Детальніше
Рекомендації щодо порядку укладення договору транспортування природного газу.
АМКУ виявив відсутність врегулювання низки питань, які стосуються порядку укладення договору транспортування природного газу.
А саме, що на нормативно-правовому рівні:
- не регламентовано спосіб і форми подання документів, необхідних для оформлення договірних взаємовідносин, зокрема із замовниками послуг транспортування, що розташовані в країні, яка входить та/або не входить до Європейського Союзу;
- не встановлено вимог щодо способів та форми надання документів (електронної або паперової), які можуть використовувати замовники послуг транспортування та оператор газотранспортної системи під час укладення договору;
- не встановлено порядку реєстрації Оператором ГТС вхідної та вихідної кореспонденції, у тому числі заяви про укладення договору транспортування та доданих до неї документів;
- не регулюється строк призупинення Оператором ГТС розгляду заяви про укладення договору транспортування у разі, якщо заява та додані до неї документи подані не в повному обсязі, тобто з моменту реєстрації Оператором ГТС письмового запиту чи з моменту фактичного відправлення письмового запиту до замовника послуг транспортування щодо уточнення повноти його заяви або документів.
На думку АМКУ, відсутність регламентування таких відносин взаємодії між Оператором ГТС та замовником послуг із транспортування може містити ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції в діях НКРЕКП, а саме статті 17 Закону України «Про захист економічної конкуренції».
Тому Антимонопольний комітет України надав рекомендації НКРЕКП узгодити питання взаємодії замовників послуг та Оператора ГТС в частині вимог та строків надання документів під час укладання договору про транспортування газу.
Рекомендації полягають у встановленні чітких вимог до способу та форми взаємодії (електронна, паперова), вимог до форми документів (у тому числі електронних), вимог до порядку та строків отримання та надсилання вхідної/вихідної кореспонденції, а також письмового запиту щодо уточнення повноти заяви, зокрема можливості надсилання такого письмового запиту на електронну адресу замовника послуг транспортування у разі, якщо така заява та додані до неї документи подані не в повному обсязі.
«Виконання НКРЕКП належним чином таких рекомендацій надасть замовниками послуг із транспортування природного газу можливість прогнозувати свою діяльність на території України в чітких часових рамках та поставить замовників послуг-нерезидентів, що не є членами Європейського Союзу, в рівне становище із замовниками послуг, що є членами ЄС або ж діють на території України», — наголосили в АМКУ.
В АМКУ також повідомили, що ці рекомендації є обов’язкові до розгляду у 30-ти денний строк із моменту прийняття.
Антимонопольний комітет України (АМКУ) виявив ряд неврегульованих питань, що стосуються порядку укладення договорів транспортування природного газу. Зокрема, АМКУ звернув увагу на відсутність нормативно-правового регламентування способу та форми подання документів, необхідних для оформлення договірних відносин, а також вимог щодо способів надання документів (електронних або паперових) замовниками послуг транспортування та оператором газотранспортної системи (ГТС).
Відсутність чітких правил взаємодії між оператором ГТС та замовниками послуг транспортування може призвести до порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Зокрема, це стосується відсутності порядку реєстрації кореспонденції, строків призупинення розгляду заяви та вимог до письмових запитів щодо уточнення повноти поданих документів.
З метою усунення цих недоліків, АМКУ надав рекомендації Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), щодо встановлення чітких вимог до способів та форм взаємодії (електронної чи паперової), порядку та строків отримання і надсилання кореспонденції, а також вимог до форми документів. Виконання цих рекомендацій дозволить замовникам послуг транспортування природного газу прогнозувати свою діяльність у чітких часових рамках та забезпечить рівні умови для замовників послуг з країн, що не входять до Європейського Союзу, з тими, хто діє на території України або є членами ЄС.Можливо, Вас зацікавлять наступні статті:консультація адвокатаконсультація юриста аналіз документів правовий аналіз ситуації письмова консультація перевірка документів юристом юристи документи опомога адвоката онлайн адвокат онлайн юридичний висновок правовий висновок адвоката юрист онлайн
АМКУ наголосив, що рекомендації є обов’язковими до розгляду у 30-денний строк з моменту їх прийняття. Виконання цих рекомендацій сприятиме підвищенню прозорості та ефективності процесу укладення договорів транспортування природного газу, що, в свою чергу, зміцнить конкурентне середовище в цій сфері.