Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Питання щодо добровільного страхування осіб з кожним роком набирає все більше обертів. Так, нещодавно в Україні був прийнятий закон, який визначає спрощений порядок участі громадян в пенсійному страхуванні на добровільних засадах. На сьогодні такий механізм передбачає особливу спрощену процедуру в електронному порядку. Здійснивши правовий аналіз ситуації та аналіз документів, звернемо увагу на наступні особливості.
Далі відзначимо декілька особливостей такої процедури.
- Особами, які можуть блати участь у такому пенсійному страхуванні є як вже застраховані особи, так і ті, хто ще не здійснив заходи щодо загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.
- Однак слід зауважити, що скористатися правом добровільної участі в пенсійному страхуванні можуть громадяни, яким вже виповнилося шістнадцять років.
- Також чинне законодавство передбачає право добровільних внесків і на користь інших (третіх) осіб.
Варто зазначити і декілька слів щодо умов такої добровільної участі. До них, зокрема, належать:
- існування інформації щодо особи, яка хоче взяти участь в добровільному страхуванні, в реєстрі застрахованих осіб;
- відсутність призначення пенсії в системі солідарного загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.
Аби здійснити всі заходи зі сплати внесків для добровільного пенсійного страхування, варто укласти угоду між особою та Пенсійним фондом України (далі – ПФУ), а також сплатити відповідні внески.
- Слід відзначити, що така угода (договір) може укладатися в електронній формі на веб-сайті уповноваженого органу – ПФУ.
- Для цього варто лише приєднатися та підписати Типовий договір щодо добровільної сплати страхових внесків.
- Підписати угоду можна за допомогою КЕП – кваліфікованого електронного підпису, скористатися GOV.ID. чи «Дія. Підпис».
- Крім того, можна зробити юридичний висновок, що суми страхових внесків, часовий проміжок таких сплат та періодичність визначаються самою особою за її рішенням.
- Після процедури сплати добровільних страхових внесків, вони шляхом автоматизації обліковуються вже після того, як надійдуть до рахунку ПФУ.
- У цьому разі жодним чином не потрібно робити звітів до державних органів про сплату таких внесків.
Також слід сказати, що після сплати добровільного внеску, особі має прийти інформація щодо сплати на портал особистого кабінету користувача.
З якою метою особи здійснюють такі внески на рахунок ПФУ?
Які в цьому позитивні аспекти?
Передусім слід сказати, що сплата таких добровільних внесків є вже набутим страховим стажем – альтернатива роботи чи збільшена пенсія для майбутнього пенсіонера.
Варто зауважити, що такі суми внесків за процедурою будуть зараховуватися за місяць, в якому були надходженні кошти до ПФУ. Саме такий місяць і буде зараховуватися до періоду страхового стажу.
Чинним законодавством визначено, що майже кожні сто гривень, які були сплачені в якості внесків – будуть збільшувати місячну заробітну плату приблизно на чотириста п’ятдесят п’ять гривень, яка буде врахована при призначенні пенсії. У разі виникнення потреби обов’язково звертайтеся до кваліфікованих професіоналів, адже правовий висновок адвоката чи юриста може Вам не тільки допомогти в майбутньому, а й зекономити Ваші кошти.