Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Механізм надання компенсації для відновлення майна, пошкодженого внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, визначається спеціальним Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.04.2023 № 381 ( порядок відшкодування збитків завданих війною ).
Відповідно до п. 3 Порядку № 381, отримувачем компенсації є фізична особа - громадянин України, яка досягла 18-річного віку та подала засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Дія або в інший спосіб, передбачений Порядком, заяву про відшкодування збитків за пошкодження майна під час війни та є власником (співвласником) пошкодженого об’єкта, право власності якого підтверджено.
Отримувачем компенсації не можуть бути:
- особи, до яких застосовано санкції відповідно до Закону України «Про санкції»;
- особи, які мають судимість за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених розділом I «Злочини проти основ національної безпеки України» Особливої частини Кримінального кодексу України;
- спадкоємці осіб, визначених вище, у разі, коли належний спадкодавцю об’єкт нерухомого майна був пошкоджений за життя такого спадкодавця.
Згідно із п. 5 Порядку № 381, першочергове право на отримання компенсації має:
- учасник бойових дій, особа з інвалідністю внаслідок війни, особа, визначена ч. 1 ст. 10, ч. 1 ст. 10-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
- особа, призвана на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 р. № 65 «Про загальну мобілізацію» та якій не надано статус учасника бойових дій;
- особа з інвалідністю I та II групи;
- багатодітна сім’я;
- батьки-вихователі дитячого будинку сімейного типу;
- прийомні батьки;
- патронатні вихователі;
- особи з числа дітей сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування;
- опікуни/піклувальники.
Порядком № 381 визначено, що компенсація має цільове призначення та надається для придбання будівельної продукції з метою виконання поточного чи капітального ремонту самостійно отримувачем компенсації або шляхом замовлення виконання відповідних послуг та робіт за відповідних умов.
ТекстНормами Порядку № 381 встановлено, що першим кроком є подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій для відшкодування збитків внаслідок війни, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, здійснене відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2022 № 380.
Повідомлення подається до Реєстру пошкодженого та знищеного майна через Дію, через адміністратора центру надання адміністративних послуг чи нотаріуса.
Сформоване інформаційне повідомлення вважається отриманим у день його подання і підлягає реєстрації та зберіганню на Порталі Дія. Заявник є відповідальним за достовірність наданих в інформаційному повідомленні даних та автоматично отримує повідомлення засобами Порталу Дія про реєстрацію поданого інформаційного повідомлення. Пунктом 13-1 Порядку № 381 врегульовано порядок подання інформаційного повідомлення у паперовій формі.
Наступним кроком є відкриття поточного рахунку із спеціальним режимом використання для зарахування компенсації в одному з банків України, з яким Мінцифри укладено відповідний договір інформаційної взаємодії, та перевірка номера спеціального рахунку (за стандартом IBAN) для виплати компенсації, інформація щодо якого передана банком та який наявний у мобільному додатку Порталу Дія (Дія).
Актуальний перелік банків-партнерів доступний у Дії при поданні заяви на отримання компенсації.
Заяву на отримання компенсації для відшкодування збитків завданих війною
можливо подати у мобільному додатку Порталу Дія (Дія) електронну публічну послугу єВідновлення і сформувати засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія).
За наявності також необхідно надати згоду співвласників об’єкта нерухомого майна на отримання компенсації заявником (у разі спільної власності на об’єкт нерухомого майна), а також вказати про відсутність обмежень, встановлених п. 4 Порядку № 381.
Заявник засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), отримує автоматичні повідомлення про реєстрацію поданої заяви та про початок її розгляду.
Відповідно до положень пп. 10 п. 13 Порядку № 381, одночасно з поданням заяв отримувач компенсації бере на себе зобов’язання:
- дотримуватися вимог Порядку, в тому числі щодо цільового використання коштів для придбання будівельної продукції з метою проведення ремонту самостійно отримувачем компенсації або шляхом замовлення виконання відповідних послуг та робіт відповідно до чек-листа;
- виконувати заходи щодо мінімізації негативного впливу на здоров’я людей та навколишнє природне середовище під час виконання робіт з відновлення експлуатаційної придатності об’єкта, перелік яких наведено у додатку 3 до Порядку;
- після завершення ремонтних робіт, визначених чек-листом, подати повідомлення у мобільному додатку Порталу Дія (Дія);
- сприяти проведенню верифікації та моніторингу.
Пунктом 14 Порядку № 381 визначено, що черговість прийнятих до розгляду заяв визначається автоматично програмними засобами Реєстру пошкодженого та знищеного майна у порядку надходження інформаційних повідомлень з урахуванням пріоритетного права, визначеного п. 5 Порядку.
Загальний строк розгляду заяви не повинен перевищувати 30 календарних днів з дня її подання до моменту внесення в Реєстр пошкодженого та знищеного майна рішення про надання/відмову у наданні компенсації.
Підстави для зупинення розгляду заяви комісією:
- неподання або подання не в повному обсязі інформації та/або документів в межах переліку, передбаченого п. 13 Порядку;
- наявність у комісії документально підтверджених відомостей про те, що отримувачу компенсації вручено підозру про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого розділом І «Злочини проти основ національної безпеки України» Особливої частини Кримінального кодексу України.
У разі прийняття рішення про зупинення розгляду заяви, комісія у строк, встановлений для розгляду заяви, невідкладно, але не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дня прийняття такого рішення, повідомляє про це заявнику.
Рішення має містити вичерпний перелік підстав для зупинення розгляду заяви, а комісія не має права вимагати від заявника надання інших документів, крім тих, відсутність яких стала підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви.
Відповідно до п. 14 Порядку № 381 підставами для відмови у наданні компенсації є:
- подання заяви про надання компенсації особою, яка не може бути отримувачем компенсації відповідно до цього Порядку або не має повноважень для подання заяви;
- виявлення недостовірних даних, зазначених у заяві про надання компенсації за пошкоджений об’єкт.
За результатами розгляду заяви заявнику засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), надходить повідомлення про прийняте комісією рішення та розмір компенсації не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати внесення рішення в Реєстр знищеного та пошкодженого майна.
У разі подання заяви в паперовій формі відповідно до п. 13-1 Порядку № 381 (подання інформаційного повідомлення у паперовій формі) відповідні повідомлення доводяться до відома отримувача компенсації у письмовій формі комісією/уповноваженим органом, що прийняв таке рішення, не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати прийняття відповідного рішення.
Відповідно до п. 16 Порядку № 381, черговість проведення виплат компенсації визначається з урахуванням черговості розгляду заяв автоматично програмними засобами Реєстру пошкодженого та знищеного майна, в порядку прийняття рішення щодо надання компенсації, визначення її розміру та з урахуванням пріоритетного права, визначеного п. 5 Порядку.
Сама компенсація надається отримувачам через АТ "Ощадбанк".
Отримувач протягом 12 місяців з дня отримання компенсації повинен її використати на придбання будівельної продукції з метою виконання поточного чи капітального ремонту самостійно або шляхом замовлення виконання відповідних послуг та робіт, відповідно до чек-листа.
Будівельні матеріали, придбані за рахунок компенсації, повинні бути використані виключно для проведення ремонтних робіт на пошкодженому об’єкті та не можуть бути продані, подаровані або іншим чином відчужені.
Перелік груп товарів будівельної продукції, що можуть бути придбані отримувачем за кошти компенсації, наведений у додатку 1 Порядку № 381. Продаж товарів інших груп заборонено.
У разі невикористання отримувачем компенсації протягом встановленого строку кошти повертаються відповідно до пункту 21 Порядку.