Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Питання щодо пропущення занять в закладах дошкільної та загальної середньої освіти є досить актуальними у сучасних реаліях. Які дії повинні вчиняти заклади освіти, та чи законно вимагати довідку про стан здоров’я дитини, якщо остання пропускала заняття в садочку не з причини хвороби?
Давайте про це розберемося більш детально:
- Дуже часто батьки дітей, які відвідують заклади дошкільної освіти звертаються до фахівців з питання пропуску відвідувань їх дітей у садочках.
- Тут консультація адвоката або консультація юриста має місце, адже відповіді повинні ґрунтуватися виключно на законних підставах.
Нажаль трапляються випадки, коли керівництво та вихователі садочків вимагають довідку про стан дитини у разі пропуску занять незалежно чи хворіла дитина чи ні.
В яких випадках такий документ має видаватися розберемо в даній статті:
В Україні чинний Санітарний регламент, який врегульовує основні питання в сфері дошкільної освіти.
- Він був розроблений на основі чинного законодавства про освіту та містить відповідь на питання, яке нас і цікавить.
- Отже, в зазначеному документі чітко встановлено, що у разі хвороби, а саме захворювання інфекційного характеру, заклад освіти не має права приймати на заняття дітей.
- Зрозуміло, що мета цього заходу – забезпечити здоровий осередок в закладі та не допустити розповсюдження інфекції на інших дітей.
- Документом також зазначено, що після такої хвороби дитина в садочок приймається, якщо заклад освіти отримає довідку від лікаря про стан здорової дитини.
І останнім важливим нюансом в цьому питанні є норма, яка зазначає, що у разі, якщо дитина була тимчасово відсутня в садочку не з причини хвороби, то таку дитину повинні прийняти в садочок без витребування медичних довідок, але за умови, що дитина не має ознак захворювань.
Таким чином, аналіз документів показує, що після пропуску відвідувань садочку, дитину заклад дошкільної освіти зобов’язаний прийняти на заняття та не має право вимагати жодних довідок та документів закладів охорони здоров’я, якщо така дитина не перенесла захворювання інфекційного характеру.
Трішки інший порядок дій у закладів загальної середньої освіти. Адже як відомо, здобуття такої освіти в Україні є обов’язком, який розповсюджується і на батьків і на учнів.
Чинним законодавством встановлено, що у разі, якщо здобувач освіти (учень) не відвідував заклад загальної середньої освіти десять і більше днів підряд не з причини хвороби, або якщо причини є невідомими, то у такому разі керівництво закладу зобов’язано здійснити ряд обов’язкових дій, а саме:
- терміново повідомити про це місцевий орган Національної поліції;
- терміново повідомити про випадок органи Служби у справах дітей.
Як відомо, у разі невиконання батьками своїх батьківських обов’язків, в тому числі і забезпечення права на освіту, відповідальність може бути у вигляді попередження, штрафу чи взагалі позбавлення батьківських прав.
Натомість, якщо дитина пропустила заняття десять і більше днів з причини хвороби, тут слід мати довідку про стан здоров’я дитини також. Також слід надати письмове пояснення, якщо причиною прогулу не є стан здоров’я дитини.
Таким чином можна зробити юридичний висновок про те, що у разі тривалого пропуску учня в закладі загальної середньої освіти (початкова школа, гімназія, ліцей) слід обов’язково надавати заяву чи записку від батьків або довідку від лікаря про стан здоров’я дитини. В іншому випадку буде реагування відповідно до чинного законодавства.