Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Нещодавно Урядом України була прийнята Постанова, яка врегульовує питання щодо отримання потерпілими на виробництві медичних послуг.
- Зазначеним актом встановлено процедуру реалізації механізму отримання медичних послуг.
- Також зазначається і про роботу Пенсійного Фонду Україні в зазначеній сфері медичних послуг.
- Тут варто зауважити, що на сьогодні Пенсійний Фонд України є уповноваженим органом в сфері соціального страхування осіб.
Правовий аналіз ситуації свідчить, що якщо до січня 2023 року особи, які зазнали травмування на виробництві, мали змогу отримувати гарантії держави в сфері медичного захисту шляхом отримання коштів в грошовому еквіваленті, то на сьогодні такий механізм зазнав суттєвих змін. Тут може знадобитися консультація юриста чи консультація адвоката.
Таким чином зараз процедура буде передбачати собою отримання комплексу медичних послуг (а не грошових коштів), що надаватимуться через відповідну медичну інфраструктуру державного рівня.
Далі виокремимо наступні важливі критерії, які були визначені законодавством:
- осіб, яких визнали потерпілими працівниками на виробництві можуть надаватися послуги соціального характеру як «домашній догляд». Зазначена послуга може повністю покрити сторонній догляд;
- послуги медичного характеру можуть бути різними та їх перелік встановлюється галузевим законодавством.
Крім того, законодавець передбачає також і альтернативу для родини потерпілої особи – щодо вибору між особистим доглядом за постраждалим з компенсацією (оплата послуги) чи вибору професійного фахівця, який сам буде надавати такі послуги.
Варто зазначити і про те, що зазначені медичні послуги маєть надаватися наступними особами:
- фізичними особами-підприємцями, які надають такі соціальні послуги;
- юридичними особами;
- фізичними особами, які не вважаються підприємцями, але працюють із наданням послуг соціального характеру та внесені до Реєстру отримувачів та надавачів послуг соціального характеру;
- членами родини потерпілої особи, у разі якщо потерпілий є інвалідом першої групи чи нездатний до самообслуговування взагалі, та відповідно, потребує догляду сторонньої особи (де і здійснюється компенсація від держави).
Варто відзначити і про те, що державна компенсація для потерпілих осіб – у разі, якщо така особа не може себе обслугувати або вважається інвалідом першої групи, у такому разі здійснюється компенсація щодо догляду осіб, які його надавали в розмірі, що становить половину від мінімальної заробітної плати за кожен місяць догляду.
- Зауважимо, що отримання такої послуги соціального характеру вводиться автоматично та не потребує особистого звернення потерпілого.
- Через те, що працівники перебувають на обліку в ПФУ, місцеві органи влади ведуть відповідні обліки.
- На сьогодні існує автоматична система, яка і оповіщає необхідні установи про ситуацію, яка складається у працівника – необхідність догляду через травму на виробництві тощо.
- Далі місцеві органи виконавчої влади в силу своєї компетенції здійснюють заходи щодо забезпечення такої медичної послуги (знаходження надавача соціальної послуги з догляду тощо).
Можна зробити юридичний висновок, що тримання такої послуги від держави на сьогодні вдосконалюється, а сам порядок розроблюється задля комфорту та безпеки застрахованих осіб.