Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Питання щодо викладання за сумісництвом в освітніх установах є досить популярним серед вчителів та сумісників, давайте розберемо більш детальніше основні суперечні моменти. Саме тут Вам може допомогти кваліфікована консультація юриста чи консультація адвоката.
Отже, багато запитань стосується викладання за сумісництвом в закладі освіти за основним місцем роботи.
- Так, відповідно до роз’яснень Міністерства освіти і науки України, визначено, що у педагогічних працівників є право викладати предмети додатково, навіть якщо вони працюють за повною ставкою.
- В цьому випадку слід керуватися Інструкцією, яка визначає процедуру обчислення заробітної плати освітніх працівників.
- Правовий аналіз ситуації свідчить що в даному документі прописано, що педагогічні працівники керівницького складу можуть вести викладацьку діяльність, в тому числі проводити роботу в гурткових заняттях в закладі освіти за основним місцем роботи.
Але є певні умови такого додаткового навантаження:
- викладацька діяльність повинна проводитися не більше, ніж дев’ять годин протягом тижня;
- за основним місцем роботи повинна бути оформлена повна ставка (повний посадовий оклад).
Такою Інструкцією встановлено також і норму щодо інших працівників сфери освіти.
Такі працівники також користується правом додаткового навантаження, але в наступних рамках:
- проведення викладацької діяльності (чи робота з гуртковими заняттями) має бути не більше, ніж дванадцять годин протягом тижня;
- робота за основним місцем в закладі освіти також має бути оформлена на повну ставку.
Крім того, розібравшись з правом додаткового навантаження та зробивши юридичний висновок, слід звернути увагу на наступне питання: чи вважається така додаткова робота понад ставку сумісництвом?
З приводу даного питання МОН опублікувало також роз’яснення, згідно якого, у разі, якщо таке додаткове навантаження здійснюється в межах годин, що були зазначені вище (згідно Інструкції), та їх кількість не перевищує дев’ять на тиждень для керівників, та дванадцять на тиждень для інших працівників – за умови отримання повного посадового окладу, то така викладацька чи гурткова робота не вважається сумісництвом.
А чи можна залучати освітніх працівників інших закладів освіти?
- Нажаль дане питання було врегульовано нормативно-правовим актом, що визначав особливості роботи за сумісництвом (Постанова КМУ № 245 від 03.04.1993 року).
- Також питання сумісництва визначалось і в спільному наказі МОН, Мінюсту та Мінфіну від 1993 року № 43.
- Але через втрату чинності даних документів освітні працівники позбавилися права викладати і інших освітніх закладах до викладацької роботи, що не вважаться сумісництвом.
- Зазначене питання є досить актуальним на сьогодні, і Міністерство освіти і науки України надіслало звернення до Міністерства економіки з проханням здійснити розробку проекту документа, яким можна буде врегулювати таке питання.
На сьогодні до рекомендацій МОН в цій сфері також належить і наступна рекомендація для залучених працівників інших освітніх закладах, що не вважаються сумісниками а саме – для такого викладання (робота в обсязі не більше ніж годин на рік – за погодинною оплатою праці) – виконувати таку роботу виключно за погодженням з керівництвом закладу освіти та коригувати графіки роботи таких працівників спираючись на впровадження гнучкого графіку згідно КЗпП.