ЧОТИРИ КАТЕГОРІЇ ПРИДАТНИХ ДО ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ
Згідно з оновленими правилами Міністерства охорони здоров’я, особи, які вважаються придатними для військової служби, тепер будуть класифіковані за чотирма категоріями функціональності.
- 1. Повністю придатні до служби.
- 2. Особи, визнані придатними до служби, і можуть бути задіяні у:
- військових частинах забезпечення,
- територіальних центрів, комплектуванні та соціальній підтримки;
- вищих військових навчальних закладах;
- навчальних центрів.
Водночас, особи цієї категорії не придатні для служби в десантно-штурмових військах, морській піхоті, силах спеціальних операцій та інших подібних підрозділах, які вимагають особливої фізичної підготовки та витривалості.
- 3. Особи, придатними для служби за певними спеціальностями;
- 4. Особи, придатними для виконання специфічних завдань
Переглянуті критерії придатності
Відповідно до оновлених критеріїв, особи з певними медичними станами можуть бути визнані як придатні, так і непридатні до військової служби, залежно від ступеня порушення функцій.
Наприклад, люди з ампутацією кінцівок, втратою ока чи тяжкою акубаротравмою, як правило, визнаються непридатними до служби через значні обмеження у функціях організму, які впливають на їхню здатність виконувати військові обов’язки.
Також переглянуті вимоги до стану здоров’я осіб, яких запрошуватимуть до десантно-штурмових військ, морської піхоти, сил тероборони тощо.
Що необхідно робити колишнім «обмежено придатним»?
Українці, які були визнані обмежено придатними до військової служби зобов’язані до 4 лютого 2025 року пройти повторний медичний огляд.
Згідно роз’яснення Міністерства охорони здоров’я України, це не означає, що вони мають самостійно ініціювати проходження повторно ВЛК ють з’являтися самостійно для проходження військово-лікарської комісії (ВЛК).
Військовослужбовці будуть запрошені на повторну комісію через військове командування.
Військовозобов’язані будуть запрошені на повторну комісію через ТЦК та СП.
Оновлені правила передбачають, що процедура повторного медичного огляду буде ініційована військовими органами, а не самими особами.
Про новий порядок проходження ВЛК
Процес проходження медичного огляду військовозобов’язаними відбувається наступним чином: військовозобов’язані приходять на медичний огляд з результатами рентгену грудної клітини. Особи, які старші за 40 років або мають спеціальні медичні показання, повинні пройти додаткове електрокардіографічне обстеження.
Кожного військовозобов’язаного мають оглянути лікарі-спеціалісти: хірург, терапевт, невропатолог, психіатр, офтальмолог та оториноларинголог, а також інші фахівці за медичними показаннями.
Військовозобов’язані, що не мають жодних скарг на стан здоров’я, можуть пройти спрощену версію медогляду.
Весь процес медичного огляду не повинен тривати більше ніж 14 днів.
Для військовослужбовців, які лікуються за кордоном, була описана процедура дистанційного проходження ВЛК.
Час набуття змінами чинності
Ці зміни набули чинності 4 травня згідно з Положенням про військово-лікарську експертизу, затвердженим Міністерством оборони України. Тепер для визначення ступеня придатності до служби використовуються Міжнародна класифікація хвороб (МКХ-10) та Розклад хвороб, які враховують ступінь порушення функцій. Також було введено нову процедуру оскарження рішень військово-лікарських комісій (ВЛК), зокрема, рішення про контрольне обстеження та медичний огляд тепер мають бути виконані протягом місяця.
Згідно з новим законом про мобілізацію, військовозобов’язані повинні оновити свої дані, після чого в їх військових квитках буде проставлено спеціальний штрих-код. Однак, якщо особа знята з військового обліку за станом здоров’я і визнана непридатною до служби, оновлення даних не потрібне, і штрих-код у військовому квитку не вимагається. Крім того, військово-облікові документи в електронній формі тепер міститимуть QR-код, згідно з постановою Кабміну.
Професійна правова допомога, яку може надати адвокат під час виконання правил військового обліку та мобілізації
Юридичний сервіс «Консультант» надає широкий спектр професійної правової допомоги під час виконання правил військового обліку та мобілізації. Ось деякі з основних послуг:
- 1. Юридичні консультації з військового законодавства. Аналіз документів та консультація адвоката необхідні для з’ясування наявних прав в особи або визначення обсягу порушених прав і обрання способів для їх реалізації або захисту та відновлення.
- 2. Правова допомога у питаннях постановки на військовий облік та зняття з нього.
- 3. Консультування з приводу проходження військової лікарської комісії та оскарження її результатів.
- 4. Юридичний захист при звинуваченні в ухиленні від мобілізації чи притягнення до відповідальності за вчинення інших правопорушень, пов’язаних з виконанням військового обов’язку.
- 5. Звільнення та пом’якшення відповідальності за порушення правил військового обліку та мобілізації.
- 6. Підготовка заяв, звернень, запитів та інших необхідних документів до відповідних органів. Перевірка документів юристом та направлення відповідних заяв, зипитів чи скарг ( скарга на військкомат ) необхідні для реалізації та захисту прав військовозобов’язаних.
- 7. Супровід у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки ( супровід адвоката в ТЦК та СП, супровід у військкоматі, адвокатський супровід у військкоматі ).
- 8. Правова допомога у постановці на військовий облік, одержанні відстрочки та звільнення від військової служби, отримання грошових виплат, оформлення відпустки чи переведення на службу в іншу військову частину та інше. Правовий висновок адвоката забезпечить правильність обраного способу реалізації прав або захисту порушених прав.
Ці послуги можуть бути особливо важливими у воєнний час, коли дотримання прав та законних інтересів осіб, які вже несуть службу, а також тих, хто лише запрошується на службу, набуває особливої актуальності. Військові адвокати можуть допомогти забезпечити, щоб права та інтереси осіб, які залучені до мобілізації, були реалізовані або належно захищені, а також допомогти у випадках, коли виникають складнощі або суперечності з військовими органами чи законодавством.
Юридичний сервіс "Консультант" надає правову допомогу у будь-якій ситуації. Наші юристи, провівши правовий аналіз ситуації, забезпечать представлення інтересів в органах державної влади або суді, візьмуть участь у судовому засіданні у будь-якому місті України. Правовий захист адвокатом є гарантією якісного захисту ваших прав та інтересів.