Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Порядок отримання військовослужбовцем відпустки у зв’язку з хворобою під час воєнного стану
Відповідно до ч. 11 ст. 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовці мають право на відпустку для лікування під час отримання грошового та матеріального забезпечення ( Відпустка з ЗСУ за станом здоров'я ). Ця відпустка надається за висновком військово-лікарської комісії про стан здоров'я військовослужбовця. Тривалість такої відпустки залежить від характеру хвороби. При цьому важливо зазначити, що безперервне перебування військовослужбовця в закладах охорони здоров’я та у відпустці для лікування не повинно перевищувати 4 місяців поспіль, якщо законодавством не передбачено більший термін лікування.
Зазначений термін також визначено пунктом 259 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008.
Після проходження необхідного терміну лікування в закладах охорони здоров’я та проходження служби у Збройних Силах військовослужбовець проходить огляд військово-лікарської комісії для визначення його придатності до продовження військової служби. Частиною 19 ст. 10-1 встановлено, що така відпустка надається і в особливий період під час дії воєнного стану. Важливо зазначити, що в нормативних актах використовуються як словосполучення «відпустка за станом здоров’я», так і «відпустка у зв’язку з хворобою».
У разі захворювання військовослужбовець зобов’язаний подати рапорт із проханням про відпустку із Збройних Сил України, до якого додаються медичні документи – довідка ВЛК та епікриз про звільнення, які підтверджують необхідність надання відпустки.
Місце проведення відпустки повинно бути чітко зазначено в рапорт на відпустку ЗСУ за станом здоров'я .
Законодавство не визначає точних строків надання зазначеної відпустки, а акцентує увагу на критеріях її надання. Як правило, конкретний день, коли військовослужбовець вважається вибулим у відпустці, визначається в наказі про надання відпустки. Однак важливо зазначити, що цей день не повинен співпадати з датою подачі військовослужбовцем рапорту у відпустку.
Відповідно до пункту 6.1 Положення про військово-лікарську експертизу у Збройних Силах України, як зазначено в наказі Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року № 402, військовослужбовці зобов’язані проходити медичні огляди. Ці перевірки проводять їх безпосередні керівники, до яких можуть входити командири окремих підрозділів, рівних і вище, органів управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, прокуратури, суду, начальники гарнізонів, чергових ВЛК, військово-лікувальних закладів, де проходять лікування, а також військові коменданти гарнізонів і військові комісари.
Відповідно до Положення № 402 п. 6.5 врегульовано питання про надання відпустки за станом здоров’я. У таких випадках військовослужбовець може бути направлений на медичний огляд начальником відділення або профільним головним спеціалістом військово-лікувального закладу, де він перебуває на стаціонарному чи амбулаторному лікуванні. Цей огляд документується в історії хвороби військовослужбовця, також відомої як медична книжка, і засвідчується підписом відповідної посадової особи.
Відмова направити особу на медичне обстеження є протизаконним. Якщо ви зіткнулися з такою відмовою, ви маєте можливість оскаржити її згідно зі статтею 110 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України. Цей пункт стосується неправомірних рішень, дій (бездіяльності) командирів (начальників) чи інших військовослужбовців, а також порушення прав, законних інтересів і свобод осіб.
Згідно з положеннями, викладеними в Дисциплінарному статуті Збройних Сил України, особи мають можливість подати скаргу особисто або через офіційні канали. Це посадові особи, органи військового управління, органи управління Служби правопорядку та різні інші державні структури. За винятком зазначених питань, будь-які оскарження дій безпосереднього начальника (начальника) в частині службової діяльності направляються їм. Якщо особа, яка порушує права, не встановлена, скарга подається відповідно до ієрархічного порядку.
Відповідно до статті 112 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України військовослужбовці мають право на письмову відповідь при поданні скарги. Навіть при поданні скарги військовослужбовець все одно зобов’язаний виконувати службові обов’язки та виконувати накази командирів (начальників).
Відмова від направлення військовослужбовця на медичний огляд для оцінки його придатності до військової служби може бути визнана адміністративним правопорушенням, а саме статтями 172-13 та 172-16 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Ці статті стосуються зловживання владою або службовим становищем в особистих або чужих інтересах, а також умисне невиконання військовослужбовцями покладених на них службових обов'язків.
ВЛК проводить обстеження військовослужбовців у військово-лікувальних закладах за територіальним принципом. Додатково військовослужбовці проходять обстеження ВЛК за місцем лікування, навчання, відрядження та відпустки.
Відповідно до п. 6.9 Положення № 402 під час медичного огляду військовослужбовців необхідно проводити комплексну оцінку придатності кожної особи до військової служби. Військово-лікарська комісія враховує різні фактори, такі як вік, освіта, військова спеціалізація, підготовка, досвід, поточні фізичні можливості, схильність до продовження військової служби, рекомендації командира та начальника медичної служби, задокументовані в службовій та медичні записи. Ця оцінка має на меті визначити найбільш підходящу посаду для військовослужбовця за станом здоров’я.
Надання відпустки для лікування відповідно до п. 6.15 Положення № 402 має командир військової частини (об’єкта), де дислокується військовослужбовець. Рішення про це приймається на підставі постанови військовослужбовця.
Згідно зі статтею 188 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України військовослужбовці, призначені до військових частин, які беруть участь у бойових діях, у тому числі в антитерористичній операції, мають право на відпустку у зв’язку з хворобою або на лікуванні після важке поранення. Ця відпустка надається на підставі рішення військово-лікарської комісії. Затвердження та надання цієї відпустки покладаються на командирів цих військових частин, у яких тимчасово перебувають військовослужбовці. Крім того, посадова особа, яка надає відпустку, зобов’язана письмово повідомити командира військової частини, з якої відряджено військовослужбовця, про надання відпустки та причину її надання.
При звільненні військовослужбовця зі Збройних Сил України за станом здоров'я йому видається довідка ВЛК із зазначенням прийнятого ВЛК рішення.
Після прибуття до місця відпустки військовослужбовці зобов’язані пройти процедуру реєстрації, визначену статтею 189 Положення № 1153/2008. Так само при звільненні військовослужбовці повинні дотримуватись порядку зняття з військового обліку, визначеного Статутом гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України.
Пунктом 6.35 Положення № 402 встановлено, що у виняткових випадках військовослужбовцям може бути надана відпустка за станом здоров'я на 30 календарних днів. За постановою ВЛК відпустка за станом здоров'я може бути продовжена на такий самий строк, а за відповідних медичних показань - повторно продовжена ще на 30 календарних днів. Постанова ВЛК про продовження відпустки за станом здоров'я записується в книгу протоколів засідань ВЛК та в довідку ВЛК, на підставі якої була надана перша відпустка за станом здоров'я, і підписується головою, членами комісії (не менше двох), секретарем комісії та скріплюється гербовою печаткою.
Якщо після продовження відпустка ЗСУ за станом здоров'я військовослужбовець не може приступити до виконання службових обов'язків, то він оглядається ВЛК для визначення ступеня придатності до військової служби.
Спеціалісти Юридичного сервісу "Консультант" нададуть фахову консультацію та рапорт на відпустку зразок ЗСУ, а також супроводять його розгляд.