Детальніше
Старший викладач кафедри кримінального та адміністративного права Одеського національного морського університету
Якщо Ви потрапили до проблемної ситуації, де порушуються Ваші права - зверніться за консультацією юриста, консультацією адвоката, які допоможуть Вам зробити правовий аналіз ситуації, яка у Вас склалася, зробити належний аналіз документів та загалом відстояти і відновити порушені Ваші права у будь-яких життєвих обставинах.
Заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою – саме так Кримінальний кодекс України визначає шахрайство.
Шахрайство – один із самих древніх правопорушень.
- За час свого існування шахрайство пройшло довгий шлях еволюції.
- Це правопорушення видозмінювалося, набуло нових форм, підстроювалося до новел суспільства.
- А головна мета шахрайства в усі часи – отримати гроші чи відповідні ресурси, блага шляхом обману, корисливими хитрощами, маніпуляціями, використанням довіри жертви тощо.
Розібратися у справі з фактом вчинення інтернет-шахрайства Вам допоможе звернення за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять аналіз правової ситуації та аналіз наявних документів, доказів у справі і допоможуть відстояти Ваші права.
Через обставини у суспільстві (пандемія, війна) в наш час шахрайство все більше перекочовує до Інтернет-майданчика, до соціальних мереж, інтернет-магазинів тощо.
- Почало це відбуватися з бурхливим всплеском, розповсюдженням, набуттям навичок користування Інтеренет мережею. На території нашої держави це почалося ще з кінця 90 х років.
- Але, не дивлячись на це, наше законодавство все ще не має чіткого регулювання саме такого виду, як інтернет-шахрайства.
- При зверненні до правоохоронних органів з заявою про те, що стосовно Вас було вчинено інтернет-шахрайство, воно буде кваліфікуватися за ст. 190 Кримінального кодексу України.
- Статті, яка би чітко та безпосередньо регулювала саме інтернет-шахрайство, не має.
Вже сформовано кіберполіцію, наразі законодавцю потрібно і звернути увагу на те, що потрібно і передбачати відповідальність і за правопорушення, що вчиняються на теренах інтернету.
- Інтернет-шахрайство має свої особливості, які впливають на тактику його розслідування.
- Наприклад, при вчинені інтернет-шахрайства є чудова відмінність від звичайного шахрайства в тому, що, зокрема, можна прослідкувати як і на чию картку було переведено кошти потерпілого.
- Усі такі правопорушення вчиняються без фізичного контакту з потерпілим, а це ускладнює роботу правоохоронним органам у тому, зокрема, що їм таким чином важче встановити особу правопорушника.
- У інтернет-шахрайств не має свідків, які б надали би певні свідчення щодо вчиненого правопорушення, що слугували би доказами у справі тощо.
Тож, через певну специфічність розслідування такого правопорушення, як інтернет-шахрайство, у його більш оперативному розкритті та вирішенні загалом цього питання, Вам допоможе звернення за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять аналіз правової ситуації та аналіз наявних документів, доказів у справі і допоможуть відстояти свої права
- На сьогодні налічується значна кількість інтернет-шахрайств.
- Серед інтернет-шахрайств самим старшим вважається фітинг, який націлений на отамання особистої інформації інтернет-користувача (номер картки, її пінкод, тощо) для того, щоб потім отримати доступ до коштів потерпілого.
- Абсолютна більшість фіктингового інтернет-шахрайства реалізується через смс, що приходять на електронну пошту. 3% вчиняється через підробні, піратські сайти, а всього 1% за допомогою телефону.
Як же уникнути інтернет-шахрайства?
- Не залишати конфеденційну особисту інформацію на не перевірених сайтах, де не має чіткого оформлення, або ж які мають у своєму оформлені чи посиланні (адресі сайту) орфографічні та змістовні помилки, не мають чіткого визначення послуг, що надаються (все про все, але ні про що – у змісті), які продають підозрілі товари, тощо.
- Не надсилайте усі кошти відразу зазавлення певного товару в інтернет-магазині. Замовляйте по невеликій передоплаті товару чи взагалі за системою накладеного платежу.
- Не звертайтеся до не перевірених, неофіційних сайтів, сервісів чи інших людей, які обіцяють дуже багато, швидке отримання грошей, сильно давлять на емоції, заманюють всім тільки чим можливо тощо.
- Будьте дуже обережними, обачними, якщо вирішили зареєструватися на сайтах знайомств, адже величезний відсоток інтеренет-шахрайств припадає саме на ці сайти.
- Встановіть належне програмне забезпечення для відсліджування, блокування підозрілих сайтів, сервісів, вірусів тощо
Що ж робити, якщо Ви є потерпілою особою від інтернет-шахрайства?
Якщо інтернет-шахрайство було вчинено по відношенню до Вас, то Вам необхідно відразу звернутися до поліції. Написати заяву, в якій чітко викласти усі обставини вчиненого правопорушення щодо Вас, описати збитки, втрачені ресурси, які Ви понесли, описати яким чином було зроблено усі дії з Вашого боку, з боку інтернет-шахрая тощо. До заяви додайте уся наявні докази, скріншоти переписок в мережах, історії транзакцій Ваших коштів тощо.
Рекомендується відразу, як звернулися до правоохоронних органів, звернуся відразу й за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять аналіз правової ситуації та аналіз наявних документів, доказів у справі і допоможуть відстояти свої права.
Напишіть адміністратору сайту з проханням заблокування аканту інтернет-шахрая. Якщо є змога заблокуйте його самі. Зателефонуйте до банку, клієнтом якого Ви є і через який переводили кошти, вказавши, що треба відмінити операцію, якщо це можливо, оскільки відбувся транзакція Ваших коштів на карту інтернет-шахрая.
Якщо справа буде віднесена до кримінальної, то Вас буде визнано потерпілою особою у такому процесі.
Види відповідальності за інтерент-шахрайство:
- адміністративна;
- кримінальна;
- цивільна.
Справа інтренет-шахрайства матиме статус кримінальної у разі, якщо вчинене шахрайство було вчинено у великих розмірах (2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян), а якщо у малих, то настане адміністративна відповідальність.
Після визначення винної особи та притягнення винної особи до кримінальної відповідальності, Ви зможете через звернення до суду витребувати компенсацію матеріальних та моральних збитків (ст. 1212 Цивільного кодексу України). У цьому Вам допоможе звернення за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять аналіз правової ситуації та аналіз наявних документів, доказів, написання відповідних заяв, скарг тощо у справі і допоможуть відновити Ваші порушені права.