельгія, Португалія, Іспанія, Польща, Чехія, США, Канада та багато інших країн.
- Більшу перевагу для такої медичної евакуації надають особам з онкологічними захворюваннями, дітям, особам, які зазнали опікових травм та травм внаслідок вибухових пристроїв на території України.
Аналіз документів свідчить, що відповідно до роз’яснень Міністерства охорони здоров’я України, на сьогодні існують затверджений ряд маршрутів, які здійснюють такі медичні перевезення, відповідальними за які є:
- департаменти охорони здоров’я обласного значення;
- командування медичних сил України, які співпрацюють з МОЗ;
- саме Міністрерство охорони здоровя, які безпосередньо приймають заяви на такі перевезення та евакуації.
Тут можна зробити юридичний висновок, що через військові дії, для громадян України відкрився доступ подання заяви на медичну евакуацію без згоди сімейного лікаря, адже це може спростити таку процедуру в сьогоденних умовах.
- Таку заяву на евакуацію в закордонні лікарні можна подати на сайті МОЗ в розділі «Для громадян».
- Для того, аби здійснити підтвердження для наявності потрібних критеріїв для виїзду на медичну евакуацію, слід це підтвердити документально за допомогою документації облікового характеру за номером 027-0.
- Мова йде про наявність медичної карти із випискою про хворобу пацієнта. Такий документ повинен бути заповнений уповноваженим лікарем, який є відповідальним за координацію відправки пацієнтів на лікування за межі України.
- МОЗ наголошує, що особа, яка має виїхати за кордон на лікування повинна мати всі медичні довідки та виписки, паспорт України або паспорт закордонного зразка.
- У разі, якщо деяких документів не вистачає, такий нюанс може бути допустимим а умовах воєнного стану, адже деякі хворі можуть бути евакуйованими з проблемних територій та не мати при собі всіх необхідних документів. Наприклад, якщо це тяжкопоранені пацієнти.
Слід зазначити, що підготовка осіб до евакуації може займати певний проміжок часу: від декількох днів до декількох тижнів.
Варто наголосити, що у разі необхідної потреби та підтримки у лікуванні чи періоду післяопераційної реабілітації, пацієнт може виїхати не один, а із супроводженням родичів. У разі, якщо Вам необхідна юридична підтримка в таких питаннях, Вам може допомогти консультація юриста чи консультація адвоката.
Варто наголосити, що розроблена концепція медичної евакуації за межі України передбачає собою переїзд на безкоштовній основі, а всі наявні видатки забезпечуються за рахунок інших країн, які перебувають з Україною в партнерських взаємовідносинах.